senioři - pár

Mnohočetný myelom (MM) lidově zvaný „kostižer“

Mnohočetný myelom je druhé nejčastější krevní nádorové onemocnění, postihuje především pacienty vyššího věku. Nejcharakterističtějšími příznaky jsou bolest a zlomenina kostí. Onemocnění je nevyléčitelné, nové možnosti léčby ale dokážou zajistit pro pacienta mnoho let kvalitního života. V současné době žije v České republice přibližně 2000 pacientů s tímto onemocněním a ročně je diagnostikováno asi 400 nových případů. Celkový počet pacientů s tímto onemocněním každoročně narůstá.

Příčina nárůstu spočívá ve významném pokroku v úrovni léčby

Díky němu se výrazně prodloužila doba přežití po zahájení léčby a to v řádech let nikoliv měsíců. V roce 1995 přežívalo déle než 10 let po zahájení léčby podle prof. Romana Hájka z FN Brno 5 % pacientů, v roce 2005 20 %, v současné době je to již 30 % pacientů. Důvodem tohoto významného pokroku je komplex faktorů. Léčba mnohočetného myelomu je koncentrována do celorepublikové sítě odborných pracovišť: čtrnácti specializovaných center doplněných regionálními pracovišti. Tento systém přináší dokonalý přehled o počtu pacientů, možnost účelně předepisovat léčbu moderními, vysoce účinnými, drahými léky. Zároveň je možné velmi dobře kontrolovat náklady na léčbu i přesně odhadnout náklady do budoucna.

Co je to mnohočetný myelom

Mnohočetný myelom je nádorová choroba, která vzniká z jednoho druhu bílých krvinek, které se nazývají plazmatické buňky. Nádorově změněné plazmatické buňky se nazývají buňky myelomové. Plazmatické buňky za normálních okolností sídlí v kostní dřeni, takže i tato nemoc postihuje kostní dřeň a okolní kosti. Příčina vzniku onemocnění není známá.

Příznaky mnohočetného myelomu

V raném stadiu onemocnění jsou příznaky často nespecifické nebo dokonce žádné. To velmi znesnadňuje diagnózu. Někdy se příznaky MM „schovávají“ za příznaky jiných onemocnění. Nemoc mohou lékaři objevit díky krevním testům provedeným z jiných důvodů.

K příznakům MM se počítají:

  • Anémie
  • Únava
  • Infekce
  • Snadné krvácení
  • Bolesti kostí
  • Osteoporóza
  • Spontánní zlomeniny (patologické fraktury)
  • Problémy s ledvinami
  • Vysoká hladina vápníku v krvi (hyperkalcémie)
  • Nechutenství
  • Váhový úbytek

Cílem komplexní léčby MM je dosažení remise onemocnění (bezpříznakového období)

Ke zvládnutí nemoci se používá cytostatická léčba v monoterapii nebo v kombinaci (chemoterapie – léčba cytostatiky), a to hlavně u pacientů nad 65 let s nově zjištěným onemocněním.
V léčebné strategii tvoří důležité pilíře „tři mušketýři“:

  • Thalidomid (Myrin)
  • Bortezomib (Velcade)
  • Lenalidomid (Revlimid)

U nemocných do 65 let je léčba zakončena vysokodávkovanou chemoterapií s autologní transplantací (chemoterapie podávaná ve vyšších dávkách než je běžné, následovaná transplantací vlastních zdravých krvetvorných buněk odebraných již dříve).

Zvyšuje se úroveň léčby a v čase také profil nemocného

  • Chce vědět více (60 – 70 %)
  • Čím více ví, tím více žádá
  • Je schopen lépe reagovat na problémy, neboť chápe jejich význam
  • Je schopen aktivně se zapojit do rozhodovacího procesu

Nezbytná je i edukace lékařů

Na úspěšnost léčby má zcela zásadní vliv včasné stanovení diagnózy, možnost použít nové moderní léky a zároveň volit mezi různými léčebnými možnostmi podle specifických potřeb pacienta. Včasné diagnostikování mnohočetného myelomu bylo v minulosti pro řadu lékařů prvního záchytu problém. Jedná se o méně časté onemocnění a někteří lékaři se s tímto onemocněním za celou dobu své praxe nesetkají ani jednou. Proto byl Českou myelomovou skupinou v dubnu 2007 rozpracován projekt včasné diagnostiky mnohočetného myelomu – „Projekt CRAB“.

Již v roce 2007, kdy byl projekt zahájen, stoupl včasný záchyt o 7 %. Tato data byla vyhodnocena celkem z 19 hematologických pracovišť z celé České republiky, další vyhodnocení bude provedeno v roce 2010.

4 komentáře “Mnohočetný myelom (MM) lidově zvaný „kostižer“”

  1. Pavel Krejčí 29.11.2015 13:41

    Dobrý den, moje maminka je zřejmě postižená touto diagnózou. Můžete mi sdělit nějaké rady pro ni jako pro pacienta či pro nás, lidi v jejím okolí? Je něco co můžeme udělat navíc než jen nechat vše na doktorech? Existují nějaké suplementy, které nemocný může brát? Úprava stravy? Nějaké méně dostupné léky? Děkuji moc za jakoukoliv informaci. Jde o život mojí maminky, budu moc rád za jakoukoliv radu. Hezký den P.K.

  2. Michaela-redaktorka 30.11.2015 12:50

    Dobrý den,
    MM je vážná onkologická nemoc. Léčba této nemoci je zpravidla chemoterapií. Proto bude potřebné maminku psychicky velmi podporovat, přinášet jí radosti ze života, podporovat jí, aby nezanevřela na své koníčky, na rodinu, nepropadla depresivním stavům. Všeobecně platí, že není nutné dodržovat diety, avšak u této nemoci může dojít k postižení dutiny ústní vřídky a bolestivými rankami. Tyto je nutné uvést lékaři. Doporučuje se jíst pestrou a měkkou stravu, která by neprohlubovala postižení. Zároveň samotná léčba může způsobit potíže, které nepříznivě ovlivňují příjem stravy. Přestože není potřebné dodržovat žádný zvláštní dietní postup, je nutné zamyslet se nad dosavadním způsobem stravování a případně doplnit jídelníček o chybějící položky. Léky vždy stanoví lékař podle rozsahu postižení a formátů léčby také existuje více. Důležité je dostatečné množství tekutin 2-3 litry denně, aby docházelo k vyplavování nežádoucích bílkovin z těla a zamezilo se postižení ledvin. K udržení množství vápníku v kostech je nutná také přiměřená fyzická aktivita. Doporučuje se nordic walking(chůze s hůlkami). Pro pečovatele bude velmi potřebná psychická vytrvalost, i vy si proto najděte čas sám na sebe, na relaxaci, pohyb i své radosti, abyste následně mohl být oporou pro maminku. A pokud to nebudete zvládat, neobviňujte se, takových je nás více. Raději se mamince snažte najít dobrou pečovatelku-terapeutku a sám ji navštěvujte tak často jak to bude možné pro obě strany. Určitě by vám mohl pomoci také klub pacientů mnohočetného myelomu mnohocetnymyelom.cz. Určitě na vše nebude sám, stejně jako vaše maminka. Hodně síly!

  3. Roman Zajac 20.2.2018 20:25

    Dobry den, pres ctyrmi lety jsem prodelal velmi bolestive onemocneni berce flegmonou, kdy po pulrocnim zaleceni kdy jsem se nemohl ani hnout, kdy me bolela kazda cast tela takovym zpusobem, kdy jsem musel bez hnuti lezet, aby se streptokok nemohl dale sirit a kdy jsem nabral neuveritelnych 25 kg nadvahy kdy polovina vahoveho pribitku ve forme svalove hmoty a polovina dlouhodobym ukladanim podkozniho tuku, kdy potize s pretrvavajicim pocitem paleni svalu a chrastenim v kostech kdy nedochazi k lamani ani svalu ani vlasu ani nehtu kdy krevni obraz je normalni tak jako tlak i puls kdy dochazi k castym horecnym stavum kdy neni jasne zda priciny jsou z pracovniho pretizeni fyzickeho ci psychyckeho kdy dochazi k castym zanetum zadovych a prsnich svalu kdy diagnoza revmatologicka poukazala jen urcite hranicni lec neprekrocene hranice u nekterych infekcnich nemoci kdy autoimmuni obranny obrany syndrom byl vyloucen kdy pohlavni nemoci byly vylouceny kdy dalsi infekcni testy jsou neurologicky vyzadany kdy asketicky zpusob zivota, nekuracky, nepijacky a jinak aktivni i v 3 smennem provozu je realizovany kdy nedochazi k recidive streptokokove anni jine, tak kdy a jak dojde k uzdraveni kdy by bylo nutne podstoupit experimentalni lecbu s nejistym vysledkem ???

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.