I na podzim si dávejte pozor na klíšťata

Přestože se už blíží konec léta, je stále třeba mít se na pozoru před tímto nebezpečným roztočem. Klíšťata jsou aktivní, dokud mají vhodné klimatické podmínky. Obecně tak jejich sezona končí až v první polovině listopadu.

Spousta z nás se ještě na podzim bude věnovat své zahrádce, relaxovat a sekat trávu na svém víkendovém sídle nebo grilovat s přáteli v parku. Mnozí budou sbírat houby v lese nebo rybařit u blízkého rybníka. Při všech těchto činnostech, kterým se v podzimním období můžeme při příznivém počasí věnovat, je nutné myslet na ochranu proti klíšťatům a nemoci, kterou přenášejí.

Přes 100 evidovaných nakažených již počátkem léta 2014


Klíště obecné se vyskytuje na celém území naší republiky a je přenašečem několika nemocí. Mezi nejzávažnější se řadí klíšťová encefalitida – virové onemocnění, které se zprvu projevuje jako obyčejná chřipka, ale v nejzazších případech může skončit i smrtí. České republice patří smutné prvenství ve výskytu klíšťově encefalitidy, která byla prokázána u osob na celém území, nejvíce případů pak bylo zaznamenáno především v jižních Čechách, v podhůří Šumavy, v okolí Prahy, Bruntálu a Brna, na Plzeňsku, Opavsku a Podyjí. I v letošním roce je výskyt onemocnění alarmující, k polovině srpna bylo prozatím zaznamenáno 181 případů nakažení. Nejvíce případů onemocnění se objevuje u lidí ve věku 50 – 75 let.

Příznaky a průběh nemoci


Nakažený pociťuje příznaky jako zvýšená teplota, bolest hlavy, únava, nevolnost, bolesti svalů a kloubů. Tyto projevy patří do první fáze onemocnění, které může také po této fázi zcela vymizet. V některých případech ale následuje období jednoho až dvou týdnů bez příznaků, po kterém přichází druhá fáze onemocnění. Nemocný pak pociťuje prudké bolesti hlavy, horečku, nevolnost a zvracení, případně poruchy řeči, paměti, dezorientaci a ochrnutí různých částí těla – v tom případě dochází většinou k hospitalizaci pacienta na lůžkovém oddělení. Za některých okolností dochází ke vzniku trvalých následků, k nimž patří obrna horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace či spánku, deprese, a ve výjimečných případech i k úmrtí nemocného.

Možnost očkování


Před klíšťovou encefalitidou je možné se chránit očkováním. Dostupné vakcíny jsou vhodné už pro děti od jednoho roku. Očkovat se lze nechat v průběhu celého roku. Pokud začnete s očkováním nyní na podzim, budete ochráněni alespoň částečně a snížíte riziko přenosu onemocnění. Budete ale především připraveni na příští jarní a letní sezónu. V případě teplé zimy mohou být klíšťata aktivní již v lednu!

Očkování probíhá ve třech fázích. Cena za jednu očkovací dávku včetně aplikace se pohybuje kolem 800 Kč. Na očkování proti klíšťové encefalitidě navíc přispívají zdravotní pojišťovny. První přeočkování pak bývá po 3 letech, další po 3 nebo 5 letech v závislosti na kondici a věku očkované osoby. Kratší intervaly se týkají osob starších 60 let a jedinců s oslabenou imunitou.

Pozor, výdej očkovací vakcíny je vázán na lékařský předpis. Vakcíny aplikuje lékař.

Použité zdroje:
Časopis Revue 50+
http://pozorkliste.cz
http://www.klistova-encefalitida.cz
Informace SZÚ

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.