Hydrovaky – inspirace od velbloudů

Lidský organismus je až ze 70 % tvořen vodou, je to základní a hlavně nepostradatelná složka každého z nás. Látkovou výměnu, vylučování nečistot, udržování tělesné teploty, zásobování buněk živinami – to vše a mnoho dalšího zabezpečuje právě voda. Nedostatek tekutin je proto mnohem nebezpečnější, a také se rychleji projeví, než nedostatek potravy. Bez vody dokážeme přežít pouze několik dní, bez jídla podstatně déle.

Zvláštní pozornost bychom měli věnovat kvalitě tekutin, které přijímáme. Mějme na paměti, že nejideálnější variantou je čistá pramenitá voda, té se nic nevyrovná. A množství? Není správné paušalizovat objem pro všechny bez rozdílu, vždy se musí brát ohled na konstituci dané osoby, tělesnou námahu a v neposlední řadě i okolní teplotu. Obecně platí, že například při sportování je samozřejmě dobré tekutiny průběžně doplňovat, aby nedocházelo k nepříjemným příznakům dehydratace. Sportovci, i ti rekreační, proto při ruce mívají určitou zásobu v lahvích či takzvaných hydrovacích.

Co to ty hydrovaky jsou? A jaké mají výhody?

Hydrobatohům se někdy také přezdívá camelbag či camelback (velbloudí vak nebo velbloudí hrb), což odkazuje na schopnost velbloudů zadržovat vodu i v extrémních podmínkách. Tyto batohy se skládají z rezervoáru (hydrovaku) na vodu, sací hadičky a náustku. Výhod hydrobatohů oproti klasické PET lahvi je hned několik. Batohy mají integrovaný systém na hadičku, která je vyvedena ven na ramenní popruhy. Při sportu tak můžete pít, aniž byste batoh sundávali nebo pracně lovili PET lahev v boční přihrádce. Sací hadičky jsou navíc vybaveny speciálním náustkem, jenž funguje jako samouzavírací ventil. Pokud z hadičky nepijete, ventil se sám uzavře a tekutina nevyteče ani při svislé poloze hadičky. Vyhnete se tedy i nehodám s nedošroubovanými víčky klasických lahví a následnému mokru v batohu.

Vodní rezervoáry mají naproti PET lahvím též větší objem. Můžete v nich s sebou pohodlně brát až 3 litry vody. Vodní vaky jsou vyrobené z poddajného plastu nebo gumy, takže se jejich objem a tvar přizpůsobí vaší aktivitě a nebudou vás na rozdíl od lahví tlačit do zad ani jinak omezovat. Kvalitní hydrobatohy jsou navíc vybaveny termoizolačními rezervoáry, takže voda v nich bude příjemně chladná i při delším pobytu na slunci.

Pití na dosah při každém sportu

Hydrobatohů jsou dnes na trhu stovky, proto je dobré si ujasnit parametry, které vám při jejich výběru v obchodě pomohou. Předně je nutné vědět, k čemu budete batoh využívat nejvíce. „U cyklistických hydrobatohů se poohlížejte po těch, které mají prohnutá záda a kopírují tak tvar těla při sedu na kole. Nezapomeňte také na kontrolu bederních a hrudních pásů, které batoh fixují během jízdy pevně na tělo,“ vysvětluje Milan Kubaczka, provozovatel e-shopu se sportovním vybavením Blackcomb.cz. Batoh na kolo by měl též mít speciální úpon na helmu, kterou pak nemusíte nosit v ruce. Pro turistiku volte naopak batohy s delší zádovou konstrukcí, čímž získáte vetší prostor pro vybavení na celodenní túry.

U turistických batohů je zásadní rovněž kvalitní odvětrávání zad, které dokáže výrazně omezit pocení. Zaměřte se i na drobné příslušenství, jímž se batohy obvykle odlišují. Snowboardisté či milovníci vodních sportů na batohu ocení pláštěnku, turisté naopak úchyt na trekingové hole. Rekreační sportovci, kteří chtějí batoh nosit nejen při sportu, ale i pochůzkách ve městě, pak uvítají batohy s jednoduchým systémem vyjmutí rezervoáru.

Ideální pitný režim? Vyzkoušejte domácí iontový nápoj

Jak jsme se již zmínili v úvodu, správný pitný režim je založen nejen na kvantitě, ale i kvalitě přijímaných tekutin. Během sportování byste měli pít průběžně, přičemž nápoje by měly mít přiměřenou teplotu. Ledová voda za horkého počasí by vám totiž mohla způsobit teplotní šok a křeče v žaludku. Při pohybové aktivitě kratší než jednu hodinu postačí doplňovat tekutiny pitím obyčejné vody. Při delší fyzické aktivitě je nutné doplňovat nejen vodu, ale také sůl a další ionty, které z těla ztrácíte při pocení. Nápoj, jímž doplníte potřebné látky, lze buď koupit, nebo si jej můžete jednoduše vyrobit sami doma. Stačí ochutit čistou vodu nebo čaj medem či čerstvou ovocnou šťávou a přidat na litr této tekutiny špetku soli. Sůl obsahuje potřebný sodík a chlor, med a šťávy poskytují rychlou energii bez éček. Takto vyrobený domácí ionťák v třílitrovém hydrovaku a pořádná porce svačin v batohu vám bez problému vystačí i na celodenní středně těžkou túru. Sůl a med můžete navíc vždy brát s sebou pro případ, že budete chtít tekutiny do rezervoárů doplnit během cest.

S údržbou hydrovaku pomůže fén i jarová voda

Po každém sportovním výkonu, u kterého hydrovak použijete, je vhodné jej propláchnout a nechat řádně vyschnout. Zamezíte tak tvorbě plísní a nepříjemného zápachu. Zkušení sportovci také radí rezervoáry jednou za čas vypláchnout jarovou vodou či roztokem s jedlou sodou. Mezi oblíbenou metodu sušení také patří profouknutí sací hadičky a hydrovaku fénem zapnutým na módu studeného vzduchu. Pokud se vám ve vaku přece jen objeví usazenina nebo při jeho používání ucítíte nepříjemnou chuť, pomůžou speciální čisticí sady. Ty obsahují kartáče pro čištění rezervoáru i hadičky a také čisticí tablety. S dostatečnou údržbou tak budou vaky nejen hygienicky nezávadné, ale budou vám bez problémů sloužit i několik let.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.