Tuky mohou škodit, ale i pomáhat

S tuky se setkáváme denně. Jejich obliba je vysoká, ale souvisí s nimi i špatné svědomí. Tuky v naší potravě mají významný vliv na vznik kardiovaskulárních onemocnění. V letech 2007 a 2008 proběhl ve dvou vlnách průzkum znalostí z této oblasti v 16 evropských zemích. Zúčastnilo se ho celkem více než 3200 respondentů ve věku 18 – 70 let.

Nevíme nebo vědět nechceme?

„Pouze 29 % Čechů ví, že tuky s obsahem nasycených mastných kyselin (máslo, šlehačka, vnitřnosti, tavené sýry apod.) jsou pro ně špatné. Informaci, že potraviny obsahující omega 3 mastné kyseliny (rostlinné oleje, kvalitní margaríny z nich vyrobené, semínka a ořechy, rybí tuk, majonézy), které patří do skupiny tzv. esenciálních mastných kyselin, prospívají našemu zdraví a jsou v každodenním jídelníčku nezbytné ví 37 % z Čechů. To je bohužel v porovnání s ostatními 15 evropskými zeměmi, kde průzkum probíhal, slabý výsledek,“ uvedl prof. MUDr. Richard Češka, CSc., předseda České společnosti pro aterosklerózu a České internistické společnosti.
K zajímavým výsledkům patří např. to, že si dokonce 60 % všech dotázaných myslí, že tuky by měly tvořit méně než 15 % doporučeného denního příjmu energie.

Onemocnění srdce a cév je u nás příčinou každého druhého úmrtí

Jednoduchý recept na prevenci je hlídat si správné složení jídelníčku a dostatečný pohyb. Skutečnost, že to funguje, se prokázala v Severní Karélii, kde se od 70. let dosud snížila úmrtnost na tato onemocnění o 80 %. A to pouhou změnou životního stylu – zejména změnami složení tuků (preference rostlinných olejů a tuků z nich vyrobených), nekuřáctvím, zvýšenou fyzickou aktivitou a snížením konzumace soli. Záměna živočišných tuků za rostlinné měla největší vliv.

„Konzumace ‚špatných‘ tuků nebolí a není vidět – ‚hříchy‘ se ale sčítají a výsledek péče o vlastní zdraví se sečte bohužel na jednotce intenzivní péče,“ shrnuje lakonicky důvod, proč se o stav svého srdce, mozku a cév prostřednictvím svého jídelníčku starat, místopředsedkyně Sekce nutričních terapeutů při České asociaci sester Tamara Starnovská. „Na hodování většinou nejste sami, na boj s jeho důsledky ale ano,“ dodala.
Přidává pár tipů, jak s péčí o vlastní zdraví jednoduše začít třeba hned:

  • Snídaně má zahrnovat celozrnné výrobky s „dobrým“ tukem – kvalitním margarínem s vhodným složením mastných kyselin.
  • Při přípravě jídel používat tuky vyráběné z rostlinných olejů.
  • Do zeleninových salátů přidat lžíci kvalitní majonézy.

Tímto způsobem se do organizmu dostanou „dobré“ esenciální mastné kyseliny, aniž by došlo k významné změně stravovacích zvyklostí.

„Kvůli omega 3 kyselinám nemusíme rabovat světové oceány a jíst hromady ryb – hledejte tyto kyseliny i v jiných potravinách, které jsou na ně bohaté – namažte si chleba kvalitním rostlinným tukem. Toto řešení navíc vyhovuje i dětem,“ dodává Tamara Starnovská.

Pro ty, kteří se mají rádi a chtějí si užít kvalitní život, je tematika podrobně vysvětlena – spolu s názory předních českých lékařů a odborníků na výživu – na stránkách www.zdravykorinek.cz. Na stránkách je k dispozici interaktivní test znalostí, který rychle odhalí znalosti i slabá místa – a zároveň vše přehledně vysvětlí.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.