Průzkum: Mírná konzumace piva mírní stres a posiluje imunitu

Účinky pití piva na lidské zdraví se zkoumají už dlouho, obvykle se dohadují lékaři a pivovarníci. Pití piva může údajně nejen pozitivně ovlivnit stres jako jednu ze zdravotních hrozeb, ale taky počet bílých krvinek u člověka, a tedy i jeho obranyschopnost. Průzkum, který na tyto závěry ukazuje, představil lékař Petr Petr z českobudějovické nemocnice.

„Prokazuje se, že vhodně zvolené podávání fermentovaného (kvasného) pokrmu nebo nápoje (jogurt, fermentované tepelně neopracované masné produkty anebo pivo) zvyšuje počet bílých krvinek, takzvaných lymfocytů, které jsou zodpovědné za buněčnou obranyschopnost organismu,“ řekl lékař.
Šetření se zúčastnilo 19 studentů a studentek českých vysokých škol, kteří po dobu 60 dnů ve zkouškovém období na noc vypili jedno pivo denně (muži velké, ženy malé). Podle odborníků při stresu obvykle počet bílých krvinek klesá, u sledované skupiny studentů však stoupl v průměru o osm procent.
„O pozitivních účincích piva na lidský organismus byla napsána řada odborných studií a každý další vědecký výzkum pojednávající o pozitivním vlivu piva na stres jako součást civilizačních chorob je třeba přivítat,“ uvedl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Zároveň upozornil, že průzkum se nedělal na objednávku žádného pivovaru.
Lékař Petr potvrdil, že není žádná komerční vazba mezi prováděným šetřením a výrobci piva. Podle něj obranyschopnost u člověka posilují hlavně kvasinky, které dodávají do piva množství vitaminů a dalších příznivých produktů.
Pivo však představuje riziko zejména pro časté pijáky. „Málokdo si uvědomuje, že půllitr dvanáctistupňového piva přepočteno na stoprocentní líh, stoprocentní alkohol, odpovídá zhruba jednomu velkému panáku,“ řekl primář oddělení léčby závislostí bohnické léčebny Karel Nešpor.
„Obsah vitaminu B v pivu je v podstatě zanedbatelný, k tomu, aby člověk pokryl denní potřebu B vitaminu, by musel vypít 14 litrů piva, navíc alkohol využití vitaminu zhoršuje,“ uvedl Nešpor.
Pití velkého objemu nápoje také zatěžuje srdce, může dojít ke zbytnění levé srdeční komory. Důsledkem je nepravidelný srdeční rytmus a riziko srdečního selhání.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.