Bilance letošní chřipkové sezóny

Letošní chřipková sezóna končí. Bilance je nemilosrdná – v bezprostřední souvislosti s chřipkou zemřelo 225 lidí, z nichž 80 % tvořili osoby starší 60 let. Čísla se v průběhu roku pravděpodobně ještě mírně navýší. Intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým komplikacím chřipky letos potřebovalo celkem 644 osob. Skutečný dopad chřipky je však vyšší. Každoročně totiž v důsledku chřipky a na následky s ní spojené zemře až 2 000 lidí, což je čtyřikrát víc než v důsledku dopravních nehod.

V aktuální chřipkové sezóně bylo doposud hlášeno 644 klinicky závažných případů chřipky, které si vyžádaly intenzivní péči. Co do počtu nemocných mírně převažovali muži, nejvíce nemocných bylo ve věkové skupině nad 60 let. Celkem 225 nemocných následkům podlehlo. Největší procento opět tvořili lidé starší 60 let (180 pacientů), dalších 38 pacientů spadalo do věkové skupiny 25 až 59 let, 4 pacienti byli ve věku 15 až 24 let, 2 pacienti ve věku 6 až 14 let a 1 pacient ve věku 0 až 5 let.

Charakteristickým znakem letošní epidemie se stala dominance typu B v linii Yamagata nad chřipkou typu A. Skladba cirkulujících virů chřipky s převahou typu B potvrzuje, jak obtížné je predikovat složení třísložkové vakcíny proti chřipce, aby odpovídala virům, které se v dané sezóně vyskytují v populaci. Čtyřvalentní vakcína tak v rámci preventabilního očkování ukázala jasnou výhodu oproti trivalentní vakcíně, neboť obsahuje vedle tradičních 2 kmenů A i oba cirkulující kmeny B – Yamagata a Victoria. „Účinnost chřipkové vakcíny závisí na tom, s jakou přesností se podaří odhadnout, které kmeny budou danou sezónu cirkulovat. Letošní rozložení virů jednoznačně nahrálo čtyřvalentní vakcíně, která očkované chránila proti všem čtyřem chřipkovým kmenům,“ vysvětluje MUDr. Jan Kynčl, PhD., vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

Každoroční očkování zůstává i nadále nejúčinnějším opatřením pro prevenci chřipky. Čtyřvalentní vakcína dává do budoucna naději na větší ochranu před onemocněním. „Lepší ochrany proti chřipce však dosáhneme jen v případě, zvýší-li se u nás proočkovanost. V současné době se proočkovanost proti chřipce v České republice pohybuje mezi 5 a 6 %, přičemž Světová zdravotnická organizace doporučuje minimálně 30% proočkovanost, u rizikových skupin populace pak 75%“ dodává MUDr. Kynčl.

Benefity očkování dokazují rozsáhlé studie, z nichž vyplývá, že každoroční očkování významně snižuje rizika hospitalizace, úmrtí na chřipku i komplikace s chřipkou spojené. U zdravých dospělých v 70 až 90 % zabrání onemocnění, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace související s chřipkou o 30 až 70 % a riziko úmrtí až o 80 %.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.