Infekční choroby

Jsou způsobeny choroboplodnými mikroorganismy (viry, bakterie, plísně, prvoci, parazité), které proniknou do organismu, pomnoží se a začnou škodit. S některými si tělo poradí samo, jindy potřebuje pomoci.

Tetanus je nebezpečné onemocnění, které se dnes ve vyspělých zemích téměř nevyskytuje. Důvodem je zejména vysoká proočkovanost populace. První vakcínu proti tetanu dostávají děti již ve věku dvou měsíců a poté postupně další v doporučených intervalech až do dospělého věku. Protilátky nás ale ne ..
Nastalo jaro a s ním i sezóna klíšťat. Infikovaná klíšťata si nevybírají – přisají se prakticky na kohokoliv. Následkem pak může být celá řada nemocí od klíšťové encefalitidy, přes lymskou boreliózu, až po nejrůznější méně známá horečnatá onemocnění.1 Té nejzávažnější z nich, klíšťové encefalitidě, ..
Haemophilus influenzae – bakterie, jejíž název nemá s virem chřipky (lat. Influenza) nic společného, ačkoliv byla původně pokládána za jejího původce. Přestože dospělému člověku zpravidla nezpůsobuje žádné komplikace, jiné je to v případě dětí. Zejména u těch nejmenších může vyvolat závažné zdravotn ..