světlo a tma

Psycholog chce během deseti dnů vyzkoušet léčbu tmou

Psycholog Andrew Urbiš, který se v prosinci 2006 proslavil osmiminutovým pobytem v extrémním mrazu Polaria Beskydského rehabilitačního centra (BRC) v Čeladné na Frýdecko-Místecku, plánuje na vlastní kůži vyzkoušet jinou léčebnou metodu. V uzavřeném, zřejmě podzemním prostoru, chce dvaašedesátiletý lékař v naprostém tichu a temnotě vydržet přibližně deset dní.

„Je to prastará, dosti zajímavá léčebná metoda, která vychází z poznatků tibetských mnichů. Je vhodná pro všechny lidi, kteří mají přetíženou nervovou soustavu. Z tohoto hlediska je to vynikající především pro vrcholové řídicí pracovníky, pro manažery. Máme hodně takových pacientů a chtěli bychom to při výstavbě nových zařízení v BRC zavést jako novou a velice potřebnou léčebnou metodu,“ uvedl v rozhovoru Urbiš.

Současného člověka, který je zahlcený vnějšími informacemi a sužovaný civilizačními chorobami, má pobyt v tichu a temnotě zklidnit. Odpojením dvou základních smyslů, zraku a sluchu, se zintenzivní jeho vnitřní cítění. „Je to jakási generální údržba přetíženého nervového systému. Protože jestliže vyřadíte veškeré senzorické podněty, kromě toho, že dovedete pociťovat změny teploty, tak nevidíte, nic neslyšíte, protože je tam absolutní ticho, takže je to jakási specifická forma relaxace,“ popsal pocity při terapii Urbiš.

V Evropě se speciální terapii věnuje německý lékař Holger Kalweit. U něj se například nechal na týden zavřít do tmy i bývalý spolumajitel Mostecké uhelné, miliardář Antonín Koláček. Léčbu tmou si podle Urbiše oblíbili i američtí manažeři. Létají za ní do Japonska, kde za dobrovolné uvěznění v temnotách neváhají utrácet vysoké částky.

Pobyt v temnotě si již čeladenský psycholog na sobě vyzkoušel. „Nechal jsem se jednou zavřít do jedné pevnosti na Opavsku, strávil jsem tam pouze tři dny v naprostém tichu a osamění a mám z toho velice zajímavé poznatky,“ uvedl Urbiš. Věří, že dobrou přípravou na úspěšné zvládnutí pokusu byl i jeho vánoční pobyt na Sahaře, kde s beduíny a karavanou jel v náročných podmínkách pouští.

Místo nového, zhruba desetidenního pobytu, který plánuje na přelom února a března, zatím není jasné. „Máme vytypována některá místa, kde by se to dalo realizovat. Nejdříve jsme přemýšleli o tom, že by to bylo asi nejvhodnější někde v dole. Ale z bezpečnostního hlediska to není vůbec možné, takže hledáme jiné vhodné objekty, nejlépe podzemní,“ naznačil psycholog, který například projel jeskyně v Moravském Krasu. Zjistil však, že delšímu pobytu v těchto místech brání velice nízká teplota.

Lékař bude při pobytu v temnotě a tichu pod dohledem lékařů, kteří budou sledovat jeho tlak i tepové frekvence. „Máme nabídku od několika televizních společností, že by to monitorovali 24 hodin denně infrakamerou, ale o tom se zatím jedná. Hledáme také sponzory, protože to bude finančně náročné,“ uvedl Urbiš.

Psycholog se koncem roku 2006 nechal zavřít do Polária v Beskydském rehabilitačním centru, kde při teplotě od minus 123 do minus 129 stupňů Celsia vydržel osm minut a deset sekund. Jeho výkon měl být zapsán i do Guinnessovy knihy rekordů.

Personál BRC prý drží svému kolegovi palce i při jeho dalším pokusu. „Přejeme si, ať se mu nic nestane, z medicínského hlediska to má hlavu a patu, i ve světě to dělají. Mám obavy jen z toho, že pan doktor Urbiš už nemá 30 let,“ řekl ředitel Milan Bajgar.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.