Atypický zápal plic

Otázka

Píši kvůli synovi – 14 let. Nyní leží v nemocnici se zápalem plic – diagnostikován v pátek po týdnu teplot, zvracení, kašle… v nemocnici leží od středy, kdy byl přijat kvůli dehydrataci (má ještě i nemocné ledviny) na infekčním oddělení. Chci se zeptat – jak dlouhá je většinou hospitalizace, když teploty po nasazení ATB již ustoupily, jak dlouho nebude moci jít do školy? A kdy bude moci začít aktivně sportovat? (fotbal). A ještě jedna věc mě zajímá – jak je možné, že zápal plíce nebyl „slyšet“? Syn minulý týden prošel pohotovostí, několika vyšetřeními u PLDD, nakonec nemocnice a ani tam paní doktorka „nic neslyšela“, i když ví, v kterých místech podle RTG je infiltrát.

Odpověď

Začnu od konce. Ne, zápal plic nemusí být slyšet. Dokonce pro takový zápal plic existuje termín: atypická pneumonie, po níž jecharakteristický chudý nebo negativní poslechový nález a rentgen přinese všem nepříjemné překvapení – zánětlivý infiltrát.

Nekomplikovaný a malý zápal plic vyžaduje minimálně dva týdny antibiotické léčby, ale delší (i čtyřtýdenní a delší) podávání atb není výjimkou – záleží na rychlosti reparačních procesů (a ty jsou individuální) i na velikosti nálezu a „síle“ mikrobiálního kmene, který zápal plic způsobil. Hospitalizaci u většího dítěte předpokládám alespoň desetidenní, pokud se nález stabilizuje, pak bude možné antibiotika dobrat i doma, ale nejsem vědma… Průběh nemusí být podle tohoto scénáře. Do školy by měl syn jít až po vymizení rtg nálezu (do té doby by měl brát i antibiotika). Po zápalu plic (ponormalizaci rtg nálezu) by měla být rekonvalescence alespoň tři týdny a pak (podle stavu) bude možné začít se sportem. Tak dlouho trvá, než se imunitní systém „vzpamatuje“. Kratší rekonvalescence může zmamenat opakování infekce ( i v jiné podobě).