Vše o „pilulce“

Princip fungování antikoncepční pilulky je geniální šachový tah vědy. Podáváním hormonů v pilulce obsažených je simulován hormonální stav podobný těhotenství, kdy nedochází k ovulaci. Hormony působí jak centrálně – v mozku, tak i v cílových orgánech – ve vaječnících, vejcovodech a v děloze.

Jak pilulka účinkuje

Hormonální antikoncepce brzdí tvorbu dvou klíčových látek, které ovulaci vyvolávají. Nejprve dojde k potlačení tzv. folikuly stimulujícího hormonu (FSH). Tato látka je zodpovědná za dozrávání vajíček. Následně dojde k potlačení tzv. luteinizačního hormonu (LH). Tato látka normálně vyvolává uprostřed cyklu ovulaci. Produkce obou těchto látek nastává, když je koncentrace progesteronu a estrogenu v těle nízká. Protože jsou však obě látky tělu dodávány v antikoncepční pilulce, nemůže cyklus tvorby a uvolnění FSH a LH proběhnout.
Estrogeny se starají o víceméně stabilní 28denní cyklus a o to, aby nedocházelo ke krvácení v průběhu cyklu. Gestagen zabraňuje dozrávání vajíčka ve vaječníku, takže nedochází k ovulaci.
Navíc dojde k zahuštění hlenu v děložním hrdle, takže mužské spermie nemají šanci do dělohy proniknout.

Jak se užívá

Hormonální antikoncepce se užívá úplně jednoduše: pilulka se prostě každý den zhruba ve stejnou dobu spolkne. Jediné, na co musí žena dávat pozor, je pravidelnost, protože jinak dojde k narušení hormonální rovnováhy. Obecně se s užíváním začíná v první den menstruačního krvácení a pokračuje se po dobu 21 dní.
Potom následuje sedmidenní přestávka. V této době dochází ke krvácení, které se podobá menstruačnímu, ale je slabší a méně bolestivé. Po 7 dnech pauzy znovu začne 21denní užívání.
Důležité upozornění: Časový odstup mezi užitím dvou pilulek nesmí přesáhnout 36 hodin. V případě estrogen-free pilulky je tento časový odstup dokonce pouhých 24 hodin. Tato pilulka se tedy musí užívat vždy ve stejnou dobu, zatímco u kombinovaných pilulek lze tolerovat maximálně dvanáctihodinové zpoždění.

Co je třeba vědět: V případě zvracení během dvou hodin po užití antikoncepční pilulky, v případě závažného průjmu nebo při užívání určitých léků může dojít k ovlivnění antikoncepčního účinku.
V těchto případech se doporučuje používat navíc další nehormonální antikoncepční prostředky. Pilulky se však užívají dále, aby nedošlo k předčasnému krvácení.

Vedlejší účinky

Antikoncepční pilulky jsou vysoce účinné léky, a proto je lze získat jen na lékařský předpis. Ten, kdo tedy chce tuto antikoncepci používat, musí nejdříve vyhledat gynekoložku/gynekologa. Dříve, než lékař předpis vystaví, zjistí u dané ženy možné rizikové faktory. Během uplynulých 40 let se množství hormonů v pilulkách stále snižovalo a snižovalo a měnil se i poměr mezi obsahem gestagenu a estrogenu. Tak se podařilo omezit nežádoucí vedlejší účinky na minimum.

Nežádoucí vedlejší účinky
Ačkoli většina žen snáší antikoncepční pilulky mimořádně dobře, může někdy dojít k nežádoucím účinkům, jako je například lehká nevolnost, pocit napětí v  prsou,  lehké bolesti hlavy, přechodný přírůstek váhy popřípadě snížení libida a mírné zvýšení rizika vzniku trombózy (ucpání žíly krevní sraženinou).

Vítané vedlejší účinky
V jednom se vědci shodují: příznivé vedlejší účinky moderních přípravků vysoce převažují nad těmi nežádoucími. Antikoncepční pilulky upravují nepravidelnosti menstruačního cyklu a chrání před vznikem cyst ve vaječnících a v prsou. Při jejich užívání ustupuje tzv. dysmenorea (menstruace s kolikovitými bolestmi v podbřišku) a může se zlepšit anémie z nedostatku železa. Důležitý je také pozitivní účinek proti některým zhoubným nádorům, zánětlivým a revmatickým onemocněním. Velmi významné je snížení rizika mimoděložního těhotenství. Vítaný je příznivý vliv na pokožku, např. v případě akné a mastné pokožky (seborea).

Není pilulka jako pilulka

Všechny antikoncepční pilulky nejsou stejné. Liší se druhem a množstvím obsažených hormonů. Když byla v r. 1960 uvedena na americký trh první antikoncepční pilulka, obsahovala ještě 80 – 100 mikrogramů estrogenu. Už o rok později však měl další přípravek pouhých 50 mikrogramů. Dnešní moderní přípravky obsahují hormonů ještě méně (15 až 35 mikrogramů). Estrogen je v každé antikoncepční pilulce stejný (jen jeho dávky bývá různá). Různé přípravky se liší ve druhé složce – obsaženém gestagenu a jeho dávkování.

Klasické kombinované přípravky
Tyto pilulky obsahují kombinaci estrogenu a gestagenu. Jednofázové obsahují v každém aktivním dražé stále stejné množství estrogenu a gestagenu. Nejsou jen spolehlivé a dobře snášené, ale některé z nich také pomáhají při kosmetických problémech jako je akné a mastné vlasy.
Další – třístupňové pilulky – obsahují estrogen a gestagen v různém odstupňování (= dávkování).
Kombinované antikoncepční pilulky charakterizuje Pearlův index 0,1 – 0,7, jsou tedy mimořádně spolehlivé. („Pearlův index“ je měřítkem spolehlivosti antikoncepční metody. Udává počet těhotenství v případě, kdy 100 párů používá příslušnou metodu po dobu jednoho roku. Čím nižší hodnota, tím spolehlivější antikoncepce).

„Estrogen free“ pilulka
Obsahuje pouze gestagen, a to v malých dávkách. Antikoncepční účinek je dán především změnou děložní sliznice a zejména pak zahuštěním hlenu v děložním hrdle. Proto je také Pearlův index vyšší (pohybuje se okolo hodnoty 3).
Důležité je navíc velmi pravidelné užívání – denně vždy ve stejnou dobu. Naprosto spolehlivým a správným užíváním lze u této pilulky dosáhnout Pearlova indexu 0,5.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.