V zimním období nehrozí dětem jen chřipka či nachlazení, ale i obyčejná rýma se může rozvinout v delší onemocnění s řadou komplikací. Zánět vedlejších nosních dutin propukne zhruba u každého čtvrtého až pátého dítěte, řekl dětský lékař Milan Kudyn. Zánět u malých dětí je způsoben tím, že ještě neumějí smrkat, a tak hlen zůstává v dutinách, vysvětlil lékař.
Oblast hlavy je podle něj v zimě citlivější, i když dítě nosí čepici. Důležité je dítě už při začátku virózy nechat doma v teple. Brzy by měli rodiče s potomkem nacvičovat smrkání, učit jej „foukat do kapesníku“, doporučuje Kudyn, podle kterého mohou pomoci i v poslední době oblíbené sprejové přípravky jako například mořská voda ve spreji nebo Vincentka.
Lékařka Maja Stříteská rodičům doporučuje nepřetápět, zvlhčovat doma vzduch a při rýmě na noc polohovat postýlku. Rodiče menších dětí by podle ní neměli zanedbávat okamžité odsávání hlenu z nosu.
Častou nemocí dětí od tří měsíců do osmi let je akutní zánět středního ucha. Zánět středouší u dětí je často spojen se zvětšenou nosní mandlí či zánětem vedlejších nosních dutin. Souvisí to se stavbou Eustachovy trubice, která spojuje nosohltan a středouší, vysvětlil Kudyn.
„U zcela malých dětí, které ještě neumějí své bolesti popsat, patří k varovným signálům to, že je dítě neklidné, plačtivé, tahá si za ouško, lehá si na něj, v noci nespí a pláče. Většinou se bolest stupňuje během dne spolu s teplotou a večer dosahuje maxima,“ popsala typický průběh nemoci lékařka.
Cílem léčby je obnovit středoušní ventilaci, musí se tedy vyléčit zahlenění horních cest dýchacích. Léčba závisí na pokročilosti zánětu. Na počátku zánětu postačí nosní či ušní kapky, avšak pokud je už bubínek zanícený a vyklenutý, musí se často propíchnout. Při neléčeném středoušním zánětu se může infekce přenést i do vnitřního ucha, dítě pak může i zvracet, mít závratě a podobně.
Vložit komentář