Opakované angíny

Otázka

Před 2 lety jsem měla každý měsíc angínu, v krku streptokok, reakce na jedny penicilinové atb byla alergická, lupénk. char. Poté jsem otěhotněla, rok po porodu se mi angíny začaly vracet. Nyní jsem měsíc nemocná, bolí mě v krku, celé tělo, hlava. Jsem hrozně unavená, ale bez teplot, dostala jsem jedny atb, které mohu při kojení i při své alergii, ale nezabraly, bolest se vrátila ještě v průběhu léčby. V krvi vysoké hodnoty ASLO 573++.

Odpověď

V krku, v kterém dělala stěry sestra u obv. lék. a dle mé zkušenosti pouze na kořenu jazyka a ne v krku, negativní. Prosím poraďte, jsem zoufalá, nešťastná, unavená, nechce se mi pomalu už ani žít. Špatně se mi dýchá, opravdu mi není dobře. Co mám dělat? Pojedu kamkoliv za jakýmkoliv odborníkem, půjdu i na trhání mandle, jen když budu mít konečně zase klid a energii. V r 1994 mi byla zjištěna toxoplasmosa.

MUDr. Marta Šimůnková:
Vyšetření a váš zdravotní stav nejspíše svědčí pro přetrvávající chronickou streptokokovou infekci (nemusí být přítomna na kořeni jazyka, ale kdekoli jinde v těle). Existuje mnoho druhů antibiotik, která umějí streptokoky zlikvidovat, mnohá z nich jsou drahá a někteří doktoři je váhají předepsat. Vysoké ASLO jako průkaz infekce zcela postačuje. Trvejte na opakování atb léčby.