Odvrácená strana těhotenství

Oznámení o příchodu miminka na svět je pro rodinu radostná událost. I přes veškeré pocity štěstí, které zaplavují budoucí maminky, tu jsou komplikace, s nimiž je třeba počítat a včas je řešit. V průběhu těhotenství i několik měsíců po něm. Otoky nohou a křečové žíly, bolavá záda, citlivý konečník i drolící se zuby. Jak vše zvládnout v maximálním možném pohodlí?

Otoky nohou a křečové žíly

Oteklé nohy jsou v těhotenství naprosto běžné. Nejčastěji spočívá příčina v problémech s lymfatickým systémem nebo s žílami, proto nejsou neobvyklé ani metličky a křečové žíly. Zatímco otoky nejspíše po porodu zmizí, křečové žíly bohužel ne. „Pravděpodobnost těchto zdravotních komplikací zvyšuje kromě vyššího počtu těhotenství také dědičnost, životní styl spojený s nadváhou nebo dlouhodobým stáním či sezením,“ říká MUDr. Robert Vlachovský, Ph.D. z Centra žilní chirurgie VASCUMED a LF Masarykovy univerzity v Brně. Prvním krokem, jak si zachovat hezké nohy co nejdéle, je pravidelná a přiměřená fyzická aktivita, ruku v ruce s vyváženým jídelníčkem. Druhým krokem, jak zmírnit příznaky žilního onemocnění, je užívání venofarmak. Léky na posílení žilní stěny může doporučit a případně předepsat lékař, stejně jako může poradit s dalšími opatřeními, jak zabránit vzniku a rozšíření metliček a křečových žil. V těhotenství dostává celé tělo veliký nápor. Masti a doplňky stravy nemusí vždy stačit, a navíc ne všechny jsou vhodné pro těhotné a kojící ženy. Posledním doporučením jsou kompresní punčochy. www.zilniporadna.cz

Bolavá záda – pomůže fyzioterapeut a cvičení

Další důvod, proč je vhodné během těhotenství zařadit pohyb, je postupné vysazování pánve a zvyšování tlaku na bederní páteř. Cílem cvičení by mělo být primárně posílení celého břišního svalstva. Jsou to právě svaly spodního břicha, které při zatnutí posouvají pánevní kosti dopředu. Pro záda je schopnost těla udržet pánev co nejméně vysazenou obrovská úleva. Vhodné cviky nebo sporty pro těhotné ženy doporučí fyzioterapeut nebo dobrý trenér, kteří vědí, co je a co není vhodné.

Citlivý konečník

Jak roste děloha, tlačí na celou pánevní oblast, tedy na močový měchýř a na konečník. Kolem něj se nachází hemoroidy, což jsou cévní klubíčka, která ho s nervovými a elastickými vlákny drží uzavřený. Při zvýšeném náporu na pánev se hemoroidální pletence rozšiřují a obyčejné sezení se tak může stát nepříjemným. „Pánev je vlastně nálevka. Je to soubor svalů a jejím obsahem jsou střevo, sliznice, žíly a cévy. Mladé maminky mají elastické tkáně a po porodu se vrátí vše na své místo. Věkem ale elasticita pánve a konečníku klesá,“ vysvětluje MUDr. Soňa Hořínková, proktoložka z Nemocnice TGM Hodonín. Čím je rodička starší, tím se tkáně stahují zpět pomaleji a pravděpodobnost potíží s hemoroidy před porodem i po něm je vyšší.

Byť se to obvykle nedává do souvislostí, hemoroidální onemocnění je žilního původu. Proto mohou opět pomoci venofarmaka. Ta je vhodné doplnit lokální léčbou čípky a mastí (s aplikátorem) běžně dostupnými v lékárně nebo e-lékárně. Rektální čípky a masti zmírní příznaky, podpoří léčbu hemoroidálního onemocnění a některé také snižují riziko vzniku řitních trhlin často způsobené v důsledku obvyklé těhotenské zácpy. www.konectabu.cz

Drolivé zuby a křehčí kosti

Mnohé ženy mají v tomto období také problém se zvýšenou kazivostí zubů, což může být signálem nedostatku vápníku. Víte, že základ zubů miminek se tvoří již v 10. týdnu těhotenství? Zvýšený přísun kalcia v tomto období je proto důležitý pro matku i pro dítě. Při nedostatku si ho v první řadě bere z kostí a až potom ze zubů. Pokud máte v období těhotenství problémy s chrupem, kosti trpí pravděpodobně už dávno. Při intoleranci na mléčnou laktózu, veganské stravě nebo potížích se vstřebáváním může být problém zajistit si optimální příjem pro těhotné ženy 1 200 mg – 1 500 mg denně (např. 150 g tvrdého sýra, 5 vaniček tvarohu nebo 8 kelímků malého jogurtu).

V těhotenství se proto běžně doporučuje užívat doplňky stravy s přírodním vápníkem a vitaminy K2 a D3. „Vitamin D se společně s vitaminem K2 podílí na efektivním vstřebávání a ukládání vápníku do kostí a zubů, jenž se jinak může ukládat v cévních stěnách a měkkých tkáních a výrazně zvyšovat riziko aterosklerózy a kardiovaskulárních chorob,“ upozorňuje budoucí maminky MUDr. Jana Čepová, primářka Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie FN Motol, proč jen vápník nestačí. www.jsemstalekost.cz

Nedostatek vitaminů proberte s lékařem

V těhotenství nejíte za dva, ale dvakrát zodpovědněji. Zvýšený přísun vitaminů a minerálů je důležitý, protože část si odebere miminko. Přesnou informaci, které konkrétní vitaminy schází, řekne na základě příznaků jen praktický lékař. Může to být únava, malátnost, poruchy spánku, nechutenství, bolesti svalů i neurologické potíže, které signalizují, že organismu něco schází. Poté je lepší zaměřit se výhradně na chybějící vitaminy a dodávat je tělu v potřebném množství. Je zbytečné brát bezmyšlenkovitě multivitaminy, kde je od všeho trochu, obzvlášť v těhotenství. Při nedostatku celé škály vitaminů to může být řešení, neměla by to být ale první cesta. Vstřebávání živin, vitaminů a minerálů je složitější proces. Některé vitaminy si mohou vzájemně bránit vstřebávání, jiné se naopak podporovat.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.