rozbor potraviny

Éčka díl 2.

Pokračujeme v přehlídce potravinových doplňků. Doslova učíme se éčka. Některá jsou neškodná, jiné kontroverzní. Důvodem jejich používání je, vylepšení vlastností potravin, od lepší chuti, vlhkosti, barvy, konzistence až po éčka zaručující lepší návaznost dalších látek.  Pojďme se podívat  na další skupiny.

Nejbezpečnější éčka

enzymy

Bezpečná skupina lipáz  E1104. Lipázy jsou enzymy štěpící tuky, v EU jsou považovány za běžnou součást lidského těla a tak nejsou ani na potravinách označovány. V USA, ale na obalu musejí být označeny.

 

Opravdu nezbytná éčka?

emulgátory

Emulgátory zajišťují vytvoření směsí běžně nemísitelných látek. Už tento popis vyvolává podivení na co to vlastně potřebujeme? Nicméně patří sem  E322 Lecitin, který je obsažený v každé živé buňce, působí jako antioxydant a má spojovací funkci mezi vodou a olejem. Proto je přísadou rostlinných tuků Hery, margarínů, přidává se do  ledových zmrzlin a nanuků. Nalezneme jej i v sušenkách.

E322 nám tedy těžkou hlavu neudělá, horší to je E400 kyselina alginová a E405 Propan-1,2-diol-alginát, obě látky jsou povolené  EU, první z nich se izoluje z řas, druhý se sice vyrábí synteticky z přírodních látek.  Jako zahušťovadlo vytváří s dalšími hydrokoloidními gely stálé gelovité produkty. Proto jsou součástí pudingů, zmrzlin, ale také pečiva. Jejich nežádoucí hodnotou je fakt, že způsobují trávicí potíže. E400 stojí za nadýmáním, a E405 pak za průjmy. Týká se to sice citlivých jedinců, ale v dnešní době je to alergen, který může spustit další alergické reakce.

 

marmeládykonzervanty

Jak už název skupiny značí, jedná se o látky, které mají prodloužit trvanlivost potravin a zamezit růstu plísní. Nejméně škodlivá je kyselina sorbová E200.  Tato éčka se vyskytují v přírodě, jsou součástí bobulovitých plodů jeřábu. Ale sami o sobě mohou způsobit u citlivých jedinců kopřivku.  Jedná se ale o výjimku atak je v EU uživám jako prostředek zcela nezávadný do pečiva, marmelád, konzervačních nálevů při zavařřování, či do želírovacích cukrů zavařenin.

Totéž ale nelze říct o sorbanových solích. Sorban sodný E201 není ani  v EU povolen. Sorban draselný E202 a vápenatý E203 jsou sice povolené, ale vyrábějí se syntetickou cestou z ropných derivátů. Lékařské výzkumy neprokázali žádnou zdravotní komplikaci těchto éček, ale přeci jen už jen fakt jejich výroby zrovna nevyvolává lákavou nabídku k jídlu. Éčka jsou součástí řady potravin od tatarek po pečivo s majonézou.

 

kypřící látkyphoto of delicious ham with parsley on white background

sýrNa první pohled běžné kuchyňské přísady do pečiva, E408 pekařské droždí a E501 uhličitan ( hydrogenuhličitan) draselný, tedy kypřící prášek do pečiva. Horší verzí jsou  látky na bázi fosforu E340 -E343. Většina z nich je zakázaná, protože tyto látky mají na svědomí nežádoucí odvápňování kostí. Jedinou látku E340(iii) donedávna teprve v EU povolenou a velmi dlouho testovanou a schvalovanou, využíváme též jako protispékavou látku.

Dalšími kypřícími látkami jsou E450 difosforečnany a polyfosforečnany E452 jsou užívány běžně v potravinách do uzenin a paradoxně sýrů. Paradoxně proto, že i u těchto éček se ví, že jejich vyšší dávky odvápňují tělo. To znamená, že takové sýry jako tavené Apetito, Primátor, Kiri, Veselá kráva, u nichž by jste předpokládali přísun vápníku, jsou díky éčka E450 nebo E452 potravinou, která vápník z těla odebírá.

A víte na jsou látky E450 a E452 v potravinách potřené? Aby vázali vodu, tedy aby potraviny zvyšovaly svůj objem. „V šunce tolik potřebné, že? “

 

Víte co je…

protispékavost? neboli co jsou protispékavé látky? Jsou to látky, které zamezují tvorbě hrudek v potravinách. Používají se zejména v práškových anebo granulovaných potravinách (granko, granulované čaje, nápoje v prášku) nebo v kuchyňské solil a pod.
Docela zvláštní je jejich příměs v sáčku rýže,  o níž si každý myslí, že je přírodním sáčkovaným produktem. Jak vidíte, není.

 

Podívejme se zevrubněji na éčka pod skupinou

protispékavé látky

jedná se o velmi početnou skupinu látek. Většina je v EU zakázána, a povolená éčka jsou:

granulované potravinyE 336 Vinan draselný (Vinan monodraselný, dihydrogenvinan draselný, Tartarát monodraselný), Vinan didraselný)
E 421 Mannitol cukerný alkohol zakázaný do výrobků pro kojence a batolata
E 426 Sojová hemicelulosa
E 460 Cellulosa (Mikrokrystalická· celulóza -Celulózový gel, Prášková celulóza)
E 470 (a) Sodné, draselné a vápenaté soli mastných kyselin
E 470 (b) Hořečnaté soli mastných kyselin
E 500 Uhličitany sodné (i) Uhličitan sodný (Bezvodá soda) (ii) Hydrogenuhličitan sodný (Jedlá soda, Soda bikarbona, Soda, Sodium carbonates) (iii) Ekvimolární směs uhličitanu sodného a hydrogenuhličitanu, Sesquikarbonát sodný)
E 504 Uhličitany hořečnaté (Uhličitan hořečnatý, Hydroxid-uhličitan hořečnatý)
E 509 Chlorid vápenatý
E 530 Oxid hořečnatý
E 535 Hexakyanoželeznatan sodný (Ferrokyanid sodný)
E 536 Hexakyanoželeznatan draselný (Ferrokyanid draselný, Žlutá krevní sůl)
E 538 Hexakyanoželeznatan vápenatý (Ferrokyanid vápenatý)
E 551 Oxid křemičitý (Křemen, Silikagel)
E 552 Křemičitan vápenatý
E 553 a Křemičitan hořečnatý (syntetické)
E 553 b Trikřemičitan hořečnatý (talek, mastek, práškový talek)
E 555 Křemičitan draselno-hlinitý (Hlinitokřemičitan draselný , Aluminosilikát draselný)
E 556 Křemičitan vápenato-hlinitý (Hlinitokřemičitan vápenatý, Aluminosilikát vápenatý)
E 558 Bentonit (Smektit, Křemičitan hlinito-hořečnatý)
E 559 Křemičitan hlinitý (Kaolin)
E 572 Stearan hořečnatý
E 900 Dimethylpolysiloxan (Polydimethylsiloxan, Dimethylsilikonové olej)
E 953 Isomalt

 

Zvláště u látek na bázi hliníku není jednoznačné zdravotní stanovisko. Hliník je spojován s Alzheimerovou chorobou, ale u potravin zatím nebyl určen přesný účinek, zda chorobu hliník v potravinách způsobuje nebo ne. Tato záležitost je zatím v rukách výzkumných vědců, přesto se tyto látky užívají. V každém případě se nedoporučuje olizovat nebo seškrabávat zbytky potravin z hliníkových uzávěrů (například u jogurtů).

 

látky zlepšující mouku

jedná se o jiné látky než emulgátory, které se používají k vylepšení vlastností mouky. Mezi tyto látky patří E341 kypřící látka i protispékavá látka fosforečnan vápenatého, který se vyrábí z kyseliny fosforečné. Maximální přípustné množství: 70 mg/kg tělesné hmotnosti. V ČR (celé EU) je použití fosforečnanu vápenatého povoleno v nezbytném množství v potravinách a při výrobě dětských příkrmů.

Zcela bezpečnými látkami pro dospělé jsou pak E516, E517 neboli sírany vápenaté a amonné. Obě látky jsou ale používány v množství, které je nezbytné. A nesmějí být užívány v potravinách dětské výživy, protože mohou způsobit krvácivost.

vlasy na talířiNa tato éčka si udělejte vlastní názor

No a dalšími povolenými éčky této kategorie jsou E920 a E921 L-cystein a L-cystin. Vyrábí se synteticky z cystinu, který se nachází v hydrolyzovaných bílkovinách keratinu. Ten se nachází v peří a vlasech (vlasy lidí z Číny). Dále se nachází v kůži, kopytech, nehtech i vlně. Hlavním zdrojem cysteinu jsou lidské vlasy a štětiny prasat.

Látka se používá do nekvašeného chleba, chleba, pečiva, chlebové mouky. Také se využívá jako přísada k barvení uzenin, do ovocných šťáv jako antioxidant zabraňující ztrátě vitamínu C. Může být také přítomna v cereáliích i kojenecké stravě. Cystein se používá při léčbě jater a jako prevence při ozařování. Látka se používá také jako prostředek zlepšující růst vlasů a nehtů, jako přídavek do šampónů a krémů, avšak větší dávky pro tělo způsobují neplodnost.

 

leštící látky

Vytvářejí lesklý ochranný povlak na potravině. Jsou to neškodné přírodní látky E901 -E904.  Jedná se o vosky včelí i vosky nebo vosky pryšcových rostlin či výměšků hmyzu jako Šelak- E904

 

nosiče

některá éčka této skupiny se uplatňují  jako protispékavé i kypřící látky, nebo jako zahušťovadla. Jsou to látky, které umožňují projení nebo sloučení dvou rozdílných látek jako přidání aroma, aniž by nějak ovlivnily potravinu. E425 Konjaková guma a glukomannan nebo E460 Celulosa, E509 Chlorid vápenatý jsou naprosto bez zdravotních rizik. Dále užívaný je E558 bentonid a E559 křemičitan hlinitý, též užívaný bez omezení, ale přeci jen obsahují výše problematický hliník.

Dalšími jsou pak šedo-zónová éčka, (povolená, lékařsky zatím nezakázaná, ale…) E1201 -E1204  umělé Polyvinylpyrolidony, Polyvinylalkoholy a Pullulany. Nejsou oficiálně známy žádné nežádoucí účinky. Dosud však ověřeno, odstraňování této látky z těla. Existuje podezření, že stopy této látky setrvávají ve střevních uzlinách po dobu několik měsíců až let. Tyto látky v těle mohou způsobit poškození plic či ledvin, zvýšenou citlivost pokožky, dermatitidu. Studie proběhly zatím na krysách a malých hlodavcích a dokazují zvýšené riziko vzniku nádorů.  Jsou to látky, které jsou užívány především ve slazených nápojích a cukrovinkách.

 

odpěňovače

jsou látky, které zabraňují pěnivosti. Pro vegetariány nevhodné látky E491- E494, žlutý prášek, který se vyrábí výhradně ze živočišných tuků. V minulosti nebyla v ČR povolena, avšak dnes se smí přidávat do všech potravin v celé EU, v Americe i Austrálii je tato látka přísně zakázaná a to proto, že látka působí jako alergen a poškozuje játra i ledviny. Průzkumy v rámci EU ale ukazují, že tyto změny nastávají až při vyšších dávkách, proto jsou tato éčka v EU povolena.

Další šedou zónu tvoří E1520 a E1521 Propylenglykoly, látky u nichž jsou zaznamenány případy otravy v případech požití dětmi. Dále u nich byly sledovány karcinogenní účinky, s negativním výsledkem, ale namísto toho byla prokázána patologická změna centrální nervové soustavy. Při přímém styku může dráždit pokožku a oči. U skupin lidí, kteří mají negativní reakce na tuto látku, se může vyskytnout dermatitida. Přesto jsou látky v EU povolené.

Chrání potraviny před zamrznutím a má konzervační účinky.
masoPropylenglykol se používá v  masných výrobcích, aby nedošlo ke ztrátě barvy masa, a jako rozpouštědlo přidaných barviv při zpracování řepného cukru u dresinků, popcornu, zmrzlinách bez tuku, sušenkách, slazeném sekaném kokosu, čokoládových produktech. A u droždí jako odpěňovač.

Mimo potraviny se používá jako přísada do nemrznoucích směsí do vozidel, zubních past, dětských krémů, rtěnek, deodorantů, atd.

 

 

 

 

Éčka těchto skupin na závěr

Jak jste si jistě všimli, dnešní skupiny ovlivňují vlastnosti potravin. Tedy nejsou tak důležité v potravinách. Moderní výrobci a ekologičtí producenti tyto látky nepoužívají, protože razí myšlenku přirozeného zpracování surovin,které není nutno nijak přibarvovat, nadýchávat, ani jim prodlužovat trvanlivost.

Nelze si neuvědomit, že mnoho z těchto skupin éček jsou látky v některých zemích zakázané, nebo nepoužívané, pro některé skupiny strávníků. Dalo by se říct, že jsou zbytečné, ale jedná se o konzumaci, která spotřebě těchto potravin, která následně upravuje jejich složení. Kupuje-li se hodně je nutné suroviny nastavovat, zvyšovat jim objem a kupuje-li se málo, je nutné jim prodlužovat trvanlivost, aby výroba nepřišla vniveč. je zcela a vás, jak se k této skupině přídavných látek potravin postavíte vy, strávníci.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.