Obory


Baba dnes radí

Co na suché ruce?

Vodu po vařených bramborách přelijte do misky a nechte vychladnout. Potom do ní ponořte ruce asi na pět minut. Tato koupel pokožku rukou vyhladí a vyživí, bramborová voda totiž obsahuje velké množství škrobu. Pak ruce osušte a nakrémujte.

Není vhodné pro lidi s citlivou kůží. Některé složky bramborového odvaru mohou u citlivých lidí způsobit podráždění a zčervenání (zejména u lidí s atopií). Pokud vaříte brambory v osolené, nebo jinak okořeněné vodě, raději ji vylijte a suchou kůži promažte Lipobasí.

Tuhnutí prstů

Mám téměř celodenní tuhnutí prstů v obou rukách. Byla mi zjištěna artróza ručních kloubů až 2. stupně. Nemohu sevřít pěst a mám dost silné bolesti. Několikrát mi už lékař prsty opíchal, ale bez výsledku. Mám si nalézt práci, kde se nepracuje rukama, a šetřit ruční klouby. Po revmatologické stránce mám údajně vše v normě. Co se s tím dá dělat? Magnetoterapie nezabírá.

MUDr. Marta Šimůnková:
Zkuste se objednat na vyšetření na ortopedické pracoviště, které se specializuje na chirurgii ruky, včetně malých kloubů (například ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, Praha, Ortopedické oddělení nemocnice v Českých Budějovicích, Ústav plastické chirurgie a chirurgie ruky, Vysoké nad Jizerou, myslím, že zkušenosti mají i ve FN Olomouc a v Ostravě)

zdroj: MUDr. Marta Šimůnková