točení hlavy

Meniérova choroba -Téma měsíce nemoci orgánů hlavy

Menièrova choroba je nepříjemné onemocnění vnitřního ucha, které sice neohrožuje na životě, ale značně vadí a zhoršuje kvalitu života. Pocit zalehnutí uší, různé šelesty,zvonění, hučení a pískání v uších, nedoslýchavost, prudké závratě, to vše značí Meniérovu chorobu jinými slovy Meniérův syndrom.

výška
wiki media (1)

Meniérova choroba

za objevem této nemoci stojí Prosper Menièr, francouzský vědecký lékař.

Přesněji, za objevem Menierovy choroby vlastně stojí cholera.

Menièr byl totiž adeptem na profesuru na politologické univerzitě, ovšem nejen politický stav, ale i situace kolem šíření cholery kolem roku 1829, jej  nuceně zavedla kontrolovat rozsah smrtelné nemoci, a k politologii se již nikdy nevrátil.

Po úpadku epidemie cholery nastoupil Menièr do ústavu pro hluchoněmé, kde se začal odvíjet výzkum Menièry choroby.

 

Víte, že …

sám Prosper Menièr své příjmení vyslovoval krátce Menier, jeho syn naopak přijal výslovnost Méniér, je dnes nemoc označována různě: jako Menièrova choroba, Menierova,či Méniérova choroba, u nás je asi nejvíce ujal název Meniérova choroba, ale setkat se dá opravdu se všemi názvy.

 

Meniérova choroba a její diagnostika

Příznaky se u jednotlivých pacientů.  Postihují pacienty obvykle mezi 20 – 40 lety života. Mohou se objevit náhle a i jejich frekvence a délka trvání se liší. Příznakem, který pacient cítí jsou závratě a nepříjemný hukot zpravidla v jenom uchu. Točivé závratě, neboli vertigo jsou nejnápadnější  příznaky Meniérovy nemoci. Mohou být doprovázeny zvracením, nejistou chůzí, možným natáčením hlavy k jedné straně, díky vlastní nejistotě sluchu.

Tinnitus, neboli šelest v uchu – pacient vnímá hluk nebo zvonění, bzučení, pískání či syčivý v uchu, který, jako by byl  je generován uvnitř hlavy. Velmi patrné je to v tichu, nebo před usnutím. Pacient může být také citlivý na hlasité zvuky, může mít jakoby zkreslený zvuk, může se stát že slyší jen určitou frekvenci hlasu. Toto je velmi patrné při poslechu známé hudby, kdy se stává, že ji pacient nerozpoznává. Slyší výrazněji některé tóny a jiné mu splývají tak, až je neslyší.

 

Jak působí Maniérova choroba

 

anatomie vnitřního ucha
wiki media (2) anatomie vnitřního ucha

Maniérova choroba postihuje vnitřní ucho, které se skládá z hlemýždě a tři kanálků ve tvaru polokruhu polokruhovitých kanálků

a všechno vyplňuje endolymfatická tekutina,umožňující správnou funkci ústrojí.

Pakliže je tekutiny příliš, anebo málo málo, pak dochází k nesprávné funkci hlemýždě,

který nemůže dostatečně zachytávat zvuky, a kanálků,  které jsou odpovědné za stabilitu a rovnováhu těla.

 

Co ji způsobí?

Dosud nejsou známy její příčiny. Částečně se na nemoci podílí kouření, částečně i vysoký krevní tlak, ale ani jedna příčina není tou hlavní spouštěcí a pokud by byla proč zrovna způsobí Meniérovu chorobu, když tyto příčiny stojí za mnoha dalšími nemocemi.

 

Je prokázáno, že lidé s vertigem často podléhají depresím a stresu, a ten možná v součinnosti s dědičnou predispozicí nebo možnou infekcí vnitřních uší z mládí, pak mohou vést k Meniérově chorobě. Zatím je ale tato domněnka ve fází klinických testů  a není ničím podložena. Také se zkoumá, zda za stav nemůže imunitní systém, který umožní nadprodukci  endolymfy.

 

Meniérova choroba způsobí pád

Komplikace Meniérovy choroby

Největším problémem Meniérovy nemoci  je, když se závratě objeví znenáhla, kdy o nich pacient ještě neví.  V takový moment pakliže řídí vozidlo nebo ovládá stroj, může dojít ke smrtelnému neštěstí.

Pacient, který už o své nemoci ví, si dává už pozor  na možný pád, avšak nedokáže na těle poznat, kdy se případné vertigo objeví.

Znamená to, že díky nemoci může přijít o práci, kterou dosud vykonával, stejně tak i řidičský průkaz.

 

 

Léčba

Kompletní léčení pro Meniérovu chorobu není, léčí se jednotlivé symptomy. Závratě mohou být dle rozsahu řešeny kinetiky, diauretiky, které sníží zadržování tekutin, speciálními antibiotiky které zapojí druhé ucho do vyrovnání hladin endolymfy tak, a že se rovnováha vyrovná a člověk pak netrpí nestabilitou s přítomným točením hlavy. Jestliže pacientovi  činí hukot v uchu hluchotu na danou stranu, pak je možné chirurgicky vyjmout části vnitřního ucha, ale ze zachováním vestibulárního nervu, který pak s pomocí naslouchadla umožní postiženému slyšet a zároveň odstranění  vnitřní části, zamezí  plnění endolymfou  a pacient přestane mít závratě.

Musí se dodržovat i jistá dieta, která nezavodňuje a nezvyšuje tlak, omezit kofein, sůl i glutaman sodný, které vedou ke zvyšování tlaku a tím ušního tonu Ale platí, že nemoc se nedá plnohodnotně vyléčit a výše popsanými možnostmi se pouze zkvalitňuje život pacientovi, který se při úspěchu může vrátit nejen ke své práci, ale i k řízení vozidel.

 

 

Zdroj:
Anatomy_of_the_Human_Ear.svg: Chittka L, Brockmannderivative work: H.karasek (talk) – Anatomy_of_the_Human_Ear.svg, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9750645

By Nevit Dilmen – Own Photograph, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1454543

Jedna odpověď k “Meniérova choroba -Téma měsíce nemoci orgánů hlavy”

  1. Zuzana Větrovcová 15.10.2022 23:27

    Od roku 2014 mám diagnostikovanou nemoc Meniér
    občas mám neskutečné točení v hlavě spojené se zvracením a i při tom mám problém s udržením stolice.
    Je to cca hodina útrap a studu . Musím být v klidu v leže a děti mi podají jednorázově 3 prášky Betaserc.
    V klidu usnu na 2 hodiny a jsem REDY.
    Ataka se objeví náhle bez varování a jsem úplně vyřazena z reality

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.