HOBIT – projekt, který učí zachraňovat životy

Hobit není jen příběh Bilba Pytlíka. Je to také zkratka projektu s názvem HOdina BIologie pro živoT, který připravilo Mezinárodní centrum klinického výzkumu při Fakultní nemocnici svaté Anny v Brně.


HOBIT je dvouletý edukační projekt určený pro žáky základních škol a víceletých gymnázií Jihomoravského kraje. Jeho cílem je předání jednoduchých informací, které vedou k záchraně života při cévní mozkové příhodě a srdečním infarktu. Pomocí multimediálního a simulačního přístroje se žáci učí, jak by měli reagovat, aby v takovém případě zachránili postiženému život.

V těchto dnech startuje již druhá etapa, ve které je na vybraných základních a středních školách zjišťováno, nakolik si žáci dokázali zapamatovat již dříve prezentované informace a zda jsou schopni je prakticky využívat.

Poznáte příznaky cévní mozkové příhody?

Zde je několik tipů, čeho si v takovém případě všímat:

  1. Obličej – Požádejte dotyčného, aby se usmál. Má pokleslý koutek úst nebo oční víčko?
  2. Paže – Zvedněte mu ruce do předpažení nebo ho o předpažení požádejte. Neudrží obě ruce ve stejné výšce a jedna je nápadně pokleslá?
  3. Řeč – Zeptejte se dané osoby na jméno. Odpovídá nesrozumitelně nebo vám nerozumí?

Pokud některý z těchto příznaků zpozorujete, stačí jediný, neváhejte a volejte záchrannou službu.

Lidé nevědí, jak zasáhnout a pomoci

V České republice zemře na cerebrovaskulární (cévně mozkové) nebo kardiovaskulární onemocnění každý druhý člověk. Ročně ve světě usmrtí více než 22 milionů lidí. „Moderní medicína by ale dokázala mnoho úmrtí i následků onemocnění odvrátit, kdyby lidé věděli, jak při prvních projevech zasáhnout. Vzdělávací kampaně jsou bohužel buď minimálně účinné, nebo neúčinné – veřejnost informace z médií nevnímá. Řada odborníků ve světě i tuzemsku proto navrhuje vzdělávání populace o nejzávažnějších nemocech a diagnostice systematicky už ve školách,” uvedl garant projektu Robert Mikulík.

K záchraně života stačí pouze základní informace

Výzkum povědomí o infarktu a mozkové příhodě, provedený v roce 2009 v Jihomoravském kraji, ukázal, že školáci nemají téměř žádné potřebné znalosti k záchraně života, pokud by byli přítomni infarktu nebo záchvatu mozkové mrtvice. Proto se centrum klinického výzkumu brněnské nemocnice s odborníky na cerebrovaskulární a kardiovaskulární onemocnění spojilo s více než 50 pedagogickými specialisty. Společně realizují tento vzdělávací projekt, jehož cílem je zvýšit povědomí školáků a mladších gymnazistů na jihu Moravy o příznacích srdečního infarktu a cévní mozkové příhody a způsobu efektivní pomoci. Naučný film objasňuje podstatu cerebrovaskulárních a kardiovaskulárních onemocnění, ukazuje jejich příznaky a správnou reakci na ně. „Pro záchranu života si stačí zapamatovat pouze minimum základních informací – rozeznat signály, rychle reagovat a transportovat pacienta ihned do nemocnice. Každou minutu totiž odumírají dva miliony mozkových buněk a léčba je účinná pouze v prvních čtyřech a půl hodinách od prvních příznaků. Čím dřív se pacient dostane do lékařské péče, tím vyšší je jeho šance na uzdravení,” upozornil Mikulík.

Projekt přináší výsledky

Že HOdina BIologie pro živoT má smysl, ukázal před časem čin dvou žáků základní školy v Židlochovicích na Brněnsku, kteří jako jediní z náhodných svědků kolapsů staršího muže dokázali zareagovat a resuscitací obnovit jeho životní funkce. Oba dva nedlouho předtím prošli právě HOBITem, a tak byli na nastalou situaci více než dobře připraveni.

Zapojte se do kampaně

Souběžně je vyhlášena kreativní soutěž, která nabádá k vytvoření originálního plakátu nebo videa s informacemi o těchto závažných onemocněních, které by zároveň mohly sloužit jako forma edukační kampaně. Výtvory bude hodnotit odborná komise, která v první fázi vyřadí ty s nesprávnými faktickými údaji. Poté se do hodnocení zapojí i veřejnost prostřednictvím facebookového profilu HOBITa.

Projekt je financován dotací z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost a Globálního grantu Jihomoravského kraje.

2 komentáře “HOBIT – projekt, který učí zachraňovat životy”

  1. Radek K. 21.1.2015 15:42

    Takové projekty nelze než pochválit a podporovat, nikdy nevíte, kdy budete potřebovat pomoc i vy. Jen houšť a větší kapky!

    • Hana Pokorná 11.2.2015 11:36

      Děkujeme za pozitivní reakci, těší nás, že má naše práce smysl.
      S pozdravem, Hanka Pokorná,
      spoluautorka projektu HOBIT

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.