děvče s puchýřky

Ruka-noha-ústa, syndrom nazývaný Sedmá nemoc

Ruka-noha-ústa..a do třetice ještě jedna virová nemoc, kterou si většinou odstůňou děti. Jedná se o novodobou nemoc, kterou generace  „Husákových dětí“ prakticky nepoznala. Nemoc se objevuje prakticky se zvýšeným cestováním, tedy po roce 1989. Jedná se o  syndrom ruka-noha-ústa, někdy lidově jmenovaný jako Sedmá nemoc. Nemoc ruka-noha-ústaje velmi silně a rychle infekční. Postihuje především děti, ale ochotně přechází i na rodiče, kteří vůči ní nemají imunitu.

U dítěte, zejména zařazeného do dětského kolektivu, se může znenadání objevit vyrážka kolem úst, na dlaních a na chodidlech. Syndrom ruka-noha-ústa kdy vyrážka připomíná malé puchýřky. Tyto kožní změny může doprovázet zvýšená teplota, apatie a nechutenství. Jedná se o vysoce nakažlivé poměrně nezávažné dětské onemocnění, které dostalo české označení Syndrom ruka- noha-ústa, anglicky HFMD.

O co jde tentokrát?

Původcem této nemoci jsou některé enteroviry, hlavně virus Coxsackie A16.
Syndrom ruka-noha-ústa je hodně  nakažlivý, nemoc postihuje nejčastěji děti do 10 let věku, protože se druží ve školních i mateřských institucích, ale syndromem ruka-noha-ústa mohou onemocnět
i dospělí, často onemocní sourozenci a rodiče.
nemocná žena ruka-noha-ústaNemoc se přenáší kapénkově a orofekálně, k nákaze může dojít na koupališti, při dětských hrách, v kině, při používání veřejných hracích prvků na dětských hřištích a v dětských koutcích. Je u ní typický sezónní výskyt, hlavně v létě a na podzim a  její inkubační doba je 3-6 dnů. Proto většinou když se vyskytne způsobí malou epidemii.

Příznaky syndromu ruka-noha ústa:

ruka-noha-ústa

Syndrom ruka-noha-ústa je z počátku projevuje jako chřipka, tedy zvýšená teplota, bolest v krku a bolest břicha, po té objevují afty v dutině ústní na měkkém patře, sliznici a vrchní i spodní straně jazyka. Stejně jako vyrážka puchýřků  v okolí úst, na prstech rukou a nohou, na dlaních a ploskách nohou, někdy je ale lokalizován i na bércích, kolenou, hyždích, pažích i obličeji.
Vyrážka bývá  silně svědivá až bolestivá, vyvolává nutkavé škrábání, někdy i brnění postižených končetin

Léčba syndromu ruka-noha-ústa:

Léčba syndromu ruka-noha-ústa probíhá v klidovém režimu, po dobu výskytu vyrážky na chodidlech omezit delší chůzi a sportovní aktivitu a celkově zabránit dalšímu šíření.  Nutný pobyt mimo dětský kolektiv.  Při výskytu nemoci je důležité dezinfikovat hračky v kolektivu, omývat dítětem použité nástroje a příbory ihned po užití.
Dítěti je poskytováno zvýšené množství tekutin, také vitamíny řady B, v případě horečky analgetika a zároveň chránit pokožku před poškrábáním puchýřků např. tekutým pudrem nebo zinkovou mastí, případně Fenistil gelem.   Zároveň dítěti omezíme  pobyt na slunci. Hojí se spontánně do 10 dnů většinou bez komplikací.

 

Komplikace nemoci ruka-noha ústa:

Někdy dojde po 4-5 týdnech po odeznění nemoci k postupnému odloučení nehtů na rukou a nohou nebo vzniku drobných jizviček na postižené kůži. Stejně tak se nemoc může objevit vícekrát za život, a to především u osob se sníženou imunitou, ať již vrozenou, nebo náhlou po nemoci. Nebývá obvyklý přenos přes placentu, ale pokud nemocná matka rodí, je velmi pravděpodobné, že se syndrom přenese i na novorozence, u něhož je nutné zahájit nezbytnou léčbu.

7 komentářů “Ruka-noha-ústa, syndrom nazývaný Sedmá nemoc”

 1. Miroslav Novotný 28.11.2017 16:16

  Dobrý den, máme to čerstvě doma, popis sedí přesně. Proto mne udivuje naprosto nevhodná „ilustrační“ fotografie. To děvče má rozhodně jinou nemoc, ta paní mlže mít nic nebo cokoliv i ta třetí fotografie je matoucí a nikoli tematická. Ne ža by mi po tom něco bylo, ale text zní odborně a zasvěceně, ale t fotografie se to zjevně snaží nabourat ;o)

 2. Jiřina Baresova 19.12.2017 22:01

  Dobrý den, popis sedí naprosto přesně. Musím říct, že chytit si to v 55 je dost nepříjemné. Vysoká horečka (39,6 – 40,3), zimnice a člověk nedojde ani na WC. A pak vyrazí první pupínky, u mne na dlaních,na prstech rukou. V kontaktu jsem mohla být pouze s osobou, která má takto nemocné dítě, nikoliv že by byla sama nemocná. Je pravda, že mám oslabenou imunitu.
  Čtvrtý den už bohužel musím do práce, snad to fyzicky půjde zvládnout. Jen jsem nikde nepřečetla, zda s rukama s infekčními puchýřky mohu dodělat cukroví, když projde pečením…….

 3. Dobrý den,právě ležím,chytila jsem to od syna ve 40 letech,by mě dětská infekce vůbec nenapadla.

 4. napsugar 4.9.2018 12:14

  Moja dcéra to mala v polovici júla (má 16 rokov), vysoká horúčka, pľuzgiere na nohe a ruke. Teraz po vyše mesiaca sa jej začínajú odlupovať nechty. Čo by ste poradili na tieto nechty aby neprišla o všetky?

 5. JapanSunrise 3.10.2018 15:24

  Hygiena na českých školách a školkách je otřesná. Vši, viry, paraziti. Evropa, 21. století. Co je hygiena, tady stále nevědí.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.