rýma

Nosní polypy -Téma měsíce nemoci orgánů hlavy

Nosní polypy – vlastně se jedná o častý zdravotní problém, který postupně znemožňuje dýchání a průchodnost jedné nosní dírky.  Největší, spíše estetický problém, asi nadělají, pakliže přerostou i vně nosní dírky. Známe od od pradávna a přesto dosud nevíme, proč vznikají a co je způsobuje. Řeč bude o nosních polypech, které oborově spadají do tématiky měsíce-  nemoci orgánů hlavy.

Co jsou nosní polypy?

Nosní polypy jsou měkké výrůstky, nebolestivé a nenádorové slizniční zduřeniny.  Nosní polypy vznikají jednak vychlípnutím sliznice vedlejších nosních dutin do nosní dutiny a to zřejmě na základě vleklých zánětů  nosních dutin s opakovanými infekcemi. Velký vliv na jejich vznik má i porucha imunity, případně alergie,  které pravidelně v určitém období ucpávají nos. Ale přesnou příčinu tvorby polypů zatím neznáme.

Nosní polypy
By Klaus D. Peter, Wiehl, Německo (vlastní dílo) [CC BY 2.0 DE], via Wikimedia Commons
Jsou to jakési válcovité útvary světlé barvy s možnou kapilární sití, přecházející do tvaru kapky. Postupně rostou a zvětšují se, ale nejedná se o nádorový růst.

Nezasvěcený člověk by toto onemocnění mohl označit za takřka kosmetickou vadu, ale není tomu tak. Výrůstek ucpává nosní dírku, kterou následně nelze dýchat ani smrkat. Nutí pacienta dýchat ústy.

Nosní polypy – komplikace

U této nemoci jsou velmi nepříjemné ještě další faktory, tedy nejen to, že nevíme proč polypy vznikají, ale také jak účinně jim můžeme předcházet. Zároveň platí, že nemoc nepřidává pacientům ani na psychické pohodě. je totiž běžné, že se polypy i po odstranění neustále vracejí. Pacient pak lehce propadá do beznaděje a mnohdy se dokáže obrátit  na léčitele a alternativní léčbu.  Ostatně i možnost přesahu polypu vně nosní dírku, ale i dovnitř do krku, zvláště u žen, vyvolává pocity frustrace. A v neposlední řadě i noční spánek, při kterém se přirozeně snažíme dýchat nosem, budí pacienty s nosními polypy s pocitem a ve strachu, že se dusí.

Nemocní  si mnohdy stěžují na tlak nad dutinami nebo se objevují se i bolesti hlavy. Velké nosní polypy mohou svým tlakem vyvolat až útlak a posun nosních kůstek, případně jejich rozestoupení s viditelným rozšířením nosního hřbetu.

operace nosu
By Paravis – Michael S. Schwartz, M.D. (Terms of Use), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7058290

 

Odstranění polypů

Léčba nosních polypů může být medikamenty nebo chirurgická. Stále větší důraz se klade na včasné zahájení lokální a celkové léčby kortikoidy.  Lokální kortikosteroidy ve spojitosti s výplachy solnými roztoky  mají dobré výsledky při omezení malých nosních polypů, ale nestačí již na rozsáhlé změny.  V takovém případě již nastupuje operativní zákrok. Odstranění nosních polypů se provádí v lokální nebo v celkové anestézii. V lokální anestézii se operují nemocní s převážně stopkatými polypy dutiny nosní, které se nešíří do vedlejších nosních dutin. Chirurgická operace v celkové anestézii je užívána tehdy pokud dojde k rozsáhlejším změnám na sliznici nebo kostech, protože cílem operace je také  ošetření funkčních i anatomických změn nosu a vedlejších nosních dutin.

 

 

 

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.