Testy na COVID-19 od DIANA Biotechnologies zvyšují testovací kapacity

Vítěz červnového hackathonu Hack the Crisis, česká biotechnologická společnost DIANA Biotechnologies úspěšně nasadila své ultracitlivé automatizované PCR testy na COVID-19 do velkých laboratoří. Metodu nyní využívá Zdravotní ústav Ostrava, Nemocnice na Bulovce, Fakultní nemocnice Plzeň i soukromá pražská laboratoř GHC Genetics a byla použita pro více než 40 tisíc testů. Hlavními výhodami testování jsou vysoká citlivost, komponenty vyrobené přímo v České republice, vysoký stupeň automatizace a nízká cena za testování.

Martin Dienstbier, finanční ředitel společnosti říká: „Jsme rádi, že naši metodu již převzaly prestižní pracoviště jako Zdravotní Ústav Ostrava, Nemocnice na Bulovce, Fakultní nemocnice Plzeň nebo GHC Genetics v Praze. Od začátku srpna na naší technologii proběhlo přes 40 000 testů a tisíce dalších přibývají každý den. V tuto chvíli jsme schopni garantovat stabilní dodávku až 200 000 testů měsíčně a kapacity dále navyšujeme. V současnosti jednáme s dalšími velkými nemocnicemi a jsme připraveni jim dodat naše automatizované řešení na testování 1 000 vzorků denně do tří týdnů od objednávky. Těší nás, že můžeme významně přispět k připravenosti České republiky, vzhledem k očekávanému zhoršení podzimní vlny epidemie.“

Testy DIANA Biotechnologies vstoupily do povědomí veřejnosti vítězstvím v hackathonu Hack the Crisis. Testy jsou založeny na dosud nejlepší ověřené metodologii využívající stěry z nosohltanu, izolaci virové RNA a RT-PCR detekci. Diagnostické soupravy jsou optimalizované pro automatizaci na otevřeném přístroji Agilent Bravo, to umožňuje zpracování 1 000 vzorků denně na jedné instalaci. Firma testy vyvinula zcela sama, klíčové komponenty je schopna vyrábět v České republice a nehrozí tak výpadky dodávek jako v případě souprav ze zahraničí. Díky tomu jsou testy nejen cenově výhodnější, ale především jednodušší na zavedení. Jakákoli běžná nemocniční laboratoř může do tří týdnů od objednání testovat 1 000 vzorků denně. Další navýšení kapacity je možné úpravou protokolů. Kromě českých zdravotnických zařízení metodu využívají také v polské Poznani, zájemců z dalších zemí EU přibývá. Metoda společnosti DIANA Biotechnologies má nyní certifikaci CE IVD a může být využívána v diagnostice ve všech zemích EU.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.