Bolest v srdci: Jak ji překonat?

V průběhu života prožíváme různé emocionální stavy. Zatímco pozitivní emoce nás naplňují radostí, ty negativní nám často přinášejí nejistotu. Psychická bolest je reálná a hluboká. Jak se vyrovnat s pocity spojenými se ztrátou blízké osoby nebo s jinou bolestnou událostí?

Terapie jako spojenec

Přestože v naší kultuře stále často panuje názor, že terapie je pro ty, kdo jsou „slabí“ nebo mají vážnější psychické potíže, opak je pravdou. V těžkých chvílích může být právě terapeut tím nejcennějším průvodcem, který vám pomůže najít cestu zpátky k sobě.

Metody pro léčbu emocionální ztráty

Když je smutek v srdci příliš velký, budete jej muset „odložit“, prozkoumat jeho smysl a postupně se vyrovnat s emocionálním žalem. Je to složitá cesta, ale s odbornou podporou a pomocí bolest ze ztráty určitě překonáte, i když to může v okamžiku nejhlubšího zármutku znít až neuvěřitelně.

Vyjádření bolesti

Prvním krokem k uzdravení je verbalizace. Vyjadřujte své pocity, vzpomínky, sdílejte je. Potlačování bolesti nikdy není dlouhodobým řešením. Slova vám pomohou uvědomit si a zpracovat žal. Sami si můžete pomoci i tak, že se vyjádříte kreativně. Nezáleží na tom, jestli své pocity naťukáte do počítače, napíšete rukou nebo se z nich třeba „vykreslíte“ na čtvrtku papíru. Důležitý je aktivní proces.

Prozkoumání bolesti

Lidé se často ptají „proč“. Tato otázka sice může nahrávat setrvání v minulosti a zdá se být zbytečná. Vždyť přece – co se stalo, stalo se. Je tomu však skutečně tak? Dokážeme jako roboti jednoduše přepnout na přítomnost, zahodit všechny otázky a obavy a soustředit se pouze na řešení?

Ne vždy. A proto je i tato etapa nedílnou součástí ozdravného procesu. Přestože racionální odpověď na otázky spojené s bolestnou ztrátou většinou neexistují, my lidé potřebujeme chápat smysl. Psychoterapeut vás může dovést k pochopení, že skutečný smysl není v samotné ztrátě, ale v osobním růstu a sebepoznání.

Vyrovnání se se zármutkem

Ve chvíli ztráty se tento stav zdá nedosažitelným, ale někde v hloubi duše určitě tušíte, že každý žal nakonec překonáte. Dříve či později. Terapeut je tady, aby vás podpořil během každého kroku a poskytl vám potřebné nástroje k uzdravení. Je to váš průvodce na cestě k obnovení plnohodnotného života.

Hrdinové se nebojí říci si o pomoc

Emocionální ztráta a žal jsou nedílnou součástí lidského života. To ovšem neznamená, že musíte na svých bedrech nést celou jejich tíhu. Sdílená bolest je poloviční bolest. Odborník usnadní cestu k akceptaci životní situace a pomůže vám nalézt sílu pro nový začátek.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.