Novorozenci pláčou v jazyku matky, tvrdí vědci

Pláč novorozenců může rodičům na celém světě znít stejně, ale vědci zjistili, že je to jen zdání. Podle nich má pláč nejmenších dětí různou melodii v závislosti na tom, jakým jazykem mluví jejich rodiče. S odvoláním na analýzu, kterou zveřejnil britský časopis Current Biology, to napsala agentura Reuters.

Analýza je založena na zkoumání pláče šedesáti novorozenců – třiceti německých a třiceti francouzských – v prvních třech až pěti dnech jejich života. Naznačuje se v ní, že děti se začínají učit jazyk už v děloze, dlouho předtím, než vydají první náznaky slov.
Autoři studie zjistili, že zatímco melodie pláče francouzských novorozenců má tendenci stoupat, jak to odpovídá melodii francouzštiny, u maličkých Němců je melodie klesavá, rovněž v souladu s řečí jejich matek.
Kathleen Wermkeová z univerzity ve Würzburgu, který se na výzkumu spolu s francouzskými a německými odborníky podílela, řekla, že novorozenci „jsou schopni vydávat různé melodie pláče“, přičemž dávají přednost té, kterou slyší ještě v děloze.
Průzkum podle autorů ukázal na „nanejvýš časný“ vliv mateřského jazyka a potvrdil, že pláč dětí je jejich první vlastní pokus komunikovat specificky s matkou.
„Novorozenci jsou pravděpodobně vysoce motivováni k tomu, aby napodobovali chování matky s cílem získat její pozornost a posílit pouto s ní. Melodie je asi to jediné, co jsou schopni z matčiny řeči napodobit, což by mohlo vysvětlovat, proč se v jejich nejranějším věku setkáváme s její imitací,“ uvádí se ve studii.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.