Infekční choroby

Jsou způsobeny choroboplodnými mikroorganismy (viry, bakterie, plísně, prvoci, parazité), které proniknou do organismu, pomnoží se a začnou škodit. S některými si tělo poradí samo, jindy potřebuje pomoci.

Nastalo jaro a s ním i sezóna klíšťat. Infikovaná klíšťata si nevybírají – přisají se prakticky na kohokoliv. Následkem pak může být celá řada nemocí od klíšťové encefalitidy, přes lymskou boreliózu, až po nejrůznější méně známá horečnatá onemocnění.1 Té nejzávažnější z nich, klíšťové encefalitidě, ..
Haemophilus influenzae – bakterie, jejíž název nemá s virem chřipky (lat. Influenza) nic společného, ačkoliv byla původně pokládána za jejího původce. Přestože dospělému člověku zpravidla nezpůsobuje žádné komplikace, jiné je to v případě dětí. Zejména u těch nejmenších může vyvolat závažné zdravotn ..
Od začátku koronavirové epidemie bylo onemocnění covid-19 v České republice prokázáno u téměř 1,7 milionu lidí. Ti, kteří se vyléčili, se však mohou potýkat s takzvaným post-covidovým syndromem, tedy zdravotními obtížemi, jež přetrvávají i v době, kdy se tělo zbavilo samotné nákazy. Patří mezi ně mi ..