Rýma a kašel u dětí

Provázejí choroby z nachlazení, tedy nejčastější onemocnění našich malých. Jsou spíše nepříjemné než nebezpečné, pokud se nezanedbají. Hlavní zásadou léčby je – nemocné dítě patří do postele a nikoli do jeslí, školky a školy.

Rýmu (ucpaný nos) uvolní čerstvý, spíše chladnější vzduch a běžně dostupné kapičky. Na kašel existuje bezpočet „babských“ receptů – od  speciálních „plicních“ čajů, jitrocelového, podbělového a pampeliškového sirupu až po kuřecí vývar s majoránkou a česnekem. Výborná je též cibulová šťáva (ale dětem moc nechutná): pokrájenou cibuli prosypeme cukrem a necháme přes noc odstát. Cibule pustí šťávu, kterou podáváme po lžičkách. Speciální odrůdou kašle je štěkavý kašel při zánětu hrtanu. Ten může být nebezpečný a proto by jej měl léčit dětský lékař (případně v nemocnici).

6 komentářů “Rýma a kašel u dětí”

 1. Doporučuju bylinný sirup Stopkašel pro děti od 1 roku, je od Dr. Weisse, obsahuje 5 léčivých bylin, je vhodný jak na suchý tak vlhký kašel, a opravdu funguje na oba – máme odzkoušeno , navíc podporuje i imunitu.

 2. Honzulin 9.10.2014 13:51

  Na rýmu můžu doporučit sprej Quixx s obsahem mořské vody, pro malé děti ve variantě Soft, je to opravdu účinné a šetrné k organismu.

 3. S tím Quixxem souhlasím, ale pozor na ty malé děti – má se dávat až od půl roku, i ta verze Soft. My doma kupujeme ten klasický, protože děti už jsou větší. Účinkuje fakt dobře, hezky jim uvolní nos a v noci se jim při rýmě mnohem líp dýchá.

 4. U nás si děti sprej s mořskou vodou Quixx taky moc oblíbily, ale musím ho schovávat, když rýmu nemají, protože si z něj s oblibou dělají „fontánky“ a jednou si i hrály na velrybu, jak stříká ze zad vodu. 🙂 Takže ho mají u sebe jen když smrkají, to si pak poctivě stříkají, protože jim sprej pročistí nosíky a líp se jim smrká a dýchá.

 5. Na kašel u nás vždy pomohl jitrocelový sirup od babičky 🙂
  Proti rýmě zas výborně funguje mořská voda…Stačí každý den stříknout do nosu a viry si budou držet odstup, protože čistý a zvlhčený nos je odolnější. Svému 3. měsíčnímu synkovi kapu kapičky s mořskou vodou Quixx baby, které se mohou již od narození. Rýma nás zatím nedostihla!

  • Kapičky Quixx baby mám pro děti nejraději…snadné dávkování pomocí kapátka,je pro mě velká výhoda…spreje jsou nepříjemné i mě….

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.