sex, pohodový pár

Mýty nejen u hormonální antikoncepce

U preparátů antikoncepce existuje pojem Pearlův index. jedná se o číslo (zpravidla rozpětí čísel), která určují počet otěhotnění u jedné stovky žen užívajících  stejnou antikoncepci po dobu jednoho roku. Čím je číselné rozpětí menší, tím je antikoncepce spolehlivější.

Pro pochopení se vychází u výpočtu z ročního období, tedy 12 měsíců.

\mbox{Pearl-Index} = \frac{\mbox{Celkový počet neplánovaných těhotenství}}{\mbox{Celkový počet měsíců užívání}} \cdot\mathbf{12}\cdot\mathbf{100}
Nebo (pokud je jednotkou menstruační cyklus a nikoli měsíc, násobí se mezivýsledek 13, protože při průměrné délce 28 dnů v cyklu vychází 13 cyklů za rok.  Pro získání  snadno pochopitelného čísla je výsledek násoben stovkou a získáme procenta.
\mbox{Pearl-Index} = \frac{\mbox{Celkový počet neplánovaných těhotenství}}{\mbox{Celkový počet menstruačních cyklů užívání}} \cdot\mathbf{13}\cdot\mathbf{100}
Minimální hodnota indexu je 0 (neplánovaně neotěhotní žádná žena), maximální pak 1200 (nebo 1300), a to v případě, kdy otěhotní všechny ženy ve výzkumu hned během prvního měsíce (nebo menstruačního cyklu).

V roce 2011 byl publikován výsledek Pearl Indexu Princeton Universitou v USA a vytvořena  databáze spolehlivosti jednotlivých antikoncepčních metod v následujícím výsledku.

metoda ochrany                                                                                    % spolehlivosti

nechráněný pohlavní styk  85
přerušovaná soulož 23
kalendářní metoda neplodných dní 24
měření bazální teploty 24
měření hustoty hlenu v děložním hrdle 24
spermicidy 3 – 21
periodická abstinence 20
diafragma 6 – 18
pesar 2 – 15
kondom 2 – 12
nitroděložní tělísko 0,8 – 3
kombinovaná hormonální antikoncepce 0,1 – 3
gestagenní perorální antikoncepce 0,5 – 3
gestagenní injekční antikoncepce 0,3
gestagenní implantáty 0,04
sterilizace ženy 0,4
sterilizace muže 0,15

Ze seznamu je patrné, že kombinovaná hormonální antikoncepce je velmi bezpečná, ALE….

Co znamená rozpětí  čísel?

Nižší číslo značí dokonalé užívání  a vyšší pak reálné využívání. To znamená kupříkladu, ne striktně  časově dodržované polykání hormonálních tablet, nebo nedodržení v návodu uvedeného dávkování spermicidu atd.

U mnohé antikoncepční metody hraje významnou roli právě způsob užití. A musíme uznat, že i do naší poradny, dochází mnoho dotazů týkajících se posouzení  možnosti selhání  antikoncepce.  Pojďme se na některé případy podívat.

 

Mýty kolem neužité antikoncepce

 

Přes používání kondomu, došlo k otěhotněníkondom

  • A to kondom nebyl poškozen ani nijak uvolněn během styku. Přesto se našlo rozuzlení v celém případu. Partner si jej nasazoval až těsně před vyvrcholením. Znamená to, že se vlastně jednalo o přerušovaný styk a ten, jak je ze seznamu vidět nese o něco vyšší riziko, než styk s kondomem.

 

Sterilizace ženy

  • Vždyť jsem po třetím porodu souhlasila s podvázáním vejcovodů, jak to že jsem znovu těhotná. Zde hrála roli nedostatečná informovanost. Žena se domnívala, že  podvázáním se stává neplodnou, nicméně po vyžádání si dokumentace jí bylo uvedeno, že nedošlo k chirurgickému přerušení vejcovodů, neboť tento krok lékařům neschválila.

 

Hormonální antikoncepce a rady kamarádek

  • hormonalni-antikoncepceV různých diskuzích na internetu je tato otázka jednou z nejčastějších… nevzala jsem si tabletku, můžu být těhotná? Tak v situaci, kdy není dodržen termín počátku užívání a hned druhý den se zapomene vzít si pilulku, je šance vyšší. Nejvyšší asi  tehdy počne li  se užívat hormonální antikoncepce 11. den cyklu namísto dnu s počátkem menstruace a hned druhý den se zapomene užít tableta.

 

  •  Další stížnost typu: pět let beru hormonální antikoncepci a pak odjedu na dovolenou do zahraničí a prášky nechám doma, 14 dnů je neberu, ale hned jak se vrátím začnu je zase jíst, tak snad jsem byla chráněná i během těch 14 dnů.  Záleží o jakou antikoncepci jde v jakém čase cyklu došlo k přerušení užívání, ale i na pravidelnosti styku. Avšak s takovýmhle jednáním, se velmi zvyšuje pravděpodobnost početí.

 

  • Bohužel i u nás se dá narazit na dotazy typu beru hormonální antikoncepci a ta mě chrání před pohlavními chorobami. NE a ještě jednou důrazné NE. Hormonální antikoncepce nechrání před přenosnými  nemocemi pohlavním stykem. Zabraňuje pouze početí. Před pohlavními chorobami včetně AIDS nás chrání kondom. Ač je to smutné tento dotaz bychom spíš očekávali u mladé náctileté dívky, ovšem skutečnost je jiná a není výjimkou, že se na podobné dotazují ženy středního věku.

 

  • Kojím, takže neotěhotním. I v tomto případě panuje nevzdělanost.  Odpověď je ANO i NE. Kojení má tlumivý vliv na centra v mezimozku, která řídí funkci vaječníků – v  to můžeme dokumentovat vzestupem hladiny hormonu prolaktinu a poklesem hladiny luteinizačního hormonu. Důležitá není celková doba kojení, ale frekvence přisátí kojence. Důsledkem je tzv. laktační amenorea ( tedy vymizení menstruace během kojení) a dočasná neplodnost, což je provázeno sníženou hladinou ženských pohlavních hormonů. Takže po 6 měsících od porodu při kojení 4x za 24 hodin, protože miminko je již dokrmováno, nelze očekávat, že nás kojení plně uchrání. 
  • Pohlavní styk během menstruace je bezpečný. Není, a to zvlášť, když se nebere antikoncepce. Co když jsme si špatně vyložili krvácení, které není menzesem, ale důsledkem chřipky a našeho užívání acylpyrinu co ředí krev a zvyšuje krvácivost? Nebo jsme si mechanicky ublížili, případně dokáží lehce krvácet i stavy po vykonání stěru z děložního hrdla v gynekologické ordinaci. Takže zde bychom si tak jistí být neměli.

 

  • Spermie po nechráněném styku nezabije ani horká voda, ani je nevysaje tampón, nepomůže výplach, dokonce ani když se následně opijete červeným vínem nezamezíte jejich pohybu. Děsivým nápadem jsou pak návody týkající se výplachu vaginy Coca Colou a už vůbec NE domácími čistícími prostředky. To je případ, při kterém hrozí záněty a trvalá poškození.

 

  • A vypraný kondom také neochrání.

 

Asi takto dámy, ale i pánové, není od věci se čas od času mrknout do chytrých knih, časopisů nebo internetových spolehlivých zdrojů a něčemu se přiučit.  Zvláště tuto skutečnost doporučuji mladým před začátkem pohlavního života.  A tak se přidáváme k Celosvětovému dni osvěty o antikoncepci s podtitulem „Je to tvůj život, je to vaše budoucnost!“, který letos připadá na sobotu 26.9.

 

 

 

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.