Zázraky v bříšku: Stručný průvodce těhotenstvím – 10. měsíc

Uvažujete o založení rodiny, nebo už dokonce potomka čekáte? Víte, jak roste miminko v mámině bříšku, na co si dávat pozor a jak si dobu čekání na mateřství zpříjemnit? Alespoň ve zkratce si přibližme zázrak stvoření týden po týdnu.
Těhotenství trvá 280 dní, to odpovídá 40 týdnům nebo 10 lunárním měsícům po 28 dnech. První den těhotenství je vlastně 1. dnem poslední menstruace, vývoj plodu od oplodnění do porodu trvá tedy asi o 2 týdny méně.

37. – 40. týden

Už se nemůžete dočkat. Konečně budete držet v náručí vaše miminko!

Dva až tři týdny před vypočítaným dnem porodu se mohou objevovat takzvaní „poslíčci“. Jsou to stahy dělohy, které jsou nepravidelné a nemají žádný vliv na rozeběhnutí porodu. Během dne se může objevit 1 – 5 stahů. Pravidelné stahy jsou nezaměnitelné a těhotná je pozná. Mohou nastat přechodem z nepravidelných kontrakcí, ale také zcela náhle. Většinou začínají v intervalech 7 až 10 minut, ale také mohou začít hned po 5 minutách. Většinou je třeba odjet do porodnice, když se stahy opakují po 3 až 4 minutách po dobu 1 hodiny.

Dítě je připravené začít nový život mimo dělohu. Na těle má jen zbytky mázku v kožních záhybech, ve střevech se mu hromadí tmavá hmota, tzv. smolka. Tu vyměšuje při prvních pohybech střev po narození. Donošené miminko váží zpravidla mezi 3 – 4 kilogramy a měří 50 centimetrů.

Co je pro budoucí maminku důležité:

  • Zůstaňte klidná, v klidu vše jistě dobře zvládnete.

  • Pokud si nejste s něčím jistá, odjeďte do porodnice raději hned.

  • Pokud se dítě opozdí, nedělejte si starosti. Je úplně normální, narodí-li se i 14 dní před vypočítaným datem porodu nebo po něm.

  • Víte už, jak se bude miminko jmenovat? Do porodnice byste už měli mít vybrané jméno.

  • Nezapomeňte si vzít s sebou občanský průkaz, těhotenský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny. Předem si zjistěte, co vaše porodnice vyžaduje.

  • Pokud tatínek k porodu nechce, vezměte s sebou jinou blízkou osobu, které důvěřujete.Třeba kamarádku nebo matku.

  • Bohatý zdroj informací naleznete například na www.kojeni.cz

  • Využijte poslední volné dny a vyspěte se.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.