Počínající bronchopneumonie, vysvětlení nálezu z RTG

Otázka

Dobrý den, před měsícem jsem onemocněla, měla jsem záchvaty kašle. Obvodní lékař mi řekl, že mám silný zánět průdušek a nasadil Xorimax (dobrala). Po týdnu se mi čím dál tím víc dýchalo špatně, šla jsem tedy do nemocnice, kde mi řekli, že mám počínající bronchopneumonii a nasadili Klacid (dobrala).

Odpověď

Při kontrolním testu ve sputu mi našli Hemofila a candidu albicans a nasadili Nizoral a Deoximikoin (podle citlivosti, stále je užívám). Z kontrolního RTG plic mám závěr Pachypleuritis basalis l. sin. Našla jsem si, že je to zánět a zbytnění pohrudnice. Protože lékař se zabýval jen bacily, nikdo mi nevysvětlil, co znamená nález na RTG. Můžete mi prosím říct, co to je a co to pro mě znamená? Jestli se to vyléčí antibiotiky, která mám nebo jaká je léčba? A pokud je to už trvalý stav, jaká jsou rizika? Děkuji.

MUDr. Marta Šimůnková:
Zánět pleury s jejím ztluštěním (pachypleuritis) je zřejmě důsledek zápalu plic, většinou jde o reakci pleury na zánět plicní tkáně. Léčba je stejná jako při zápalu plic. Ztluštění pleury (jde o zmnožení vaziva) může přetrvávat značně dlouhou dobu i po vyléčení zánětu, aniž by vás to jakkoli ohrožovalo.