S chladným a vlhkým počasím lze čekat více infekcí

Když se venku ochlazuje, začíná být vlhko a větrno, je to doba, kdy se šíří kapénkové infekce. Dětská lékařka Hana Cabrnochová řekla, že už minulý týden zaznamenali více onemocnění dýchacích cest v podobě rýmy, nachlazení, ale i angíny, domnívá se však, že počet nemocných dětí teprve bude narůstat.

„Nárůst (onemocnění dýchacích cest) pozorujeme, ale nedá se říct, že by to byl určitý typ onemocnění, kterým by všechny děti stonaly stejně, jako tomu bývá v období chřipek,“ řekla Cabrnochová. K respiračním onemocněním se přidávají alergie, které se obvykle v podzimních měsících zhoršují, uvedla.
Podle lékaře Jana Jelínka je zatím předčasné hodnotit chladné počasí z hlediska výskytu viróz. Typické podzimní virózy a nachlazení jsou zatím spíše sporadické, rozhodně nemají charakter chřipkové epidemie.
„Člověk, který včas ulehne, včas přeruší fyzickou zátěž, zvýší příjem tekutin, případně si vezme léky na snížení teploty a vitamíny, většinou onemocnění zvládá sám,“ řekl Jelínek. Pokud se nachlazení komplikuje bakteriální infekcí, lékař předepíše antibiotika.
Kromě vyhýbání se prostorám, v nichž se shromažďuje větší množství lidí, je důležité pít hodně tekutin a preventivně jíst ovoce a zeleninu. Při nachlazení může člověk užít vitamín C ve formě tablet, nejvýše však 500 miligramů denně. „Denní lidská potřeba vitamínu C je menší, takže 500miligramové tablety mají smysl opravdu jenom v průběhu infektu,“ vysvětlil.
Dětský organismus by měl být udržován v optimální pohodě. Dítě by mělo být vyspané, najezené, mít dostatek vitamínů v přirozené podobě. Důležitý je i pitný režim – pokud jsou sliznice vysušené, je to rizikovější, vypočetla Cabrnochová. Co se týče oblékání, je třeba myslet na to, že malé děti se pohybují při zemi, kde může být průvan. Vhodné je dítěti oblékat více vrstev, aby si dokázalo samo udržovat vhodnou teplotu a nepotilo se. Při příznivějším počasí je vhodný pro děti pohyb na čerstvém vzduchu. Posiluje se tím přirozeně imunitní systém, snižuje se riziko nákazy, uzavřela.
Po teplotních rekordech, které v minulém týdnu zaznamenaly meteorologické stanice na několika místech země, se v Česku očekává zatažené a oblačné počasí. Hned v úterý Český hydrometeorologický ústav hlásí velkou oblačnost a četné přeháňky, od vyšších nadmořských výšek sněhové. Foukat bude čerstvý severozápadní až severní vítr s nárazy místy až 20 metrů za sekundu.
Průměrné nejvyšší denní teploty až do konce týdne nepřekročí deset stupňů Celsia. Přijít mohou tento týden i první noční mrazíky. Celý říjen se ponese ve znamení velké oblačnosti a převážně dešťových přeháněk. Typické podzimní počasí bude provázet i začátek listopadu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.