Obtíže uší. Ne všechny dokáží trvale přivést k hluchotě, ale sami to znáte i obyčejná rýma dokáže potrápit tak, že na chvilku nemůžete použít uši, protože jednoduše je máte zalehlé a prakticky nic neslyšíte. Dnes si tedy uvedeme ty méně závažnější nemoci, ovšem dost bolestivé. Kdo poznal, tuší, o čem se bude psát.
Zánět zvukovodu
Jedná se především o záněty kůže v uchu. Infekcí kůže zvukovodu, tedy asi 3 cm prostoru od vstupu do ucha po bubínek, vzniká zánět, který může být vyvolán bakteriální, virovou ale i plísňovou infekcí. Kůže sama o sobě je chráněna voskovým mazem, netvoří dobré prostředí pro rozvoj infekce. Rizikovými faktory jsou především vlhké a prašné prostředí a nesprávná ušní hygiena. Zánět zvukovodu vzniká především tak, že v uchu po delší dobu zůstane voda, nebo prach.
Zánět zvukovodu se projevuje bolestivostí a otokem, citlivostí na dotek a to nejen uvnitř zvukovodu, ale bývá bolestivý boltec i ušní lalok, zároveň se může objevit výtok z ucha a zalehnutí.
Velice bolestivý je cizí předmět v uchu. A může se jednat i o malý předmět o němž nemáte ani tušení, jako drobný hmyz nebo kousek vlasu, který vnikne do ucha u kadeřníka. Cizí předmět asi týden v uchu necítíte, ale po týdnu je schopno ucho na předmět reagovat zvýšenou citlivostí, svěděním s následnou bolestí i zánětem.
Je nezbytné ucho vyčistit, nikoli svépomocí a rozhodně ne vatovými tyčinkami, ale ponechat čistění na odborníkovi, a to lékaři ORL.
Ušní komplikaci může zavinit i mazová zátka, vzniká upěchováním ušního mazu u bubínku vinou neustálého čištění vatovými tyčinkami. Takovou zátku je nutné rozpustit a dostat z ucha ven. Současná lékárenská nabídka již nabízí mnoho produktů pro běžnou hygienu zvukovodu. Případ, kdy ušní maz ucpe zvukovod natolik, že potlačuje sluch, je ale také lepší řešit u odborníka. U pacientů pro odstranění překážky přichází značné uvolnění a to nejen sluchu, ale i bolesti. Případný počínající zánět kůže, stejně jako její otok, je nutné doléčit medikamenty.
U lidí s nadměrnou tvorbou mazu, která tvrdne je doporučena prevence ve formě výplachových kapek, spreje dostupných v lékárně. Není-li ušní sprej k dispozici, lze v nouzi použít rostlinný olej. Olej nakapaný do zvukovodu cerumen (zátku) uvolní. Pak je možné zbytek vypláchnout teplou vodou. Je ale nutné postupovat opatrně, a zároveň vyplachovat obě uši rovnoměrně, aby nedošlo k točení hlavy nebo závrati.
Samotnou závrať dokáže způsobit příliš teplá i studená voda. Dokonce i sama zátka v jednom uchu, ale tehdy pokud způsobuje komplikace střednímu uchu.
Variantou čištění jsou i ušní svíčky, které ale nejsou doporučovány užívat a aplikovat vlastními silami. Jejich podstata vychází z Čínské medicíny, v níž slouží k odblokování zalehlých uší.
Svědění zvukovodu
zpravidla iniciují plísňové infekce a ekzémy. Tyto mohou být vyvolány vniknutím kosmetických přípravků do zvukovodu. Ekzémy ale mohou být vrozené. Léčeny jsou zpravidla kortikoidy a v případě absence mazu jsou uši dodatečně promazávány z vnějšku. Ekzémy ale mnohdy bývají sekundárním příznakem snížené imunity a tak samotná léčba svědících uší patří do rukou lékaře.
Záněty středního ucha
V mnoha případech přecházejí zevní potíže zvukovodu do středouší, tedy za ušní bubínek. Zde totiž mají bakterie a viry velmi dobré podmínky pro množení, je tu teplo i vlhko.
Velice častým případem tohoto stavu bývá hnisavý zánět středního ucha. Vzniká částečně defektem Eustachovy trubice tedy trubice spojující nosohltanu se středním uchem. Tímto prostorem se pak se šíří bakterie do středouší, kde vyvolávají zánět.
Při zánětu dochází k hromadění hnisu za ušním bubínkem. U pacienta se vyskytují horečky, silné bolesti v uchu a mohou se vyskytnout i závratě, v některých případech i ucho zapáchá. Pokud by se stav neléčil, došlo by díky stále více se hromadícímu hnisu k prasknutí bubínku. Toto prasknutí, ale může být masivnější a postižený dočasně ztratí sluch. Lepší je pokud lékař sám jemným bodcem provede propíchnutí bubínku, a tak kontrolovaně uvolní cestu k vytékání hnisu. Po uvolnění cesty pro vytkání hnisu se pacientovi velmi uleví. Zároveň je možné nasadit léčbu antibiotiky.
Velice častou příčinou zánětu středního ucha bývá viróza nebo rýma. A protože Eustachova trubice spojuje nosohltan se středním uchem mohou, bakterie i viry přicházet právě touto cestou a usadit se v uchu a způsobovat výše uvedené problémy. Častěji se tato forma projevuje u dětí, zvlášť v případech kdy děti neumějí dostatečně dobře smrkat.
Víte o tom, že
Eustachova trubice je u dětí otevřená, a tak průchod bakterií z nosohltanu není ničím bráněn, na rozdíl od dospělých, kde je již uzavřená. Ale může se otevřít v případě, když dojde k prudkému smrkání, anebo v případě prudkého fouknutí vzduchu při uspaném nose (v případě vyrovnávání tlaku uších při jejich zalehnutí).
Znamená to, že i u dospělého se mohou bakterie z nosohltanu přenést do středního ucha a zde způsobit infekci.
Pásový opar v uchu?
Ano, je to možné. Jedná se o sekundární projev planých neštovic.Tyto se nemusí projevit, ale v těle uložený vir podél vláken míšních uzlin, např. sníženou imunitou, přestává být inhibován a způsobí pásový opar, který se projeví v uchu. Nejprve jako klasické puchýřky oparu na ušním lalůčku a mohou postupovat do zvukovodu, na horní i dolní dásni v ústech, jazyku, měkkém patře i bubínku. Na tváři i krku se projeví červená ohraničená oblast, na níž se posléze vysypou typické oparové puchýřky s hnisem.
Nástup nemoci nemusí být nijak invazivní. Nejprve se objeví vyrážka, která může být označena za kopřivku, nicméně právě pro pásový opar je typická, že se objeví u ucha. Pacient se cítí zesláblý a při neléčeném stavu se do 14 dnů objeví i zvracení a malátnost. Nemoc je závažná, protože se jedná o nervové onemocnění a postupuje přes nervy, může napadnout oční nervy a zapříčinit slepotu, stejně jako při vstupu do středního ucha napadnout ušní nerv a zapříčinit hluchotu.
Pásový opar může být spouštěčem vážného zánětu mozkových blan a stejně jako při těhotenství představuje smrtelné ohrožení.
Léčba oparu ucha souvisí se zaléčením kožních příznaků antivirotiky, vnitřních pomocí příznaků analgetik a ochraně nervové soustavy pomoci tricyklických antidepresiv. V dnešní době je proti nemoci plošné očkování ve vakcíně neštovic.
Nevěřil jsem tomu, ale nedávno jsem prodělal zánět ucha. Bylo to bolestivé a dost nepříjemné. Ségra mi donesla nějaký Bactoral. Dávalo prý malé, když ten zánět měla a pomohl jí. Zkusil jsem ho a taky zabral.
Zánět ucha jsem měla jako malá a pak asi po dvaceti letech znovu. Bylo to šílený. Zvládla jsem to jen díky Bactoralu.
Chci poděkovat za zajímavý článek a tip na vyléčení zánětu ucha. Syn ho měl asi před měsícem. U lékaře jsme ani nebyli. Jen jsem se v lékárně ptala na Bactoral, koupila ho, dávala malýmu a zánět jsme vyléčili. Super.
Zánět ucha jsem řešila u sebe. Ta bolest mě dohnala k doktorce. Protože jsem měla nedávno antibiotika, radila mi doktorka nějaký Bactoral. Pokud by nezabral, teprve bych dostala antibiotika. Ale díky Bactoralu jsem se antibiotikům vyhnula.
Dcera měla minulý rok 3x zánět středního ucha. Od srpna co 2 měsíce cucáme Bactoral a nebyli jsme na ORL ani jednou.
Zastavit opakovaný zánět ucha se nám u syna podařilo díky užívání Bactoralu. Jsme moc rádi, že má synek pokoj.
Vyzkoušeli jsme Bactoral při zánětu ucha a musíme poděkovat. Je to bomba. Leňula má konečně klid.
My jsme také Bactoral vyzkoušeli a moc moc chválíme a děkujeme. Je to skvělý, když vidíte malou, jak si zase v klidu hraje a rošťačí.
Známe Bactoral a děkujeme za něj. Syn se díky němu zbavil zánětu ucha. Než ho začal užívat, měl zánět 3 až 4x do roka. Teď už je Sebík spokojené dítě.
Už se vůbec nedivím, že moje malá neteř byla při zánětu ucha tak protivná a uplakaná. Asi před měsícem jsem měl zánět ucha já. Jsem puberťák a vůbec to není příjemný. Švagrová mi donesla nějaký Bactoral. Dávala ho i malé a jí pomohl proti opakovanému zánětu. Zkusil jsem ho a jsem fit.
Se zánětem ucha máme svoje zkušenosti. A ne zrovna příjemné. Od doby, co bere Jiřík preventivně Bactoral, máme klid. Díky paní doktorce.
Bylo by super, kdyby si zaměstnanci firmy Bactoral dělali PR jiným způsobem, než přidáváním falešných komentářů. Díky, Jana
Koupila jsem dceři Bactoral a upadly ji nejen uši ale i nos. Alespon už nemusíme chodit na ORL.
Zdenka Holečková
Ahoj všichni a děkuji za všechny zajímavé informace výše.
Svědění uší?
Tady je můj příběh:
Konečně vyléčeno!
Mnoho let (20 +!) Jsem měl stejné problémy. Chronické
– Uši (a někdy i hrdlo): svědění, bolest, záněty, ekzémy, otitis, suchý zvukovod …
-Všichni lékaři: neúspěch!
-Všechny prostředky nápravy: neúspěch (nebo pouze několikadenní vydání).
– Také jste vyzkoušeli většinu prostředků navržených v tématu: neúspěch!
Nakonec jsem našel fytoterapii: oplantamednaturo (z online lékárny):
– Vyléčeno za pár dní.
– Již před 6 měsíci … doufejme, že to bude pokračovat.
Funguje dobře pro mě. Doporučuji. Doufejme, že to pomůže.
Nikdo nic neví. Můžete upřesnit lékárnu i název, děkuji Blanka