Čeští vědci objevili novou cestu pro boj s klíšťaty

Hmyz, který se živí výhradně krví svých hostitelů – lidí, zvířat, ptáků, vzácně i obojživelníků a plazů, přenáší nebezpečné infekce, například lymeskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu. Dokáže nasát až stonásobek své původní váhy.

Díky tomu se ale klíště obecné musí umět vypořádat s ohromným nadbytkem železa přítomného v krvi. Železo je sice pro každý živý organismus nezbytné, ale v nadbytku zabíjí. Klíšťata si díky tomu vyvinula důmyslný systém hospodaření s tímto prvkem. Nadbytečné železo klíště ukládá uvnitř svých buněk v bílkovině zvané feritin 1. Čeští vědci ale u něj objevili dosud neznámou bílkovinu, kterou označili jako feritin 2.
Feritin 1 potřebují klíšťata pro úspěšné kladení vajíček. U molekuly feritinu 2 čeští vědci prokázali klíčovou roli v dopravě železa z trávicího traktu klíštěte do jiných částí těla. Klíšťata zbavená možnosti syntetizovat feritin 2 nebyla schopná správně hospodařit s železem a měla narušené rozmnožování a vývoj. Vědci za obzvláště důležité považují, že po zablokování genu pro feritin 2 mělo klíště velké potíže se sáním krve. Více než polovina klíšťat bez feritinu 2 při pokusu o sání uhynula.
Nově objevený feritin 2 se tak ukázal jako slibná molekula, proti které by stálo za to vyvíjet vakcíny.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.