Rady ekzematikům

Úprava životosprávy, jídelníčku, domácího prostředí.

Cílem je odstranit všechny provokační a zhoršující faktory.
Na atopickém ekzému se podílí i genetika. Mají-li oba rodiče atopickou dermatitidu, můžeme předpokládat až 80 % riziko výskytu tohoto onemocnění u dítěte. Při rodinném výskytu je možné začít i s preventivním působením ještě před narozením potencionálního pacienta. Jde o hypoalergenní dietu těhotné v druhé polovině gravidity a v době kojení u kojící matky, tj. stravou s vynecháním nejčastějších potravinových alergenů – mléka, vajec, ořechů, ryb…
Potravinové alergeny jsou často prvními alergeny, s nimiž se dítě setká, proto je kladen velký důraz na hypoalergenní dietu v průběhu prvního roku života. Optimální je kojení.
Po druhém roce hrají hlavní roli alergeny ze zevního prostředí a infekce. Ve školním věku se negativně projevuje fyzická i psychická zátěž, stres. V pubertě mívají na průběh ekzému vliv hormonální změny.
Ne všechny provokující momenty lze odstranit, proto je nutné se soustředit na ty ovlivnitelné. Důraz klademe na úpravu domácího prostředí: úklid „na mokro“, odstranění nadbytečných textilií – závěsů, záclon a koberců, praní lůžkovin alespoň v 60 stupňů horké vodě jako opatření proti roztočům, vhodná vlhkost vzduchu, nepřetápěné místnosti…

Péče o kůži, kosmetika a oblečení
Dlouhý kontakt s chlorovanou vodou kůži vysušuje, a tak se doporučují krátké sprchy s omezeným použitím mýdla. Vhodné jsou naopak olejové koupele, po nichž se kůže neotírá, ale jen „oťupe“ a ihned (nejdéle do 3 minut) ošetří doporučeným přípravkem (optimálně emolienciem, které pomáhá udržet kožní bariéru).
Čím méně kosmetiky, tím lépe. Volíme zásadně hypoalergenní, neparfémované přípravky. Nový přípravek je nutné vyzkoušet na malém okrsku kůže.
Oblečení by mělo být zásadně bez vlasu, volné, vzdušné, bavlněné. Nevhodné jsou umělá vlákna, vlna a kožešiny. Prádlo by mělo být dokonale vymáchané, vadí i aviváž.

Praktické postřehy

  • Chorobu není dobré brát jako těžký úděl. Lépe je naučit se jí rozumět a aktivně zvládat. Cílem léčby je udržet kůži v co nejlepším stavu, a k tomu psychická vyrovnanost pacienta i jeho okolí výrazně přispívá. Dítě s ekzémem zásadně nelitujeme a nerozmazlujeme kvůli jeho onemocnění. Dítě se tak naučí „utíkat do choroby“, kdykoli mu z toho plynou výhody, nebo chce-li se vyhnout nepříjemné situaci.
  • Ekzém se obvykle zhoršuje (nehledě na individuální provokační moment) zapocením, velkým chladem, v důsledku psychické zátěže i v průběhu běžných onemocnění (například při angíně, rýmě).
  • Matky, které mají opar na rtu, by měly být velice opatrné při ošetřování kojence s akutními ložisky ekzému. Zanesení herpetické infekce by mohlo ohrozit život dítěte.
  • Nepříznivě působí časté mytí mýdlem, saponáty i nadměrně časté mytí čistou vodou. Očistný režim je nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem.
  • Není vhodný kontakt s textilem, který má vlas (vlna, flanel, kožešiny). Spodní prádlo, které přichází do styku s pokožkou, by mělo být bavlněné a raději nebarvené. Prádlo pereme ve speciálních pracích prostředcích, důkladně mácháme a nepoužíváme přísady do máchací lázně.
  • Při záchvatu svědění se snažíme upoutat pozornost dítěte nějakou činností. Vhodná je též aplikace krému vychlazeného v ledničce. Nehty pacienta by měly být vždy krátké, zabrání se tím zavlečení infekce. Kojencům se před spánkem navlékají „pytlíky“ na ruce, které se zaváří širokou stuhou. Větší děti nosí bavlněné rukavičky. V nejtěžších případech je nutné použít celkové léčby.
  • Děti lze očkovat jen v období, kdy je ekzém v naprostém klidu. Pacienti bez klidových období by měli být očkováni ve speciálních očkovacích střediscích.
  • Mírné a rozumné slunění v obdobích klidu je prospěšné. Nikdy však nevystavujeme pokožku ekzematika přímému polednímu slunečnímu záření (od 11 do 15 hodin) a vždy chráníme kůži hypoalergenním prostředkem s UV filtrem. Při pobytech u moře dáváme přednost koupání před sluněním. Je-li kůže zhojena, necháme mořskou vodu působit co nejdéle. Sprchujeme až po návratu z pláže. Svědivá místa je však dobré opláchnout studenou pitnou vodou.
  • Sport v rozumné míře a ve vhodném prostředí bývá většinou prospěšný. Omezení se týká plavání v bazénech s chemicky upravenou vodou a prašných sportovišť. Dítě by mělo mít možnost se po zapocení osprchovat a převléknout do suchého oděvu.

Hlavní zásady preventivního programu u dětí s rodinnou zátěží

  • Atopii neumíme vyléčit, ale určitými opatřeními lze pravděpodobnost výskytu značně snížit. Následující režim je nutné dodržovat po celý 1. rok života.
  • Co nejdelší doba kojení. Optimální je výlučné kojení do 6 měsíců. Matka by současně měla vyloučit ze své stravy (nebo výrazně omezit) mléko, vejce, ořechy a ryby již 3 měsíce před porodem a po celou dobu kojení.
  • Speciální mléčné přípravky, pokud matka nemůže kojit. Existují mléka se sníženým obsahem alergenů.
  • První nemléčný příkrm až po dokončeném 6. měsíci. Vybírat jen nealergizující potraviny. Vaječný bílek vyřadit až do konce 1. roku života.
  • Eliminace alergenů z okolí, nekouřit v okolí dítěte, zabránit styku s domácími zvířaty, omezit prašnost domácího prostředí, odstranit peřiny a žíněné matrace z místnosti, kde dítě pobývá. Omezit pobyt v místech se silně znečištěným ovzduším.
  • Tyto zásady platí i pro děti, u nichž se ekzém objevil.

Informace i na www.atopickyekzem.cz

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.