V práci strávíme většinu svého života, proto je důležité si pracovní prostředí co nejvíce zpříjemnit. Nikdo se přece nechce domů vracet utahaný a rozlámaný, bez energie na rodinu a koníčky. Výčet zdravotních problémů, které dlouhé sezení nebo stání na pracovišti může způsobovat, je dlouhý. Zabrat dostávají svaly, klouby i krevní oběh. Naštěstí existují pomocníci, kteří dokážou těmto negativním efektům celkem účinně předcházet.
Židle jako hlavní nepřítel člověka
S trochu nadsázky lze říct, že nejhorším vynálezem lidstva byla židle. Dříve většina populace žila na nohou. Dnes sedí člověk v průměru přes 9 hodin denně, což je více než čas strávený spánkem. Lidské tělo přitom nebylo k sezení stvořené. „Každá statická pozice, ve které trávíme delší dobu, může mít negativní dopad na naše zdraví. Pracují stejné svalové skupiny, které se po určité době unaví a následně přetíží. Jakmile toto nastane, začneme pozici kompenzovat, a tím se prohlubují svalové dysbalance,“ vysvětluje Daniel Bendík, fyzioterapeut z rehabilitačního centra Sweet RehaGym. Při práci tak často cítíme ztuhlou šíji a ramena, naopak hýždě a šikmé břišní svaly přestávají pracovat. Strnulé svírání myši zase může vést k syndromu karpálního tunelu, který se projevuje brněním, tuhnutím a bolestmi v oblasti zápěstí.
Dopřejte si časté pauzy a speciální podložky
Zásadní je co nejvíce zařazovat krátké pauzy na procházení a rychlé protažení. Mnoho činností lze vykonávat ve stoje, ať už telefonování, pročítání dokumentů či přemýšlení. Velmi důležitý je správný sed – velkou roli hraje nastavení židle, vzdálenost od stolu i monitoru a umístění myši a klávesnice. Vhodnou pomůcku představuje například balanční podložka na sezení pro správnou aktivaci a posílení svalů se sklony k ochabování.
Syndrom karpálního tunelu patří dlouhodobě mezi nejčastěji diagnostikované nemoci z povolání v České republice. Jen v loňském roce tvořil 56 % případů následků fyzickými faktory v pracovním prostředí. Prevenci pomůže například vhodná ergonomická myš, stejně jako masážní míčky a válečky na pravidelnou masáž předloktí. Tým českých studentů z Univerzity Karlovy například vyvíjí chytrou podložku pod myš Wrest, která analyzuje pohyb myši a pomocí speciálního algoritmu rozpozná ten správný čas, kdyby si uživatel měl dát krátkou pauzu či změnit polohu ruky.
Protiúnavové rohože uleví nohám i bederní páteři při dlouhém stání
U celodenního sezení se mohou zdravotní následky projevovat plíživě. Naopak po dlouhém stání se nohy ozývají hned. Právě tato část těla, zejména chodila, nejvíce trpí. Negativní dopad má celodenní stání také na bederní páteř. Ulevit dokážou zdravotní boty speciálně určené pro dlouhé stání s ortopedicky vytvarovanou stélkou. „Vhodná může být analýza stoje fyzioterapeutem nebo podologem, kteří například zjistí, že nerovnoměrně zatěžujeme plosku nohy a podle výsledku vyšetření navrhnou vhodnou fyzickou aktivitu, či speciální vložky do bot,“ dodává Bendík. Největší pozor na pracovní podmínky by měli dávat zaměstnanci ve výrobách motorových vozidel, montážní dělníci, operátoři výroby nebo například i zámečníci – svářeči. Podle SZÚ právě tyto profese nejčastěji trpí problémy s přetížením končetin.
Velký vliv na celkový komfort má také povrch, na kterém stojíme: jestli jde o měkčí povrch, nebo naopak beton. Mnoho podniků zvyšuje komfort svých pracovníků pomocí protiúnavových rohoží. Typicky to bývají například průmyslové podniky s montážními, výrobními i balícími linkami, logistické haly a dále zařízení s prodejními a obslužnými pulty, jako jsou například lékárny či květinářství. „Před koupí rohože je důležité brát v potaz, v jakých podmínkách ji budu využívat. Například vícesměnné provozy zatěžují rohože mnohem víc než ty jednosměnné. Důležitý je taky charakter pracovního prostředí, zda je tam vlhko nebo jestli se pracuje s chemikáliemi či oleji. Podle toho se dá vybrat správná rohož. Některé typy můžeme navíc upravit na míru zákazníkům,“ vysvětluje Petr Všetula, ředitel výroby ve společnosti Gumex, která v rámci programu Zlepšování pracovního prostředí dodává mimo jiné i protiúnavové rohože. Ty se osvědčily například v provozech nábytkářské firmy Hranipex, dodavatele automobilových kompetentů Brose ČR či ŽPSV, která se zabývá výrobou betonových produktů.
Konstrukce správné protiúnavové rohože vyvolává jemné mikropohyby svalů dolních končetin u člověka, který na ní stojí. Tím se aktivuje krevní oběh v celém těle. Tento mimoděčný pohyb navíc nutí tělo, aby si udržovalo stabilitu a nedocházelo k nerovnoměrnému rozložení celkové váhy těla. Díky izolační funkci navíc protiúnavová rohož zajišťuje tepelné pohodlí. „Studie naznačují, že rohože mohou oddálit nástup únavy zejména v bederní oblasti. Díky tomuto faktu může pracující vykonávat činnost delší dobu bez negativních účinků na pohybový aparát,“ uvádí Bendík.
Udržovat se fit, co nejvíce to jde
Nejdůležitější je ovšem zdravý životní styl a aktivní život mimo práci. Tělo, které je fit, lépe odolává negativním následkům dlouhodobého sezení i stání. „Dlouhé neměnné polohy obecně zvládají lépe lidé v dobré kondici,“ upřesňuje Bendík. Důležité je se nedostat do začarovaného kruhu, kdy je člověk po práci zničený a na další aktivity už nemá energii. Správně naučené návyky během práce a kompenzační pomůcky tomu pomůžou předejít.
Vložit komentář