Mnoho lidí svůj pracovní den doslova „prosedí“. Sedavé zaměstnání ale sebou přináší mnoho zdravotních rizik. Od bolestí pohybového aparátu až po problémy s vysokým krevním tlakem, obezitou či cévním onemocněním Je proto důležité se umět i při sedavém zaměstnání správně „hýbat“. S nadsázkou by se dalo říct, že velkou část produktivního života prosedíme (v práci, doma, v autě). Velkou pozornost bychom tedy měli věnovat tomu, jak sedíme, protože i to pomáhá proti bolestem zad, krku a v prevenci špatného postoje.
Pokud během pracovního dne sedíme déle než 5 hodin v kuse je důležité nebýt dlouho ve strnule a nepřirozené poloze těla. Pozor byste měli dávat především v oblastech krční páteře, ramenou či předloktí. Dobré je nezapomínat na krátké přestávky. Dle studií z poslední doby lze nadměrné 8hodinové sezení kompenzovat cvičením a fyzickou aktivitou po dobu alespoň 75 minut. Je dobré dělat pravidelné přestávky a každých 30 minut se zvednout od stolu a jít se projít.
Jak správně „sedět“?
Při sedavém zaměstnání je nejhorší strnulá a mnohdy nepřirozená poloha těla. K rizikovým partiím patří krční páteř, ramena, předloktí a následně úpony svalů v oblasti loktů, zápěstí i prstů (při práci s myší). Obtíže se mohou projevovat nejen bolestí v oblasti zad a rukou, ale časem se může přidávat brnění nebo necitlivost horních končetin. Nezřídka se objevuje bolestivost i celé páteře až po oblast beder. Přidat se mohou rovněž bolesti hlavy. Je proto opravdu důležité při práci myslet na to, jak sedíme a jak zatěžujeme své svaly.
A jak vypadá správný sed z pohledu pohybového aparátu? „Při práci seďte rovně a dobře si opírejte záda, zároveň mějte obě nohy opřené celým svým chodidlem o podlahu. Nezapomínejte mít tělo vyvážené všemi směry. Při sezení také jednou za čas změňte polohu, aby se zatěžované svaly sezením mohly odpočinout. Ujistěte se také, že monitor je ve správné výšce, takže nemusíte sklánět hlavu nahoru nebo dolů,“ říká rehabilitační lékařka MUDr. Jarmila Zipserová z neurorehabilitační kliniky AXON.
Používejte ergonomické pomůcky
Sedíte-li dlouho při práci, jistě se vyplatí investovat do vhodné ergonomické židle s odpovídající oporou zad a hlavy. Chybu neuděláte ani se stolem s regulovanou výškou, popřípadě s počítačovým monitorem, u kterého si můžete změnit výšku. Při práci je vždy nutné mít počítač v rovině očí, abyste se zbytečně nezakláněli či nepředkláněli. Základem je také správná ergonomie počítačové myši, aby ji bylo možné dobře držet. Při dlouhodobé práci je ale důležité mít nejen správný tvar myši, ale také si občas dobře procvičit dlaně a prsty. Ujistěte se také, že máte dostatek přirozeného světla a že světlo z počítače není příliš jasné.
Pozor na nemoci srdce z dlouhého sezení
Dlouhodobé sezení kromě bolesti zad také výrazně zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob, diabetu a nádorových onemocnění. „Při dlouhém sezení dochází ke ztrátě elasticity tepen a jejich schopnosti reagovat na změny krevního tlaku. Současně ale dochází právě ke zvýšení tlaku v žilním systému a k rozšíření kapacity povrchního a hlubokého žilního systému. Tento tlak na slabou žilní stěnu zvyšuje riziko onemocnění křečovými žilami. Díky vyřazení svalstva bérců (tzv. žilní srdce) a útlumu dýchání je významně redukován žilní návrat. Výsledkem je snížená adaptace organismu na zátěž a vysoké riziko postižením civilizačními chorobami,“ říká cévní chirurg MUDr. Radek Vyšohlíd z Perfect Clinic.
Důležitá je proto pravidelná fyzická aktivita. Je nutné improvizovat a nesedět. Vnést během „sedícího“ dne do programu více pohybu, který se může provádět i během práce. Například: telefonovat za chůze či pracovní porady provádět ve stoje. Jít na jednání s kolegou místo do kavárny na procházku apod. Navíc kromě zdravotního aspektu, takto pohybově „akčnější“ pracovní den, lépe uběhne.
Vložit komentář