Nevysvětlitelné obtíže mohou způsobovat chlamydie

Chlamydie jsou známy jako mikroorganismy přenášené sexuálním stykem způsobující pohlavní nemoci. Ve skutečnosti se častěji přenášejí kapénkovou infekcí. V současné době se objevují odborné práce, které upozorňují na možnou souvislost infekce bakteriemi rodu chlamydia, se vznikem širokého spektra nemocí v lidské populaci.

Spektrum nemocí je široké od krátkodobých až po smrtelná

Nedá se vyloučit, že většina chronických onemocnění má přímou příčinnou souvislost s latentní (bezpříznakovou) chlamydiovou infekcí. Při dlouholeté chlamydiové chronické infekci mají postižení lidé zpravidla souběžně více potíží. Nejčastěji se jedná o škálu pocitově nepříjemných subjektivních zdravotních problémů, mnohdy ale také o souběžné postižení více systémů, např. cévního, urogenitálního, plicního, očního, nervového.

Průběh chlamydiemi způsobených nemocí se zhoršuje s přibývajícím věkem. Je to v důsledku dlouhodobého působení infekce v organizmu a oslabování imunitního systému. Až k selhání imunity (i u mladších lidí) může přispět schopnost chlamydií proniknout do buněk imunitního systému (makrofágů). Přispět může vliv patogenních faktorů, které vzniknou působením chlamydií v dlouhodobě infikovaném organismu. To může mít přímou souvislost se vznikem velmi závažných onemocnění jako je:

  • Rakovina
  • Leukémie
  • Cukrovka
  • Revmatoidní artritida
  • Roztroušená skleróza
  • Alzheimerova nemoc
  • Parkinsonova choroba, aj.

Nástup onemocnění je u většiny infikovaných plíživý

První příznaky vůbec nenasvědčují tomu, že se jedná o infekční onemocnění. Patří k nim například:

  • Občasné pobolívání  zad, hlavy, některého kloubu
  • Výskyt alergie
  • Častější neinfekční rýmy
  • Občasné svědění kůže

Postupem času se zvyšují různé – hlavně subjektivní – potíže, které časem mohou dosáhnout nepříjemné až kruté intenzity. Jen obtížně lze diagnostikovat příčinu těchto potíží, proto se často připisují nedobré psychice.

Někteří infikovaní potíže mají a jiní ne

Na otázku proč tomu tak je se dá odpovědět, že každý člověk je biologická individualita s vlastní genetickou výbavou a je pouze otázkou interakce s mikroorganismem, kdy se onemocnění projeví a jak se bude u konkrétního člověka vyvíjet. Infikovaní lidé s dobrou imunitou také mohou mít potíže, jen u nich nastoupí zpravidla později. Svou roli může sehrát zmíněná genetika, životní prostředí, životní styl dotyčného a další vlivy. Při oslabení imunity může být i v tomto případě nástup onemocnění velmi dramatický. Ukazuje se, že u lidí s velmi dobrou imunitou až na velmi ojedinělé případy nedochází k přechodu latentní (bezpříznakové, spící) infekce do akutního stavu. To by znamenalo, že u těchto lidí žijí chlamydie chronicky ve skryté (kryptické) formě. Těmto lidem rovněž způsobují různé subjektivní potíže, které se postupem času zhoršují.

Zdroj: http://chlamydieos.cz/index.html

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.