Nemoc postihuje sedací nerv. Charakteristické je vystřelování bolesti ze zad po vnější straně stehna a nohy až k chodidlu. Bolesti vznikají v kříži, v místě, kde se bederní páteř mění v křížovou.
Tato část páteře je k bolestivým problémům nejnáchylnější. Ischias může vzniknout (podobně jako jeho příbuzný ústřel neboli lumbago) třeba při prudkém otočení těla, zhoršuje se při předklonu, kašli a kýchání. Krutá bolest je v některých případech zaviněna anatomickými změnami, zvláště pak zánětem nervu. Vzrůstá hlavně v noci.
Výhřez meziobratlové ploténky
Ten je častou příčinou onemocnění. Ploténka tlačí na nerv a bolest je tu. Další možnou příčinou je rozložení meziobratlového skloubení. Ostrá bolest přichází především při prudkém otočení těla, anebo při zvedání těžkých věcí. V tomto okamžiku dochází ke ztuhnutí páteře vyvolané námahou páteře.
Prvním krokem léčby je klid na lůžku
Na tvrdší matraci se doporučuje leh na boku se skrčenýma nohama v tzv. úlevové poloze. Nemocný by se měl vyvarovat horké vany, masáží i domácího napravování.
Bolest je třeba tlumit léky (nejčastěji s obsahem paracetamolu, ibuprofenu nebo diclofenaku). Kromě tablet jsou tyto látky obsaženy i v mastech určených na léčbu bolesti pohybového ústrojí. Léky se ale nedají užívat dlouhodobě, a tak – i když nápor bolesti odezní – je třeba pátrat po příčině. Při dlouhém sezení u počítače a podobných „sedacích“ aktivitách je výhodné umět pár protahovacích cviků doporučených odborníkem – fyzioterapeutem nebo trenérem.
Pokud bolest samoléčbou neustoupí, lékaři se nevyhneme
Stane-li se bolest dlouhodobou, není radno s návštěvou lékaře otálet. Pomocí rentgenu se obvykle ukáže místo, kde dochází ke zúžení prostoru mezi dvěma obratli. Vyhřezlá část ploténky se většinou svraští, takže bolest časem pomíjí. Pokud se tak nestane, může ji chirurg odstranit operací, někdy za pomoci tzv. fibroskopu, aby se vyhnul většímu zákroku.
Vložit komentář