Vitiligo

Jde o kožní onemocnění, které se projevuje bílými nepravidelnými skvrnami na kůži. Hlavní histologickou charakteristikou je chybění melaninu (pigmentu) a melanocytů (buněk produkujících pigment melanin). Postihuje všechny rasy, obě pohlaví. Výskyt se udává mezi 0,5 – 4 % populace. Onemocnění není přenosné (nakažlivé), ale asi 20 – 30 % lidí ho získá na základě dědičnosti. Ostře ohraničené bílé skvrny se objevují nejprve na místech vystavených tlaku – loktech, kolenou, prstech, mohou ale vzniknout i na trupu a kolem očí a úst. Většinou se u nemocných projeví do 20 let věku. Na vzniku nemoci se určitou měrou může podílet stres, vitiligo také může doprovázet jiná onemocnění, např. štítné žlázy nebo cukrovku a další. Zcela vyléčit se dosud nedá.

Nelze říct, jak se onemocnění bude vyvíjet

Dobrou zprávou je, že 10 – 20 % nemocných se dočká spontánního zhojení.  Na druhou stranu je nezbytné dodat, že po poranění kůže mohou vzniknout nová ložiska. Některé zákroky (kosmetické chirurgické, chemický peeling apod.) by pacientům s vitiligem měly zůstat zapovězeny.

Vitiligo není banální problém, dokáže velmi snížit sebevědomí a navodit nemocnému depresivní stavy. Ten proto musí být seznámen s možnostmi léčby a podstatou své choroby.

Jak se léčí

K dispozici jsou tři hlavní léčebné varianty:

  • Kosmetická kamufláž
  • Repigmentace (obnovení kožního zabarvení)
  • Depigmentace (zesvětlení kůže)

Kosmetickou kamufláž mohou využít všichni nemocní pro krátkodobé překrytí bílých skvrn. Pro tyto účely jsou vhodné samoopalovací přípravky nebo klinický make-up.

Repigmentace je vlastně světloléčba ultrafialovým světlem, dá se kombinovat např. s léčbou kortikosteroidy a dalšími metodami. V popředí v současnosti stojí mikrofototerapie, tzn., že se záření zaměří jen na bílé skvrny, tím pádem se nezvyšuje kontrast mezi normálně a bíle zabarvenou kůží. Celková dávka záření je nízká, protože je možné ozařovat rozdílnou dávkou záření různá místa na těle a zdravé okolní pokožky se záření nedotkne, snižuje se tak riziko vzniku kožních nádorů. Ozařování se provádí jednou týdně a je vhodné pro nemocné, kteří mají vitiligo v rozsahu do 20 % povrchu těla.

Depigmentace je vhodná pro nemocné, u kterých vitiligo postihuje více než 80 % kožního krytu. Provádí se pomocí vysoké koncentrace hydrochinonu, což je látka, která dokáže způsobit útlum syntézy melaninu. Tato léčebná metoda ale způsobuje následnou trvalou citlivost ke slunečnímu záření a ztráta pigmentu po vybělení normálně pigmentované kůže je nevratná, proto se používá až tehdy, když předchozí pokusy o obnovení pigmentace selhaly. Dále se depigmentace provádí experimentálně pomocí laserů.

Je třeba mít na paměti, že repigmentace i depigmentace jsou dlouhodobé léčebné procesy trvající v řádech měsíců. Nedá se předem určit, jak bude ten který nemocný na léčbu reagovat. Důležitá je spolupráce s ošetřujícím lékařem a vědomí, že správně vedená léčba nepřináší žádná zdravotní rizika.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.