Průzkum – Většina Čechů ví, kdy má dost

Pro mnoho Čechů představuje alkohol synonymum pro příjemně strávený čas s přáteli. Právě společně s nimi pijí alkohol nejčastěji a nejraději. Dalo by se říci, že jej vnímají jako součást kulturních tradic. Vánoce a Nový rok jsou mimochodem třetí nejčastější příležitostí, kdy Češi alkohol pijí. Naopak málokdo pije na kuráž a alkohol nepůsobí jako povzbuzovač pro navázání známosti. Sebevědomí si jím zvyšují necelá 4 % lidí. Většinu Čechů lze označit za zodpovědné konzumenty alkoholu – s pitím přestanou, když ví, že mají dost. Vyplývá to z průzkumu fóra Pij s rozumem, jehož výsledky potvrzují, že prevence a osobní zodpovědnost při pití alkoholu mají mnohdy větší efekt než represe.

Alkohol? Pro Čechy sociální záležitost a forma odpočinku

Tři čtvrtiny Čechů pije alkohol proto, že je to pro ně příležitost, jak se potkat s přáteli. Sice se může zdát, že nejde o tak přelomové zjištění, nicméně to dobře podtrhuje fakt, že alkohol představuje pro mnohé sociální záležitost a také relax. Mezi další silné argumenty, proč si dát pivo, víno nebo něco ostřejšího, patří oslavy a svátky. Alkohol totiž lidé často vnímají jako součást kulturních tradic. Narozeniny a jmeniny zapíjí 52,2 % dotazovaných, Nový rok a Vánoce 40,6 % a svatbu 25,3 %.

Alkoholem si ale někteří pomáhají od pracovní stresu, na konci týdne ho vyhledává 28,1 % lidí. Zajímavě je také, že nadcházející víkend častěji „oslavují“ lidé s vysokoškolským vzděláním, a to ve 35 % případů, lidé se základním vzděláním po něm sáhnou na konci týdne ve 26 % případů.

Podle průzkumu fóra Pij s rozumem alkohol nemá v české populaci význam jako povzbuzovač pro navázání známosti, sebevědomí si jím zvyšují necelá 4 % lidí. ,,Naštěstí se tak nepotvrzuje obraz osamělého a škodlivého pití, Češi používají alkohol vesměs při setkání s přáteli a přímé komunikaci s nimi,“ komentuje výsledky průzkumu Vladimír Darebník z Unie výrobců a dovozců lihovin.

Češi také pijí raději doma, nikoliv však osaměle. Za alkoholem vyráží do víru města pouze třetina z nich, zbytek si raději otevře láhev alkoholu doma – to ale neznamená, že by k tomu nepřizvali další společnost. Celkem 62,1 % dotazovaných pije totiž nejčastěji doma nebo u svých přátel. Svou roli ale hraje také věk. Hospody a bary navštěvují spíše mladí lidé a více muži než ženy.

Kdy lidé řeknou alkoholu STOP

Ke konzumaci alkoholu Čechy nejčastěji přivádí přátelé a touha po zábavě a uvolnění. Co ale naopak představuje pro lidi tu pomyslnou „stopku“, kdy si řeknou, že už to stačilo? V průzkumu fóra Pij s rozumem nejčastěji zazněla odpověď, že s pitím lidé přestanou, když sami vědí, že mají dost – tvrdí to celkem 58,4 % dotazovaných. Důležitá povinnost další den, jako například řízení automobilu či pracovní záležitosti, představují pro více jak polovinu lidí další důvod, proč zařadit při pití raději zpátečku. Přes 40 % lidí také myslí na své zdraví a na svou rodinu, na kterou dají ale mnohem více, než na své přátele (7,7 %). Finance je v konzumaci alkoholu také ovlivňují, uvádí to celkem 27,3 % respondentů. Je to ale výrazně méně než ostatní důvody, případné zvýšení ceny alkoholu tedy nemusí být pro lidi primární motiv, aby se v jeho konzumaci omezili. Naopak snahy omezit alkohol formou zdanění alkoholu by se mohly minout účinkem.

Růst cen alkoholu s sebou nese také rizika, a to možný rozvoj černého trhu. ,,Nelegální výrobci by tak získávali opět motivaci obcházet zákon. Potenciální zisk je velký, ale skutečně následky mohou být životu nebezpečné. Vzpomeňme si, jak to před pěti lety po zvýšení daně dopadlo – výsledkem bylo několik metanolových otrav, prohibice a desítky zničených životů,“ upozorňuje Vladimír Darebník. Zákonná opatření jsou samozřejmě důležitá, ale jak potvrzuje průzkum, nemělo by se také zapomínat na důležitost prevence a osobní zodpovědnosti.

Jaké faktory Vás ovlivňují v odpovědné konzumaci alkoholu?

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.