dětský exém

Atopický ekzém

Svědivé pupínky se obvykle objeví již u kojenců, ale není pravda, že jde pouze o dětskou chorobu, ze které se vždy vyroste. Atopickým ekzémem trpí jen v ČR zhruba čtvrt milionu dospělých, z nichž téměř třicet tisíc má závažné kožní projevy. Jen zanedbatelná část z nich je však dostatečně léčena moderními léky.

Choroba na celý život

Jedním z nejčastějších mýtů o atopickém ekzému je názor, že jde o onemocnění dětského věku, z něhož se „vyroste“. Atopie je však vrozená dispozice organizmu reagovat na běžně se vyskytující podněty z vnějšího i vnitřního prostředí. Může se projevit jako kožní onemocnění (atopický ekzém neboli atopická dermatitida), ale i jako sezónní (tzv. senná) rýma nebo astma. Projevy se mohou v průběhu života měnit.

Atopická dermatitida (ekzém) je silně svědivé, chronické opakující se neinfekční zánětlivé kožní onemocnění, pro něž jsou charakteristické suchost kůže a variabilita projevů i průběhu. Často začíná již v kojeneckém věku, ale ani pozdější objevení choroby není vzácností.

Proč k onemocnění dochází?

Na rozvoji atopického ekzému se podílí genetická dispozice, porucha imunitních dějů v kůži, přítomnost bakterie Staphylococcus aureus, která obvykle neosidluje zdravou kůži, ale u atopiků zhoršuje zánětlivou kožní reakci. Dalším důležitým faktorem je porušená kožní bariéra, což je genetická porucha kvality i kvantity lipidových (tukových) vrstev kůže. Chybí především ceramidy 1. Důsledkem je vysušování kůže. Ta je pak drsná, popraskaná, tvoří se na ní šupiny a je méně odolná k poškozením. Porušená bariéra usnadňuje průnik alergenů a dráždivých látek z okolí. Proto péče o dostatečnou hydrataci a promaštění jsou základem péče o ekzematickou kůži.

Kojenecká forma začíná obvykle mezi 2. a 4. měsícem silně svědícími výsevy skupin pupínků i puchýřků na tvářích nebo ve vlasech, které se mohou rozšířit na celou hlavu, trup i končetiny. Často dochází ke vzniku mokvajících ložisek, které se později pokrývají strupy.

Dětská forma postihuje batolata a děti předškolního věku. Změny jsou nejčastěji lokalizovány do loketních a podkolenních jamek, na šíji, krk, do míst kolem kotníků, na nárty a zápěstí. Často bývají postiženy ruce i obličej, především víčka a okolí úst. K mokvání nedochází často, jde spíše o „suché“ chronické projevy – zdrsnění a vysušení kůže s občasnými akutními fázemi (zčervenání a svědění).

Forma dospívajících a dospělých spočívá v postižení v ohybových partií končetin, horní části hrudníku, ramen, krku, obličeje a často i rukou. Mnohdy jde o projevy, které jsou omezeny jen na určitou část těla, například na oční víčka, okolí uší a nosu, rtů, na bříška prstů, prsní bradavky či zevní genitál. V těchto případech se onemocnění hůře poznává.

Hlavním příznakem všech forem ekzému jsou záchvaty úporného svědění.

Riziko výskytu atopického ekzému:

Rodiče bez projevů atopie: 5 – 15%
Jeden rodič s atopií: 20 – 40 %
Sourozenec s atopií: 25 – 35 %
Atopie u obou rodičů: 40 – 60 %
Oba rodiče ekzematici: 60 – 80 %

 

Více informací najdete také na www.atopickyekzem.cz.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.