Na horečku lékaři doporučují paracetamol, důležité je dávkování

Většina lékařů doporučuje jako prostředek na snížení horečky paracetamol, optimální dávka účinné látky by však měla být určena podle hmotnosti pacienta, řekl přednosta Farmakologického ústavu 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze profesor Jan Švihovec. Například člověk s hmotností nad 67 kilogramů by měl brát na horečku jeden gram paracetamolu. Podle odborníků je snižování vysoké teploty třeba při chřipce důležité, neboť horečka zatěžuje srdečně-cévní systém.

„Účinek paracetamolu je vysloveně závislý na dávce,“ řekl Švihovec a dodal, že lepší je ihned nasadit dávku vyšší. Po dávce 1000 miligramů pro dospělého člověka je podle něj pokles teploty výrazně hlubší. Minimální odstup mezi dvěma dávkami je tři až čtyři hodiny, doporučená doba je šest hodin, řekl. Paracetamol tlumí bolest a snižuje teplotu, pro léčbu horečky doporučuje paracetamol 87 procent obvodních lékařů, uvedl Švihovec.
U dětí je optimální dávka 10 až 15 miligramů na kilogram hmotnosti, pro dospělé uvádí současné doporučené dávkování stanovené před 40 lety jednu až dvě tablety po 500 miligramech. Jelikož více než polovina dospělých má nadváhu, doporučují lékaři podávat v závislosti na hmotnosti spíše dvě tablety. Bezpečnost přípravků obsahujících paracetamol je podle Švihovce „poměrně dosti vysoká“.
Maximální denní dávka je šest gramů, doporučené dávkování je třikrát jeden gram. Vedlejší účinky jsou u nízkých dávek naprosto minimální, řekl Švihovec. Existují i další přípravky snižující horečku, například ibuprofen, ten však podle něj doporučuje jen asi desetina lékařů, neboť více dráždí žaludek. Méně častou alternativou jsou ještě léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, která by se však neměla podávat dětem.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.