Plošné očkování proti chřipce má pozitivní výsledky

V kanadském Ontariu zkoumali, jaký má efekt očkování proti chřipce na nemocnost celé populace. Porovnávali výskyt chřipky a hlavně jejích komplikací (včetně úmrtí na chřipku) v provinciích, kde bylo zavedeno očkování celé populace s těmi, kde očkovali jen rizikové skupiny.

V provinciích s vysokou proočkovaností byl poloviční výskyt návštěv lékařů u nemocných chřipkou, poloviční počet lidí, které byli přijati do nemocnice s komplikacemi chřipky i poloviční úmrtnost na chřipku. Tím klesly i výdaje na léčbu nemocných. Chřipka je stále celosvětově závažný problém. Odhaduje se, že ročně (v letech kdy není pandemie) zahubí půl milionu lidí. U nás to je téměř 3 000 úmrtí ročně, což je více než způsobí dopravní nehody.

<i>Zdroj: Universal influenza vaccination shows positive results, By David Holmes, 30 October 2008, PLoS Medicine 2008: 5: e211</i>

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.