Plíce pneumonie

Pneumonie – téma měsíce

Zaostřeno na respiraci a dýchací problémy. Pneumonie, neboli zápal plic, je docela časté onemocnění dýchacích cest. Pneumonie je způsobena bakteriemi, viry , ale také houbami, nebo parazity. Jedná se o infekční onemocnění, které se  vyznačuje především, zánětem  plicních sklípků, které se naplní kapalinou.

PlícePlicní sklípky (alveoly)

Jsou nejmenší části plic, ve kterých dochází k difuzi plynů mezi vzduchem a krví – tedy k vlastnímu dýchání.

 

 

 

Víte, že …

V každé plíci je přibližně 350 milionů aleveol a jejich celková plocha se odhaduje na 140 m².

 

Pneumonie

stetoskopZápal plic (Pneumonie)   vážné nemocnění, které může dokonce způsobit i smrt. I když se  nemoc objevuje především u mladých a zdravých lidí, nejvíce nebezpečná je pro starší lidi, děti a  pacienty s dalšími chorobami nebo poruchami imunitního systému.

 

 

Rychlá fakta o zápal plic

  • Pneumonie je infekce plic, která může způsobit mírné až těžké nemoci u lidí všech věkových kategorií.
  • Je hlavní příčinou úmrtí u dětí mladších 5 let věku po celém světě.
  • Přibližně 50%  pneumonie je virového původu a je to méně závažnější onemocnění než, bakteriální zápal plic.
  • Zápal plic – infekčnímu onemocnění lze zabránit očkovacími látkami a mohou být obvykle léčeni antibiotiky, antivirotiky (jako Tamiflu), nebo konkrétní farmakoterapií.
  • Pneumonie a chřipka jsou společně hodnoceny jako osmá nejčastější příčina smrti na světě ve vyspělých zemích.
  • Odhaduje se, že 175.000 případů pneumokokové pneumonie se vyskytují každý rok, s úmrtností 5-7%, nebo dokonce mnohem vyšší u starších osob.

 kašel, fibróza

Co způsobuje zápal plic?

Bakterie a viry jsou hlavní příčinou zápalu plic. Dýcháním vnikají viry do plic a plicních sklípků.  Imunitní systém těla nemůže nijak zabránit vstupu, ale zabraňuje množení virů v plicních sklípcích organismu. Vysílá proto bílé krvinky, které napadají viry a infekci, a ta se mění na tekutinu a hnis v plicích – což způsobí zápal plic.

 

Bakteriální pneumonie

Streptococcus pneumoniae je nejčastější příčinou bakteriálního zápalu plic.

bakterie streptococcus-pneumoniae
Bakterie Streptococcus pneumoniae

Lidé, kteří trpí chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN)  nejčastěji dostanou zápal plic z bakterií Klebsiella pneumoniae a Hemophilus influenzae. To jsou bakterie, které se běžně vyskytují v lidském těle, ale v jiných částech. Tím, že se dostanou do plic (kam nepatří) způsobí pneumonii.

Atypická pneumonie, druh zápalu plic, který obvykle nastává v letních a podzimních měsících, je způsoben bakterií Mycoplasma pneumoniae.

U lidí, kteří mají legionelu, chorobu způsobenou bakterií Legionella pneumoniae (často přítomnou v kontaminované zásobárně vody a klimatizačním zařízení) se může také vyvinout zápal plic jako součást celkové infekce.

Dalším typem bakterií, které způsobují pneumonii, jsou Chlamydia pneumoniae.

Pneumocystóza (pneumocystis carinii pneumonia) je forma pneumonie, která obvykle postihuje obě plíce a nachází se u pacientů s oslabeným imunitním systémem způsobeným rakovinou, HIV / AIDS, u pacientů léčených TNF (tumor necrosis factor) a revmatoidní artritidou.

Virová pneumonie

zamyšlená žena, nemocné dítěViry jako  adenoviry, rhinovirus, chřipkový virus (flu), respirační syncytiální virus (RSV), a virus parainfluenze jsou příčinou virové pneumonie. Virové pneumonie obvykle nereagují na léčbu antibiotiky (na rozdíl od bakteriálního pneumonií).

 

 

Plísňové pneumonie

Histoplazmóza, kokcidiomykóza, blastomykóza, aspergilóza, a kryptokokóza jsou plísňové infekce, které mohou vést k houbovému zápalu plic. Tyto typy jsou relativně málo časté zápaly plic, vyskytují se spíše u zvířat, ale jsou přenosné na člověka.

 

 

Nozokomiální pneumonie

nemocná ženaOrganismy, které byly vystaveny působení silných antibiotik a vyvinuly proti nim odolnost se nazývají nozokomiální organismy. Pokud se dostanou do plic, může se u člověka vyvinout nozokomiální pneumonie. Tyto rezistentní bakterie se často nacházejí v nemocnicích a domech s pečovatelskou službou.

Nejčastějšími mikroorganismy jsou MRSA, nebo methicilin – rezistentní Staphylococcus aureus, který může způsobit kožní infekce, stejně jako zápal plic. Podobně  jako vypuknutí chřipky H5N1 viru (ptačí chřipky) a těžkého akutního respiračního syndromu (SARS) vedly k závažným infekcím pneumonie.

Antrax, mor, tularémie také může způsobit zápal plic, ale jejich výskyty jsou vzácné.

 

Kdo čelí riziku zápalu plic?

Někteří lidé mají  větší pravděpodobnost než ostatní, že podlehnou zápalu plic.

Vyšší riziko vzniku pneumonie zahrnuje obecně osoby: starší než 65 let, které nedávno prodělaly nachlazení nebo chřipku

dále:

  • kuřačkaKouří
  • Propadly alkoholismu
  • Mají další zdravotní problémy , jako je chronickou obstrukční plicní nemoc (COPD), astma, nebo HIV / AIDS.
  • Jsou mladší než 1 rok věku nebo starší než 65 let.
  • Mají oslabený imunitní systém.
  • Užívají léky na refluxní choroby jícnu (GERD).
  • Nedávno zotavil z nachlazení nebo infekční chřipky.
  • Trpí podvýživou.
  • Byly nedávno hospitalizovány na  jednotce intenzivní péče nebo ARO.
  • Byly vystaveny  určitým chemickým nebo znečišťujícím látkám.
  • Jsou rodilí Aljašský nebo některé původní americké národnosti.
  • Mají jakékoliv zvýšení  tvorby dýchacího hlenu nebo slin v ústech, vlhkosti v nosu, nebo žaludečních kapalin, které se vracejí jicnem zpět

 

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.