krev

Jaterní nemoci jsou dědičné? – Téma měsíce

O vlivu dědičnosti na vznik jaterní nemoci jako je jaterní  fibróza  nebo jaterní steatóza není mnoho známo. O jaterní nemoci steatóze, jsme psali nedávno  v souvislosti s objevem možného léku v článku Máme lék na steatózu jater NASH, ale ani zde, není příliš zmíněné o možné dědičné  predispozici. Až desetiletý výzkum, který nedávno publikovali v časopise Gastroneterology vědci z  kalifornské univerzity, nabídl a představil i tuto možnost. Práce, ve které se američtí vědci zabývali výskytem fibrózy a steatózy u dvojčat, ukázala možné dědičné shody.

 Jaterní nemoci

Jaterní stetóza

O jaterní nealkoholové steatóze, tedy metabolické  nemoci, při které dochází ke ztučnění jater, jsme se mnohé dozvěděli právě v článku viz. výše publikovaném ke  20.11.2015 na našich stránkách. Víme, že ztučnění jater (steatóza jater) je nahromadění tukových kapének v jaterních buňkách, které vede k poškození jaterních funkcí. Toto jaterní poškození se vyskytuje čím dál tím více, dokonce i u dětí a mladých lidí.

játra uložení jater v těle a možné jaterní nemoci

Jaterní fibróza

Není pro nás tak známá, jako jiná fibróza – cystická (plicní),  u ní už známe, že je geneticky přenosná.

Jaterní nemoci,  při kterých dochází ke zvýšenému ukládání  pojivové tkáně v játrech, se nazývají jaterní fibrózou. Nadbytečné ukládání  pojivové tkáně, především kolagenu je  způsobeno nerovnováhou mezi tvorbou a odbouráváním mimobunečné hmoty.  

U obou nemocí je možná hepatomegalie, nebo li zvětšení jater. Hepatomegalie je zvětšení jater oproti obvyklým velikostem.

 

Víte, že velikost jater …

Obecně se uvádí, že velikost jater dospělého jedince je šířka – mezi  21–22,5 cm, na výšku – 15–17,5  s hloubkou  jater – 10–12,5 cm. A patří mezi největší orgán v lidském těle.

 

Jaterní nemoci ve studii

Studie se zúčastnilo 60 párů dospělých dvojčat  a to 42 jednovaječných a 18 dvouvaječných. Průměrný věk činil 45,7 ± 22,1 let, průměrný body mass index 26,4 ± 5,7 kg/m2. Sledován byl celkový zdravotní stav, výsledky fyzického vyšetření, laboratorní hodnoty a přítomnost jaterního onemocnění.  Všichni účastníci podstoupili vyšetření jater magnetickou rezonancí (MRI),  v rozmezí let 2012 až 2015 včetně.

Bylo zjištěno, že u nemocí  nealkoholové steatózy jater a  fibrózy, jsou vysoké shody výskytu dané nemoci v párech dvojčat. U jedno-bunečných dvojčat (jejich vznik je rozdělením jednoho oplodněného vajíčka a tak je jejich genotyp totožný) se jedna z nemocí vyskytovala shodně u obou sourozenců.

U dvou buněčných dvojčat (jejich vznik je podmíněn oplodněním dvou vajíček dvěma spermiemi – tedy jedná se o sourozence s podobným, ale ne totožným genotypem) je výskyt jedné z nemoci objevil v četnosti srovnatelné s genetickým principem, kdy je nemoc detekována u obou sourozenců v případě, že se jedná o dominantní nemoc a sporadicky, jedná li se spíše dominantně recesivní, nebo recesivní nemoc.

dědičnost

Jaterní dědičné nemoci

Dle výsledků studie tedy jaterní steatóza i fibróza mají dědičný podklad. Tento výzkum přispěl ke zjištění, že i u těchto dvou nemocí, je nezbytné se podívat na geny jako potenciální terapeutické cíle.

 

 

Více odbornějších výsledků a přesná data v % obsahuje: Zdroj: Loomba R., Schork N., Chen C. H. et al. Genetics of NAFLD in Twins Consortium. Heritability of hepatic fibrosis and steatosis based on a prospective twin study. Gastroenterology 2015 Dec; 149 (7): 1784−1793; doi: 10.1053/j.gastro.2015.08.011., http://www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(15)01179-8/abstract

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.