„Starý známý“ ischias

Nemoc postihuje sedací nerv. Charakteristické je vystřelování bolesti ze zad po vnější straně stehna a nohy až k chodidlu. Bolesti vznikají v kříži, v místě, kde se bederní páteř mění v křížovou.

Tato část páteře je k bolestivým problémům nejnáchylnější. Ischias může vzniknout (podobně jako jeho příbuzný ústřel neboli lumbago) třeba při prudkém otočení těla, zhoršuje se při předklonu, kašli a kýchání. Krutá bolest je v některých případech zaviněna anatomickými změnami, zvláště pak zánětem nervu. Vzrůstá hlavně v noci.

Výhřez meziobratlové ploténky

Ten je častou příčinou onemocnění. Ploténka tlačí na nerv a bolest je tu. Další možnou příčinou je rozložení meziobratlového skloubení. Ostrá bolest přichází především při prudkém otočení těla, anebo při zvedání těžkých věcí. V tomto okamžiku dochází ke ztuhnutí páteře vyvolané námahou páteře.

Prvním krokem léčby je klid na lůžku

Na tvrdší matraci se doporučuje leh na boku se skrčenýma nohama v tzv. úlevové poloze. Nemocný by se měl vyvarovat horké vany, masáží i domácího napravování.
Bolest je třeba tlumit léky (nejčastěji s obsahem paracetamolu, ibuprofenu nebo diclofenaku). Kromě tablet jsou tyto látky obsaženy i v mastech určených na léčbu bolesti pohybového ústrojí. Léky se ale nedají užívat dlouhodobě, a tak – i když nápor bolesti odezní – je třeba pátrat po příčině. Při dlouhém sezení u počítače a podobných „sedacích“ aktivitách je výhodné umět pár protahovacích cviků doporučených odborníkem – fyzioterapeutem nebo trenérem.

Pokud bolest samoléčbou neustoupí, lékaři se nevyhneme

Stane-li se bolest dlouhodobou, není radno s návštěvou lékaře otálet. Pomocí rentgenu se obvykle ukáže místo, kde dochází ke zúžení prostoru mezi dvěma obratli. Vyhřezlá část ploténky se většinou svraští, takže bolest časem pomíjí. Pokud se tak nestane, může ji chirurg odstranit operací, někdy za pomoci tzv. fibroskopu, aby se vyhnul většímu zákroku.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.