Případů černého kašle bylo loni v ČR hlášeno nejvíc od roku 1966

Případů černého kašle bylo loni v ČR hlášeno 955, nejvíce od roku 1966. Je to však jen špička ledovce, mnohé případy nejsou rozpoznány, řekla Kateřina Fabiánová ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Od roku 2005 v Česku na toto onemocnění zemřely tři malé neočkované děti do čtyř měsíců věku, předtím zaznamenali lékaři v tuzemsku úmrtí naposledy v roce 1970. Černým kašlem se nejčastěji nakazí děti ve věku devět až 15 let, nejvážnější průběh má ale u dětí do jednoho roku. Zdrojem nákazy bývá nejčastěji nejbližší rodina, nejlepší prevencí je očkování.

Černý neboli dávivý kašel je velmi nakažlivé bakteriální onemocnění dýchacích cest. Zprvu se podobá běžnému nachlazení či viróze, později se projevuje záchvaty kašle trvajícími nejčastěji tři měsíce, ale i půl roku. Může je provázet zvracení, vyčerpání, úbytek váhy. Jedno z pěti nakažených dětí dostane i zámět plic.

Jedno ze sta dětí má také křeče vyvolané poškozením centrální nervové soustavy. Vzácně jedno ze sta nemocných dětí zemře, pokud nedostane včas potřebná antibiotika, řekla Fabiánová. Novorozencům může hrozit i udušení.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zemře na celé Zemi na černý kašel 200.000 až 300.000 dětí ročně. Nemoc se léčí cíleně antibiotiky, nejlepší prevencí je očkování. V tuzemsku se proti černému kašli očkuje od roku 1958.

Nyní jsou v ČR proti černému kašli povinně plošně očkováni kojenci od 13. týdne, batolata i předškoláci. Kvůli vzrůstajícímu výskytu nemoci bylo v roce 2009 zavedeno přeočkování také desetiletých až jedenáctiletých dětí.

Starší děti a dospělí, kteří nemají na bezplatné přeočkování nárok, se mohou za úhradu nechat přeočkovat u praktického lékaře některou z kombinovaných vakcín. Onemocnět dávivým kašlem mohou i dospělí, nemoc má však u nich mírnější průběh. Přeočkování proti černému kašli lékaři doporučují zvláště rodičům a prarodičům novorozence, ideálně ještě před narozením dítěte. Plošné přeočkování dospělých už zavedlo třeba Německo nebo Rakousko.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.