V sezoně chřipek a nachlazení je velmi častou obtíží rýma

V sezoně chřipek a nachlazení je rýma spolu s kašlem jednou z nejčastějších zdravotních obtíží. Způsobují ji viry a neléčená, jak známo, trvá týden, léčená sedm dní. Na rýmu lék není, a tak lidé s rýmou k lékaři obvykle nechodí a užívají na úlevu od obtíží nosní kapky a spreje.

Název rýmy je z latinského pojmenování zánětu sliznice nosní, rhinitis. Hlavním příznakem je zvýšená tvorba hlenu, zhoršení nosní průchodnosti, porucha čichu, slzení, nucení ke kašli a kýchání, vyvolané hlenem stékajícím do nosohltanu. Pacient se necítí dobře, sliznice nosu je překrvená, oteklá, může pálit a smrkání bývá bolestivé.
Protože rýma je zánět, podávají se protizánětlivé léky s paracetamolem, kyselinou acetylsalicylovou či ibuprofenem. Doporučena je léčba mukolytiky, což jsou přípravky zřeďující hlen. Překrvení a otok sliznice odstraní nosní kapky s účinnou látkou tramazolin hydrochlorid.
Pomáhají i nosní spreje, například s mořskou vodou. Doplní léčbu a slouží i pro správnou hygienu nosu, tedy jako prevence. Sliznici očistí a zvlhčí, ta zregeneruje a dobře funguje. Úlevu přinášejí kapky a spreje s eukalyptem, mentolem či kafrem, které navodí příjemný pocit chladu v nose a pomáhají hojení poškozené sliznice.
Pacient může volit mezi kapkami a sprejem, oboje má výhody a nevýhody. Sprej je dražší než kapky, ale stačí ho méně. Na rozdíl od kapek pokryje velkou plochu. Odborníci doporučují aplikaci po důkladném vysmrkání, poté opláchnout nástavec, který se dává do nosu, aby se infekce nešířila.
Důležitá je také podpůrná léčba, která zahrnuje klidový režim, zvýšený příjem tekutin, stravu bohatou na vitamíny, zvlhčování vzduchu v místnosti, kde pacient pobývá, inhalaci a vyhýbat se zakouřeným místnostem.
Nos je důležitým orgánem dýchání, projde jím šest litrů vzduchu za minutu, maximálně 70 litrů. Správné je dýchat nosem, dýchání ústy je jen na podporu a krátkodobě. Nosní sliznice vzduch filtruje, zvlhčuje a tepelně upravuje. Jakékoli zduření, otok či zánět tento proces naruší.
Nosní průchodnost může zhoršit například stres, špatný stav plic, srdce a cév a také těhotenství. Některé ženy trpí těhotenskou rýmou. Průchodnost nosu mohou omezit některé léky, například aspirin. Komplikací rýmy, hlavně u dětí, je zánět středního ucha. Neléčená alergická rýma vyústí v astma.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.