Antikoncepční pilulka je dáma v nejlepších letech – nedávno oslavila své čtyřicáté narozeniny. Prodělala již své období dětských nemocí i bouřlivou pubertu, a proto dnes může nabídnout vyrovnanost, klid a pohodu.
Před 4000 lety
Staří Egypťané roztloukali jádra granátových jablíček obsahující přírodní estrogen, který mohl zabránit ovulaci. Pomocí vosku pak z drti vytvářeli malé „antikoncepční“ čípky.
1550 před naším letopočtem
První písemný doklad o antikoncepci (na papyru). Historikové předpokládají, že se jednalo o krokodýlí trus, který si žena zaváděla do pochvy před pohlavním stykem.
Středověk
Používaly se „zaručeně spolehlivé“ kondomy ze zvířecích střívek a z rybí kůže, někdy dokonce z plátna.
1901
Probíhají první seriózní výzkumy. Innsbrucký fyziolog Ludwig Haberlandt (1885 – 1932) prokazuje, že menstruace je řízena hormony, které se tvoří v mozku a ve vaječnících ženy.
1919
Haberlandt objevuje při pokusech na zvířatech princip antikoncepční pilulky. Prokazuje, že přenesení vaječníků březích samic králíků na zvířata, která nejsou březí, zabraňuje ovulaci.
1938
Pracovníci firmy Schering Hans Inhoffen a Walter Hohlweg vyvinuli ethinylestradiol, první estrogen na světě, který účinkuje i ve formě tablet (pří perorálním podání). Tato účinná látka je dodnes trvalou součástí každé klasické antikoncepční pilulky.
1950
Margaret Sanger, 71letá zakladatelka americké organizace „Planned Parenthood“ („plánované rodičovství“), se seznamuje s biochemikem Gregory Pincusem, kterého přesvědčí o nezbytnosti vyvinout účinnou antikoncepci, shromáždí 50 000 dolarů a financuje jeho výzkum.
1960
Ve Spojených státech je k antikoncepci schválen přípravek Enovid® americké firmy Searle.
1961
Německo rozděluje zeď na Východ a Západ. John F. Kennedy se stává prezidentem Spojených států amerických. První člověk – J.A.Gagarin – obletí po oběžné dráze Zemi. Joseph Heller vydává Hlavu 22 a twist dobývá taneční sály.
Když se však ohlédneme zpět, zjistíme, že nejdůležitější událost se odehrála 1. června 1961: Schering AG v Německu představuje Anovlar®, první antikoncepční pilulku v Evropě. Ve stejném roce je pilulka uvedena i na australský trh. Anovlar® je k dostání v lékárnách a na lékařský předpis. Ani Einsteinova teorie relativity, ani atomová bomba, dokonce ani moc počítačů a internetu neovlivnily lidstvo 20. století víc než antikoncepční pilulka. Tak zní konstatování předních světových historiků.
1965 – 1968
Těžké začátky. V prvních letech existence je pilulka v Evropě předmětem mnoha diskusí. Má být předepisována pouze jako prostředek pro odstranění menstruačních poruch a výhradně vdaným ženám.
1968
Je to rok vpravdě revoluční, a to nejen díky „Pražskému jaru“. Světové studentské hnutí a sexuální revoluce s sebou přináší i obrat v osudech antikoncepční pilulky. Poprvé se otevřeně hovoří o sexualitě a antikoncepci.
Počátek 70. let
Sexuální revoluce je na postupu. Pilulka již není předmětem sporů a miliony žen ji berou jako samozřejmost, což však vede k poněkud jinému problému. Dne 11. 6. 1971 oznamuje německý týdeník Die Zeit: „Panika způsobená pilulkou“. Zdrojem nejistoty je klesající porodnost, z čehož je obviňována právě antikoncepce. Jde však o fakty nepodložený mýtus, jak se později prokáže ve vědeckých a společensko-politických diskusích.
Vložit komentář