S léčbou dětské cukrovky poradí v lázních

V posledních letech zaznamenávají lékaři zvýšený nárůst dětské cukrovky (diabetu). Každým rokem v ČR takto vážně nemocných dětí přibude o 200 až 300. V péči dětských diabetologů je nyní kolem 3000 pacientů. „Léčba tohoto autoimunitního onemocnění je poměrně složitá a představuje zátěž nejen pro dítě, ale i pro celou rodinu. Měření hladiny krevního cukru v krvi (glykémie), dávkování inzulínu, stravování, přiměřený pohyb, celkový denní režim – to vše se řídí podle určitých pravidel, jejichž nedodržování má za následek velké zdravotní komplikace,“ říká renomovaný dětský diabetolog profesor MUDr. Jan Vavřinec, DrSc. Nemoc děti částečně ovlivňuje i při návštěvě předškolních i školních zařízení. Bez nadsázky se dá tedy říci, že dítě nemocné cukrovkou převrátí život celé rodině.

Naprostá většina takto nemocných dětí trpí diabetem I. typu (nemoc nemá mnoho společného s diabetem II. typu, který vzniká u starších lidí nebo u lidí s nadváhou). Podstata nemoci tkví v tom, že si tělo samo nedokáže ve slinivce břišní vyrobit inzulín, který nutně potřebuje ke správné regulaci krevního cukru (glukózy), protože buňky produkující inzulín jsou postupně zničeny vlastním imunitním systémem. Snižování inzulínu může probíhat skrytě po měsíce či léta. Spouštěčem choroby může být obyčejná viróza. Typickými příznaky nedostatku inzulínu jsou nadměrné močení, velká žízeň, únava, úbytek váhy.

„Pokud není včas zahájena léčba, může dojít k rozvoji diabetického kómatu s těžkým celkovým stavem a bezprostředním ohrožením života. Léčba spočívá v tom, že se nemocnému tělu musí dodávat chybějící inzulín. Snaha je dosáhnout a udržet příznivou glykémii,“ říká profesor Vavřinec. Inzulín se většinou dopravuje do těla inzulínovými pery, případně pumpami. Glykémie se vyjadřuje v chemických jednotkách milimol na litr (mmol/l). U zdravého mladého člověka glykémie neklesne pod 3,3 mmol/l a nalačno nestoupne přes 5,6 mmol/l. Bez inzulínu glykémie rychle stoupá do velmi vysokých hodnot, někdy i přes 30 mmol/l.

Jediné lázeňské zařízení v ČR, která děti s čerstvě zjištěným diabetem nejen léčí, ale podrobně učí je a jejich rodiče, jak s chorobou žít, je Lázeňská Léčebna Mánes v Karlových Varech. Ročně jí projde kolem 150 dětí ve věku od dvou do 18 let, přičemž značný podíl tvoří právě děti s nově projeveným diabetem. Většina z nich absolvuje pobyt s doprovodem rodiče, což má velký význam pro zvládnutí onemocnění v celé rodině.

V letošním roce však rodiče nemocných dětí i diabetology trápí, že se změnila pravidla pro úhradu edukačního pobytu doprovodu z veřejného pojištění.  Zdravotní pojišťovny proplácejí náklady spojené s pobytem doprovodu, ale rodičům dětí starších 6 let místo původních 14 dnů, do nichž je výukový kurz rozložen, nejvýš týden, některé dokonce ani den. „Přestože jsme snížili cenu pro doprovod na minimum, tedy 550 korun na den za ubytování a stravu, mnozí z rodičů si nemohou doplatek dovolit a o edukaci přijdou. Menší děti většinou nechtějí pokračovat v léčbě samy a odjíždějí domů s rodiči. Některé děti zde sice zůstanou, ale jsou natolik malé, že jim edukace nic nepřinese. Navíc mnozí rodiče mají pocit nespravedlnosti, protože pro každého platí odlišná pravidla – zda budou mít pobyt uhrazen, závisí na porozumění revizních lékařů zdravotních pojišťoven, na tom, jestli striktně trvají na znění vyhlášky, “ říká vedoucí lékař léčebny Mánes MUDr. Jaroslav Vobořil. Odborníci proto bojují za to, aby pojišťovny hradily čtrnáctidenní pobyt doprovodu všech nezletilých diabetiků.

 

Edukační tým v léčebně se skládá z dětského diabetologa, sestry se specializací v oboru edukace a léčba diabetiků, nutričních terapeutů, psychologa, dětské sestry s proškolením v diabetologii a fyzioterapeutky. „Rodiče i větší děti při pobytu naučíme, jak a kdy si měřit a zaznamenávat glykémii a jakým způsobem musejí tělu dodávat inzulin. Školíme je, jak správně jíst – tedy, že je nutné v jídle dodržovat pravidelnost, množství a skladbu potravin. Nabádáme je k pohybu, protože fyzická aktivita reguluje glykémii. Dostanou také konkrétní rady, jak se zachovat při komplikacích, které jim tato nemoc může přinést – při hypoglykémii či hyperglykémii, “ vysvětluje edukační sestra Léčebny Mánes Ivana Gajová. Hypoglykémie je nízká hladina glukózy, hyperglykémie naopak vysoká.  

Účastníci absolvují každý den jednu až dvě výukové hodiny podle témat pod vedením lékaře, edukační sestry, nutriční terapeutky nebo psychologa. Součástí pobytu jsou balneologické procedury – perličkové koupele, nožní perličkové koupele, plavání v bazénu, pitná kůra a cvičení pod vedením fyzioterapeutky.

Rodiče říkají, že bez edukačního pobytu v léčebně by si nevěděli v některých situacích rady. „Při odchodu z nemocnice jsme dostaly mnoho informací, ale až tady jsme je vstřebaly a naučily se je použít v praxi,“ říká maminka devítileté Lucinky Jiřina Matoušková. Na to, že má její dcera cukrovku, se přišlo v létě při preventivní prohlídce. Protože neměla před tím žádné zjevné potíže, byl to pro rodinu šok. Nyní už nemoc zvládají  – dcerka si ráno píchne inzulin, nají se a odejde do školy. O velké přestávce si pro kontrolu změří glykemii a zavolá hodnoty mamince. Pokud by měla nějaký problém, matka by jí poradila, jak dál postupovat.  Na obědy chodí dcerka domů, protože matka je doma. Komplikovanější by to bylo, pokud by musela být v zaměstnání až do odpoledne. „Lucka by musela chodit na obědy do školy, ale asi by to zvládla, protože ve škole mají diabetiky a v jídelně se vaří i pro ně,“ říká paní Matoušková. Pobyt v léčebně pomáhá rodičům i psychicky – setkání s rodiči, kteří mají stejně nemocné dítě, jim dodává sílu – vědí, že v tom nejsou sami. 

Pomocníkem diabetických dětí a jejich rodičů je i Sdružení rodičů a přátel diabetických dětí v ČR, které vzniklo v lednu 1990. Získává dotace od Ministerstva zdravotnictví ČR a od sponzorů. Sdružení zajišťuje přednáškovou činnost, tisk edukačních pomůcek, pořádá letní a zimní pobyty diabetických dětí v přírodě a mnohé další aktivity. „Pomáháme rodinám s diabetickými dětmi v tom nejdůležitějším: v posilování jejich jistoty, že to co dělají pro své dítě, je to nejlepší, co dělat mohou,“ říká předseda sdružení JUDr. Václav Letocha.

Lázeňská léčebna Mánes je odborem Lázeňské péče Nemocnice Na Homolce. Léčí se zde děti od dvou do 18 let s poruchami metabolismu, s chorobami trávicího ústrojí, obezitou i nemocemi pohybového ústrojí, dospělí pak nejvíce s vleklými onemocněními žaludku, jater a slinivky břišní, se zánětlivým střevními chorobami, s diabetem a jeho komplikacemi, s onemocněním páteře a kloubů. Léčebna Mánes poskytuje léčbu klientům všech zdravotních pojišťoven v ČR. Kromě toho nabízí relaxační a rekondiční pobyty a programy na hubnutí. Více informací najdete na www.manes-spa.cz.

 

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.