Dobrý den, na vašem webu jsem našla několik informací o osteochondróze. Mám ji také, lékaři ji odhalili až po osmi měsících po CT, takže se celou dobu jenom trápím. Příšerně mě bolí celé „pozadí“, v noci se nemohu otočit vůbec z jednoho boku na druhý, mám křeče v celé pravé noze a chodím také jako stará babka, ačkoliv mi je 56 let.
Ráda bych věděla, jaká rizika jsou při případné operaci, jak dlouho se na ni čeká a kde najdu vhodnou nemocnici, která má největší úspěšnost s operací tohoto druhu. Jak dlouho po operaci trvá rekonvalescence, jak dlouho je třeba rehabilitace a jsou třeba lázně? Je po absolvování všech těchto peripetií nárok na invalidní důchod? Hodlám jít sice do předčasného, ale na ten mám nárok až na podzim příštího roku, do té doby už zřejmě však ztratím nárok na normální nemocenskou, protože se zády a páteří jsem byla doma velmi často, neboť osteochondróza byla zjištěna teprve minulý týden a já do té doby normální nemocenskou už zřejmě vyčerpala. Pokud nebude nárok na invalidní důchod do toho předčasného, mám vůbec během operace a po ní nárok na nějakou jinou finanční pomoc, abych nezůstala zcela bez peněz, nebudu-li moci skutečně nastoupit aspoň na nějaký čas do práce? Jsem z Brna, současně v péči neurologa, protože praktičtí lékaři, ortopéd ani cévař mi nebyli schopni pomoci. Na bolest nepomohl žádný z léků – např. Aulin, Tramal retard atd. Děkuji za odpověď.
MUDr. Marta Šimůnková:
Na většinu otázek vám neumím odpovědět. Záleží totiž na tíži změn, protože i malé změny mohou činit velké potíže a naopak, i při pokročilejším nálezu na CT (MR) mohou mít pacienti potíže minimální. Na všechny vaše dotazy by vám měl odpovědět ošetřující lékař (neurolog). O invalidním důchodu rozhoduje komise na návrh ošetřujícího lékaře, záleží na stupni postižení. Komise může také rozhodnout o delší době pracovní neschopnosti v případě, že je naděje na zlepšení stavu. Po určité době trvání nemocenské může komise přiznat invalidní důchod, když nelze očekávat zlepšení. Bez prostředků byste neměla v žádném případě zůstat.