Bezbolestná modelace těla je žádaný hit

Bezbolestné modelování dokonalých tělesných tvarů slibují moderní způsoby liposukce, které stále častěji nabízejí krášlící centra. Využívají je mnohdy i lidé, kteří zdánlivě žádnou nadváhou netrpí. Motivuje je rychlý efekt bez jakéhokoli chirurgického zákroku. Výsledek však podle odborníků mnohdy závisí na životním stylu, který drahou aplikaci může přivést vniveč.

„Lidi přitahuje to, že při neinvazivní liposukci nejde o operativní zákrok. Neomezuje to nijak jejich činnost. Mohou sportovat, pracovat a věnovat se svým zálibám,“ řekla dermatoložka Petra Samková z pražského centra Avienclinic.

Neinvazivní liposukce se využívá pro modelaci břicha, boků, stehen a dalších partií těla. Mnohdy se k této metodě uchylují i modelky a ženy štíhlých tvarů. Mezi propagátory zákroků patří mimo jiné vítězky soutěží krásy Eliška Bučková, Kateřina Sokolová nebo Lilian Sarah Fischerová. „Pomáhá to i na celulitidu, která nesouvisí s množstvím podkožního tuku. Působením ultrazvuku se rozruší ‚obal‘ tukových buněk. Když popraskají vazivová vlákna, celulitida se vyhlazuje,“ vysvětlila Samková.

Lidé oceňují, že ničení tuků nezanechává žádné jizvy. „Aplikace není bolestivá a to je také důvod, proč si tuto metodu oblíbili muži. Pracuje se bez anestézie a není nezbytná žádná příprava. Vadit zájemcům může jen pískání, které provází ultrazvukový zákrok. Nesmí se také ‚rozpadnout‘ moc tuku najednou,“ uvedla lékařka.

Na rozdíl od žen, jejichž tělo se populárním způsobům modelace většinou snadno poddává, muži se svými špeky mnohdy narazí. „Velká ‚pivní‘ břicha se tak odstranit nedají. Tuk je tam uložený mezi střevy. Na ten nelze aplikovat ani chirurgický způsob liposukce. Pomůže jen omezování stravy a cvičení,“ zdůraznila Samková. Upozornila, že liposukce, včetně chirurgických, jsou zaměřeny pouze na podkožní tuk. „Rosolovité“ tvary se ale prý tvarují bez problémů.

Návštěvníci krášlicích center by se ovšem podle odborníků neměli oddávat podobným zákrokům bez porady s lékařem. „Rizika kosmetických salonů jsou v tom, že mohou přehlédnout určité kontraindikace. Pak to může způsobit potíže,“ míní dermatoložka. Liposukce se tak například nesmí provádět u těhotných žen, lidí s metabolickým onemocněním jater nebo ledvin nebo v případě onkologického onemocní.

Nejčastěji využívané neinvazivní přístroje pracují na bázi ultrazvuku nebo rádiofrekvence. Ultrazvukem se tukové buňky „rozstřílejí“ a tuk se dostane do podkoží. Kůže se přitom nijak nepoškozuje. Laserová liposukce je podle některých názorů již „poněkud invazivní“. „Laserové vlákno se zavádí pod kůži. S integritou pokožky se tak něco děje. Laser pak rozpustí tuk, jako když se škvaří sádlo,“ vysvětlila lékařka.

Záruka, že se tuky nevrátí, pak záleží na tom, jak člověk se svým organismem nakládá. „Lidé, kteří do modelace těla investují, se snaží tyto tvary udržovat,“ uvedla Samková. Důležité je podle ní, aby člověk nepřibral pět až šest kilogramů. „I při operační liposukci minimálně jedna vrstva tukových buněk zůstane. Mají schopnost se zvětšovat a lidé pak mohou přibrat,“ varovala.

Když je tuková vrstva příliš velká, musí se aplikace opakovat. Intervaly jsou týden až deset dnů mezi jednotlivými seancemi. Zájemci pak musejí počítat s tím, že do těla postupně investují tisíce až desítky tisíc korun.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.