Zhoršující se zažívací potíže

Otázka

Dobrý den, je mi 35 let 170/62 a před dvěma lety se začaly projevovat potíže spojené se zažívacím ústrojím. Nejprve se objevily občasné bolesti v oblasti nadbřišku („trojuhelníku“), bolest žaludku při jídle na lačno a následně se přidal další příznak – pocit „knedlíku“ v krku. Po objevení posledního příznaku jsem absolvoval vyšetření jícnu, které neprokázalo žádné příčiny. Asi po čtvrt roce mi bez zjevných příčin v noci začalo velmi silně „bublat“ v břiše jako při nějaké střevní chřipce ale bez nevolnosti a s tak slabým průjmem, že bych to ani tak nenazýval.

Odpověď

„Pouze“ se změnil charakter stolice na nepříliš pevnou a silněji zapáchající a zintenzivnilo se nadýmání. Po návštěvě gastroenterologa mi byl diagnostikován a přeléčen helibacter pylori. Následovala další vyšetření a podpůrná léčba na „umravnění“ mého zažívání. Vyšetření na celiakii byla negativní, pozitivně naopak vyšla intolerance na laktózu. Lehce zvýšené byly jaterní testy, konkr. bilirubin. Jinak vše v pořádku. Příznaky se do určité míry zmírnily, ale trávení se od té doby už nikdy nevrátilo k původnímu stavu před uvedeným „bubláním“. Zůstalo jak obtěžující nadýmání, tak změna tuhosti stolice. Posledním myslitelným neabsolvovaným vyštřením zůstala kolonoskopie. Od té doby uběhl skoro rok a v posledním měsíci se situace zhoršila a to tak, že stolice zapáchá opravdu moc, stejně jako větry a to bez ohledu na složení konzumované stravy. Trochu zlepšení (co se zápachu týče) se projevilo po třídenním užívání aktivovaného dřevěného uhlí, pití čaje na žaludek a střeva a diety z rohlíků a piškotů. Ale nadýmání se ovlivnit nepodařilo a na rohlících se přežívat dlouho nedá. Prosím Vás proto o radu, zda v uvedeném způsobu stravování vydržet déle, protože trávicí trakt potřebuje delší čas na vyčištění a uklidnění, popř. jestli stravu neupravit vhodněji, protože vím, že to takhle s přísunem živin je neslavné, nebo zda opět navštívit gastroenterologa ať už z důvodu, že by se mohlo jednat o recidivu heliobacter pylori, nebo z důvodu, že nic nenahradí kolonoskopii. Na závěr na sebe prásknu, že před vznikem problémů jsem byl schopen sníst cokoliv a to skoro kdykoliv bez jakýchkoliv sledovatelných negativních dopadů na zažívání.

MUDr. Marta Šimůnková:
Řekla bych, že by bylo dobré absolvovat kolonoskopii, zda se v tlustém střevě neděje něco nepravého (chronický zánět apod.). Někdy se střeva „vzbouří“ i za mnoho měsíců po banální infekci, velmi často reagují velmi bouřlivě i na psychický stres.
Na rohlících se opravdu přežívat nedá, „pročištění“ střev absolvujete dokonalé před kolonoskopií. Pochopila jsem, že vám dělá dobře nenadýmavá strava, zkuste přidat banán (rozmělněný, nebo dobře rozkousaný), škrábané jablko, (nevím, zda snášíte zakysané mléčné výrobky – intolerance laktózy), rýži, mrkev (dušenou, rozmělměnou), zeleninové a masové vývary (bez koření a nikoli z kostky). Po kolonoskopii bude jasněji.