Rakouská expertka „převychovává“ zpět převychované leváky

Slavných leváků bylo mnoho, Juliem Césarem počínaje, přes Charlieho Chaplina a Barackem Obamou konče. Leváci jsou obyčejně praváky zkracováni ve svých právech, zdůrazňuje expertka Andrea Hayeková-Schwarzová, která se v Rakousku specializovala na to, že z leváků převychovaných na praváky vychovává znovu leváky.

„Zůstáváme opomíjenou součástí populace a výrobky pro leváky jako nože, nůžky či hudební nástroje, jsou vzácné a drahé,“ vysvětluje sedmačtyřicetiletá rakouská pedagožka v rozhovoru pro agenturu AFP.

Jako příklad uvedla Hayeková-Schwarzová mladou dentistku, která nemá prostředky na to, aby si zařídila ordinaci uzpůsobenou svému leváctví. Standardní zařízení je vyrobeno pro praváky, a tak zubařka musí pracovat v nevyhovujícím prostředí.

Hayeková-Schwarzová, jejíž matka i manžel jsou leváci, se divila, že žádná z jejích tří dcer není levačka. Když se před několika lety pustila do studia problematiky leváků, zjistila nejen že ve skutečnosti jsou všechny její dcery, které píší pravou rukou, levačky, ale že levačkou je i ona sama.

Její starší dcera, jíž tehdy bylo devět let, jí posloužila jako pokusný králík ke zdokonalení programů převýchovy leváků, kteří se museli naučit psát pravou rukou. Po prvních úspěších u dcer se sama v 45 letech znovu učila psát levou rukou a získala univerzitní vzdělání s diplomem „poradkyně pro leváky“.

„Není snadné objevit leváky, kteří se museli přeorientovat na praváky,“ vysvětluje expertka a zdůrazňuje, že specifické testy na jejich zjištění jsou zdlouhavé a náročné.

ficiální údaje neexistují, ale podle internetového serveru www.lesgauchers.com je ve světě v průměru osm procent leváků. Na Blízkém východě je jich přitom sotva jedno procento, zatímco v západních zemích až 13 procent.

Expertka připomíná, že různé kultury značně ovlivnily používání levé ruky: „V Indii je zakázáno používat ji při jídle, v islámských zemích se s ní lidé nesmějí dotýkat nečistých věcí. Pokud jde o Evropu, je to stěží 20 let, co děti už nemusejí psát výhradně pravou rukou,“ uvádí. Výraz levák si zachovává pejorativní zabarvení a vyjadřuje člověka nešikovného.

Jakmile dítě, které je levák, přijde do školy, má tendenci napodobovat většinu těch, kdo ho obklopují, tvrdí.

Jde tedy o to zajistit vhodnou výchovu již od mateřské školy. Hayeková-Schwarzová zdůrazňuje nezbytnost upozorňovat učitele na problém leváků, ale také podtrhuje roli rodičů: „Jestliže dítě jí levou rukou nebo do ní spontánně bere předměty, pak je na rodičích, aby dítě v používání levé ruky, která se zdá být dominantní, povzbuzovali.“

Převýchova leváka, který se místo levé naučil používat pravou ruku, může trvat podle věku dotyčné osoby půl roku až dva roky.

Leváci převychovaní na praváky trpí častěji poruchami soustředění, paměti nebo učení, protože nevyužívají celý svůj potenciál, soudí expertka. Přiznává, že se sama od té doby, co používá levou ruku, cítí lépe. Ostatní jí říkají, že získala sebedůvěru jak v práci, tak v soukromém životě.

Mezinárodní den leváků připadá již od roku 1976 na 13. srpen. Jeho cílem je upozornit na tuto problematiku především prostřednictvím sportovních klání leváků.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.