Chodíte-li do práce nemocní, v budoucnu se vám to prý vymstí

Lidé, kteří i v nemoci chodí do práce, v budoucnu patrně stráví víc dní na nemocenské než jejich kolegové, kteří jakmile ochoří, ihned ulehnou do postele. Tak to alespoň vidí studie švédských vědců, píše agentura Reuters.

Badatelé ze stockholmského vědeckého ústavu Karolinska Institutet zjistili, že zaměstnanci, kteří často chodí do práce, ačkoli se cítí nemocní (jev nazývaný „přítomnost v nemoci“), mají později kvůli onemocnění častější absence.
Podle šéfa týmu autorů studie Gunnara Bergströma toto zjištění nasvědčuje tomu, že opatření s cílem snížit pracovní absence by mohla mít nechtěně zcela opačný efekt. Ukazuje prý také, že oprávněná nemocenská je pro zaměstnavatele přínosem.
„Odrazování zaměstnanců od neschopenky, jsou-li opravdu nemocní, by mohlo vést k tomu, že budou chodit do práce za každou cenu, což může mít neblahé důsledky,“ myslí si Bergström. „Tento fakt podtrhuje závažnost ‚přítomnosti v nemoci‘ při hodnocení takových zásahů a při zvažování jejich dopadu v dlouhodobé perspektivě.“
Vědecká práce, zveřejněná v červnovém vydání odborného časopisu Journal of Occupational and Environmental Medicine, vycházela z výsledků sledování dvou skupin pracujících – asi 3750 zaměstnanců veřejného sektoru (převážně žen) a 2500 zaměstnanců soukromého sektoru (převážně mužů). V prvním roce výzkumu mělo deset procent pracovníků veřejného sektoru a 13 procent pracovníků soukromého sektoru více než pět dní přítomnosti v nemoci.
V případě těchto lidí bylo riziko, že v následujícím roce promeškají kvůli onemocnění více než 30 dní, o 50 procent vyšší než u zaměstnanců, kteří strávili nemocní na pracovišti méně dní.
Podle Bergströma nedávné studie ukázaly, že „přítomnost v nemoci“ je běžná, přičemž většina pracujících přiznala, že alespoň občas chodí do práce nemocní.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.